بهشت حیوانات در کدام مناطق دنیا قرار دارد ؟

مکان امن حیات وحش

گرچه مردم بعضی از کشورها از جمله مردم کشور خودمان با حیات وحش مهربان نیستند اما هنوز در کره زمین مناطقی هستند که این جانوران با آسایش در آن زندگی می کنند.

برخی از کشورهای جهان در زمینه حفظ حیات وحش تلاش فراوانی دارند و سازمانهای جهانی نیز در حفظ این میراث جهانی به آنها کمک فراوانی می کنند.

حفظ تنوع زیستی از جمله اهداف سازمان ملل متحد است و تلاش آگاهانه برای از بین بردن محیط زیست از دید بسیار کشورهای جهان گناهی نابخشودنی است. پیش از این فاکس نیوز در گزارشی مناطقی از جهان را معرفی کرد که حیوانات در آن مناطق با آرامش زندگی می کنند.

کاستاریکا

کشور کاستاریکا با بیش از ۵۰۰۰۰۰ گونه جانوری و گیاهی، یکی از ۲۰ کشورجهان با بالاترین تنوع زیستی است.

با توجه به طیف گسترده ای از زیستگاه در این کشور کوچک (به اندازه غرب ویرجینیا) از جمله جنگل های استوایی، جنگل، خط ساحلی (هر دو اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام)، جنگل ابر و جنگل های حرا، طیف گسترده ای از پستانداران، دوزیستان، خزندگان ، پرندگان و حشرات این کشور را به منطقه ای واقعا منحصر به فرد در جهان تبدیل کرده است.

گوش دادن به صدای خلیج Mantled ، صدای میمون های زوزه کش و اگرخوش شانس باشید دیدن بال و پر رنگین پروانه Quetzal ارمغان سفر به کاستاریکاست.

مکان امن حیات وحش
مکان امن حیات وحش

پارک ملی یلو استون

دیدن گوزن شمالی یا خرس گریزلی ، گله گاومیش های کوهان دار یا ندرتا دیدن شیر کوهی همگی در پارک یلو استون در ایالات متحده آمریکا ممکن است چرا که یلو استون هم یکی از مناطق حفاظت شده محیط زیست است.

پارک ملی یلوستون در ۱ مارس ۱۸۷۲ به وسیله کنگره ایالات متحده آمریکا و به عنوان یک پارک ملی در ایالت وایومینگ بنا نهاده شد و سپس در ایالت‌های مونتانا و آیداهو گسترش یافت.این پارک نخستین پارک ملی جهان محسوب می‌گردد و شهرتش را مدیون حیات وحش و ویژگی‌های انرژی زمین‌گرمایی خود و به خصوص جلوه محبوب آن، آبفشان الد فیثفول است. این پارک ملی دارای اکوسیستم‌های متنوعی است ولی جنگل‌های کوهستانی اکوسیستم غالب را شکل می‌دهد.

مکان امن حیات وحش
مکان امن حیات وحش

جزایر گالاپاگوس

حیوانات منحصر به فرد این جزیره از انسان نمی هراسند و مانند حیوانات اهلی از انسان فرار نمی کنند چرا که این جزیره آتشفشانی از معرض خطرات انسانی در امان مانده است.

جزایر گالاپاگوس مجمع الجزایر آتشفشانی در اقیانوس آرام، در ۹۲۶ کیلومتری غرب اکوادور می باشد. این مجمع الجزایر بر روی خط استوا قرار گرفته و از لحاظ جغرافیای سیاسی بخشی از اکوادور محسوب می شود. جزایر گالاپاگوس و آبهای اطراف آن یکی از استان های اکوادور و همچنین یک پارک ملی و یک منطقه محافظت شده دریایی را تشکیل می دهند.

شهرت این جزایر بخاطر گونه های جانوری و گیاهی منحصر بفردی است که در این جزایر یافت می شوند. این گونه ها توسط چارلز داروین و طی سفر دریایی بیگل (بر عرشه کشتی بریتانیائی به همین نام متعلق به نیروی دریایی سلطنتی) مورد مطالعه قرار گرفتند. مشاهدات و نمونه برداری های وی در طول این سفر نقش اصلی را در شکل گیری نظریه مشهور داروین به نام تکامل بوسیله انتخاب طبیعی بوده است.

ایگواناهای دریایی و لاک پشت های غول پیکر کهنسال از جمله جاذبه های حیات وحش این مجمع الجزایرند.

مکان امن حیات وحش
مکان امن حیات وحش

نامیبیا

نامیبیا اولین کشور آفریقایی است که به عنوان سمبل حفاظت از محیط زیست و قوانین مربوط به آن شناخته می شود

نامیبیا دارای ۲۶ پارک ملی کوچک و بزرگ است و حیات وحش غنی آن یکی از بزرگترین دارایی های توریستی آن کشور است.این کشور در خط مقدم حفاظت از حیات وحش است ، درگیری انسان و حیوان بر سر منابع غذا و آب باعث شده است این کشور در راس توجه سازمانهای بین المللی برای راهکار سازی حفظ حیات قرار گیرد.

جمعیت یوزپلنگ، کرگدن سیاه و سفید، شیر، گورخر، و دیگر حیات وحش بومی این کشور نامیبیا را از جمله مقاصد اصلی حفظ حیات وحش برای جهانیان شناسانده است.

مکان امن حیات وحش
مکان امن حیات وحش

آمازون

حوزه اطراف رودخانه آمازون که بیشتر آن از برزیل عبور می کند یکی از غنی ترین و منحصر به فرد ترین مناطق کره زمین برای تنوع زیستی است. بسیاری از گونه های ناشناخته و تازه شناخته شده در این منطقه زندگی می کنند و جنگلهای بکر و دست نخورده آن هنوز هم میزبان قبیله های ابتدایی است که محققان و پژوهشگران انسان شناس را به خود جلب می کند.

محققان محیط زیست در توصیف حیات وحش این منطقه از واژه سرسام آور استفاده می کنند که بسیار با مسمی است.

مکان امن حیات وحش
مکان امن حیات وحش

قطب جنوب

سرمای طاقت فرسا ، بادهای شدید و جریانات هوایی قطبی تقریبا حیات را در این قاره غیر ممکن می کند اما از آنجایی که غیر ممکن غیر ممکن نیست جانوران منحصر به فردی در خشکی و دریای این قاره زندگی می کنند که به واسطه سرمای شدید از دسترس آسیب انسانی دور مانده اند .هفده نوع پنگوئن از جمله پنگوئن های معروف امپراتور ،خرسهای قطبی ،نهنگها و حیات وحش دریایی منحصر به فرد از جمله شاخصه های این منطقه بکر از کره زمین است.

مکان امن حیات وحش
مکان امن حیات وحش

آلاسکا

آلاسکا دارای ۱۵ پارک ملی است که هر کدام حکم یک گالری از تکامل طبیعی زمین را دارد. همچنین این ایالت بیش از ۲۰ کوه از بزرگ‌ترین کوههای آمریکا را در خود جای داده‌است که به هنگام فصل زمستان میزبان علاقه‌مندان به ورزشهای زمستانی است.

از پارک‌های معروف ملی این ایالت می‌توان به پارک و منطقه حفاظت شده ملی دنالی، پارک و منطقه حفاظت شده ملی رنگل-سن الیاس، پارک و منطقه حفاظت شده ملی کتمای، پارک و منطقه حفاظت شده ملی دروازه‌های شمالگان، پارک و منطقه حفاظت شده ملی دریاچه کلارک، پارک ملی دره کوباک، پارک ملی کنای فوردز، و پارک و منطقه حفاظت شده ملی خلیج گلیشر اشاره کرد.

آلاسکا پناهگاه امن دست نخورده برای حیات وحش اعم از عقاب طاس ، نهنگ بلوگا ،خرس سیاه و سفید، خاکستری، و قطبی، گوزن شمالی، گوزن، بز کوهی، گوسفند دال، روباه و شغالها، نهنگ قاتل ،دلفین ها،شیر دریایی و بسیاری از انواع پرندگان منحصر به فرد مانند پافین است.

مکان امن حیات وحش
مکان امن حیات وحش

کنیا

کنیا یکی از شگفت انگیز ترین مناطق حیات وحش آفریقاست . دیدن بزرگترین گربه سانان ، فیلها و مهاجرت دسته جمعی گور خرها و گاومیش ها و حیات گیاهی منحصر به فرد کنیا این کشور را به بهشت حیات وحش کره زمین تبدیل کرده است . پارک ملی سرنگتی که قسمتی از آن در کنیا واقع است معروفترین نام در حیات وحش دنیاست.

مکان امن حیات وحش
مکان امن حیات وحش

پارک ملی گراند تیتون

پارک ملی گراند تیتون یک پارک ملی در ایالت وایومینگ در آمریکا است مساحت این پارک ۱۲۵۵ کیلومتر مربع است.

ده سال پس از تصویب لایحه پارک ملی گراند کنیون، پرزیدنت کالوین کولیج، خواستار تصویب قانونی لایحه نام گذاری پارک ملی گراند تتیون در وایومینگ شد. این لایحه توسط هر دو مجلس سنا و مجلس نمایندگان ایالات متحده تصویب شد و جنبه قانونی به خود گرفت. این منطقه دارای برخی از خیره کننده ترین مناظر کوهستانی در ایالات متحده است.

این پارک نیز محل خوبی برای دیدن حیوانات مختص به آمریکای شمالی است.

 

پارک ملی داکوتای جنوبی

یکی از مناطق محافظت شده آمریکا در جهت حفظ حیات وحش است که مانند دیگر پارکهای آمریکا مامن حیات جانوری آمریکای شمالی است دیدن گاومیش های کوهان دار (بوفالو) یادآور تاریخ پر فراز و نشیب این ایالت است .

هم اکنون این منطقه که به دلیل وجود یادبود کوه راش‌مُر نیز معروف است از مناطق جذاب توریستی آمریکا محسوب می شود.

بر روی کوهی در این مکان، چهره چهار تن از مشهورترین رئیسان جمهور آمریکا بر روی سنگ کوه در مقیاس بزرگ کنده کاری شده است. این یادبود که در سال ۱۹۲۵ میلادی تأسیس گردید، بر روی زمین‌های سرخ‌پوستان قبیلهٔ لاکوتا قرار دارد.

منطقه امن برای حیوان ها
منطقه امن برای حیوان ها

دیدگاهتان را بنویسید