بزرگترین عصارخانه کشور در نجف آباد در حال تخریب است

حسین نجفی پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا در نجف آباد با اشاره به قدمت بیش از ۴۰۰ سال عصارخانه “اخلاقی” از تخریب بخشی از هشتی ورودی آن در روزهای اخیر خبر داد.

وی با اشاره به ویژگی‌های این بنا بیان داشت: درج آخرین آیه سوره مبارکه قلم به خط مرحوم محمد حسن امامی بر روی سنگ آسیاب این اثر تاریخی که در دوره شاه سلیمان صفوی ساخته شده، در کنار زیربنا و سایر ویژگی های فنی، عصارخانه اخلاقی را در سطح کشور متمایز ساخته است.

مدیر عامل انجمن دوستداران میراث و گردشگری نجف آباد تصریح کرد: در سالهای اخیر نیز قسمت شترخانه این بنا که در گذشته جهت نگهداری شترهای عصارخانه مورد استفاده قرار می گرفته به دلیل عدم بازسازی و نگهداری اصولی تخریب شده و در حال حاضر تنها بخش “تیرخانه” که سیستم اصلی روغن گیری را در خود جای میداده به صورت نسبتا سالم باقی مانده است.

گفتنی است در شهرستان نجف آباد که در سطح کشور به شهر عصارخانه ها نیز شهرت دارد بیش از ۱۵ عصارخانه کوچک و بزرگ وجود داشته اند که بیشتر آنها در سالهای گذشته تخریب شده اند و تنها عصارخانه اخلاقی با پیگیری انجمن های غیر دولتی و نماینده میراث فرهنگی در شهرستان به ثبت رسیده است.

عصارخانه ها در قدیم با استفاده از گردش یک سنگ دوار و نیروی چهارپایان روغن دانه های مختلف را استحصال و در مصارف گوناگونی مانند روشنایی، خوراکی، کود کشاورزی، تغذیه دام، رنگ آمیزی و صابون سازی به بازار عرضه می کردند.

در ساختمان این بنا ها که معمولا به صورت دو طبقه ساخته می‌شدند از آهک، سنگ، آجر و خشت برای ساخت قسمت های داخلی و از سنگ های لاسوی معادن کاشان و اردستان جهت ساخت سنگ آسیاب استفاده می‌شده است.

دیدگاهتان را بنویسید