آبشار طامه

آبشار طامه

آبشار طامه نطنز در موقعیت جغرافیایی E515047 N332755 در استان اصفهان واقع است. شهرستان نطنز از شهرهای تاریخی و مرکزی ایران است که در استان اصفهان و در میانه راه کاشان به اصفهان در دامنه کوهستان کرکس قرار دارد. روستای تاریخی طامه نیز در دل دامنه های کوه کرکس در حدود 7 کیلومتری جاده فرعی آسفالت  ( ابتدای نطنز سرابان ) در شرق کوه کرکس واقع شده است. از طریق این روستا  و از مسیری زیبا می توان به قله کرکس دست یافت. قابل ذکر است که این مسیر جبهه شرقی میباشد که نسبتا مسیر دشواری است. در انتهای روستای طامه رود کوچک آبی که سرچشمه آن از دامنه های کرکس میباشد جریان دارد که در مسیر خود چندین آبشار زیبا را پدید آورده است  و کوهنوردان را به طرف قله هدایت میکند. روستای طامه در جنوب شهر نطنز واقع است و به شوند (:دلیل) واقع شدن در دامنه کوه سر به فلك كشيده کرکس از نقاط بسیار خوش آب و هوا، بي نظير و ییلاقات درجه اول نطنز به شمار می آید. مهمترین سوغات طامه گلابی است. پوشش گیاهی منطقه غنی و شامل گیاهانی چون آنغوزه، رناس ،هندوانه ابوجهل ،آویشن ،گزنه ،گون ،شنگ و… که به خاطر کمبود بارندگی رشد در خور توجهی ندارند.

آبشار طامه
آبشار طامه

در قسمت غربي روستا، دو دره زيبا ديده مي شود که يکي از آن ها در امتداد باغ هاي روستا قرار داشته و به پاپول معروف است. در انتهاي اين دره يكي از زيباترين آبشارهاي موجود در منطقه به نام آبشار طامه با ارتفاع تقریبی ۲۳ متر نمايان است، آب آن ازمنطقه دلاوان به سمت آبشار سرازير مي گردد. دره ديگر نيز که به پاکدار معروف است، به دليل وجود آب فراوان، آبشارهاي زيبايي در مسير قله کرکس بوجود آورده است. چشمه دلاوون، چشمه لاگله، چشمه خواجه فاضل، امامزاده سید فاضل طامه با بقعه‌ی دوره تیموری، خانه های سنتی با پوشش چوب و خار و پشت بام هایی با پوشش کاه گل، از دیگر دیدنی های این روستا می باشد. در دره ديگر نيز که به پاکدار معروف است، به دليل وجود آب فراوان، آبشارهاي زيبايي در مسير قله قله کرکس بوجود آمده است. در مسيرهاي جنوبي قله کرکس(از مبدا روستاي کشه) و همچنين مسير شمالي(از مبدا روستاي اوره و امامزاده سلطان) نيز آبشارهاي فصلي ولي زيبايي به چشم مي خورند.

آبشار طامه
آبشار طامه
مسیر آبشار طامه
مسیر آبشار طامه
مسیر آبشار طامه
مسیر آبشار طامه

مسیر آبشار طامه

مسیر آبشار طامه

 

آبشار طامه نطنز
آبشار طامه نطنز
آبشار طامه نطنز
آبشار طامه نطنز
بقعه سید افضل در روستای طامه
بقعه سید افضل در روستای طامه
بقعه سید افضل در روستای طامه
بقعه سید افضل در روستای طامه

گزارش اجرای برنامه :

تعداد شرکت کنندگان : 16 نفر

وسیله نقلیه : یک دستگاه مینی بوس

سرپرست برنامه : نوید حسنی

حرکت : 1:00 بامداد 23 خرداد 93 از باغ ملی نجف آباد اصفهان

رسیدن به روستای طامه : 3:30 و گشت در بقعه سید فاضل طامه از اثرهای دوره تیموری که در سال 81 به شماره 6542 در سیاهه ی اثرهای تاریخی ثبت شده است.

خروج از طامه : 6:30 که پس از نیم ساعت به آبشار رسیدیم.

شایان ذکر است که از روستای طامه حدود 7 کیلومتر جاده خاکی تا آبشار راه هست که به دره ای با درخت های گردو و گیلاس وارد می شویم. از باغ ها تا آبشار به طور متوسط 10 دقیقه پیاده روی از پاکوب دارد.

برگشت : 18:00 از طامه تا 21:20 که به نجف آباد رسیدیم.

دیدگاهتان را بنویسید