بالش مناسب را چطور انتخاب کنیم ؟!

یک بالش خوب نه تنها باید راحت باشد بلکه باید برای گردن و پشت شما نیز کاملاً مناسب باشد. انتخاب مناسب ممکن است وقت گیر باشد اما اگر بتوانید تصمیم بگیرید که به یک بالش نرم، معمولی یا سفت نیاز دارید دیگر کارتان راحت خواهد بود. قبل از تهیه بالش به این نکات دقت کنید.

١) برچسب روی بالش را بخوانید تا بدانید جنس بالش از چیست؟ داخل بالش ممکن است با پلی استر، ابر، پر مرغابی و یا ترکیبی از پر مرغ و مرغابی پر شده باشد. پر معمولا گران‌تر است، نرم‌تر است و به راحتی قالب سر و بدن شما را به خود می‌گیرد. پلی استر ارزانتر است اما بالش راحتی است، البته به کیفیتش بستگی دارد البته به نرمی و انعطاف پذیری پر نخواهد بود.

٢) مقدار پر شدن بالش را بررسی کنید. هر چه بیشتر پر شده باشد، سفت‌تر خواهد بود.

٣) اگر بر روی شکمتان می‌خوابید یا به اطراف غلت می‌زنید، یک بالش نرم انتخاب کنید. این کار از فشار به گردن جلوگیری می‌کند.

٤) اگر به پشت می‌خوابید، برای راحتی بیشتر یک بالش معمولی انتخاب کنید.

٥) اگر به پهلو می‌خوابید، برای بهترین کمک به گردنتان، بالش سفتی را انتخاب کنید.

٦) برای روبالشی اتان از پارچه‌ای استفاده کنید که منافذی داشته باشد تا نرم باشد و برای تنفس نیز مناسب باشد.

٧) دقت کنید که درزهای بالش کاملا دوخته شده باشد.

٨) اگر شما به مواد خاصی در داخل بالش‌ها حساسیت دارید، حتما به برچسب محرک آلرژی در روی بالش دقت کنید. امروز اکثر کارخانه‌داران بالش‌ها را بدون حساسیت به آلرژی می‌سازند.

٩) اگر آلرژی دارید کاوری بگیرید که زیپ دار باشد و از ورود گرد و غبار به دهان شخص جلوگیری شود.

قیمت بالش‌ها با توجه به تولید کننده آن متفاوت است اما معمولا بسته به مواد داخل آن معین می‌شود. خیلی از اشخاص به پر حساسیت دارند، بهتر است از پلی استر و ابر استفاده کنند.

البته تولید کنندگان امروز بالش‌های پری می‌سازند که در پر داخل آن کانال‌هایی وجود دارد و از پخش شدن آن جلوگیری می‌کند. به یاد داشته باشید که وقتی بالش شما ناهموار یا بسیار صاف یا بد بو شد باید آن را تعویض کنید.

چند نکته برای نگهداری از بالش پر:

ـ برای بالش خود کاوری تهیه کنید و همیشه به روی آن بکشید این کار بالش را از گرد و غبار و روغن بدن محفوظ نگه می‌دارد.

ـ برای شستشوی آن از آب سرد و پودری که بتواند چربی را پاک کند، استفاده کنید.

ـ بعد از شستشو آن را به آرامی فشار دهید تا آب و بقیه مواد خارج شود.

ـ برای خشک کردن آن از دستگاه خشک کننده استفاده کرده و در پایین‌ترین درجه تنظیمش کنید و زیر آن یک توپ تنیس بگذارید تا هنگام خشک کردن، مواد داخلش نیز حرکت کند.

ـ وقتی از بالش استفاده نمی‌کنید آن را در اتاق یا کمدی بگذارید که کاملا خشک باشد و تهویه داشته باشد تا بو و آلودگی نگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید