بیشتر آثار تاریخی نجف آباد در معرض تخریب قرار دارند !

خبرگزاری ایمنا: مدیر عامل انجمن دوستداران میراث و گردشگری نجف آباد گفت: در حال حاضر بیشتر آثار تاریخی شهرستان به دلیل نبود متولی خاص و بی توجهی مسوولان در معرض تخریب و یا تغییر کاربری قرار دارند.

حسین نجفی‌پور در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ایمنا با اشاره به نبود نمایندگی سازمان میراث فرهنگی در شهرستان اظهار داشت: در حال حاضر بیشتر آثار تاریخی شهرستان به دلیل نبود متولی خاص و بی توجهی مسئولان در معرض تخریب و یا تغییر کاربری قرار گرفته‌اند.

وی عصار خانه‌ها، خانه‌های قدیمی، پنگ خانه‌ها، آسیاب آبی جلال آباد و برج‌های کبوتر خانه، مسجد صفا را در زمره مهمترین آثار منحصر به فردی دانست که به دلیل عدم مرمت و رسیدگی در خطر تخریب هستند.

مدیر عامل انجمن دوستداران میراث و گردشگری نجف آباد تصریح کرد: به دلیل نبود نمایندگی سازمان میراث فرهنگی و عدم سرمایه گذاری مناسب برای حفظ آثار تاریخی شهرستان تاکنون تعداد زیادی از این آثار توسط مالکین خصوصی و نهاد های دولتی تخریب و تغییر کاربری پیدا کرده‌اند.

لازم به ذکر است که آخرین نماینده سازمان میراث فرهنگی ۳ سال پیش به دلیل مشکلات به وجود آمده با ارگان‌های مربوط از شهرستان خارج و در حال حاضر فقط یگان حفاظت این سازمان به منظور جلوگیری از تخریب آثار ثبت شده در نجف آباد دایر است.

در حال حاضر بیشتر از ۳۰ اثر تاریخی با پیگیری‌های سازمان‌های مردم نهاد شهرستان و نماینده وقت سازمان میراث فرهنگی در فهرست آثار تاریخی کشور ثبت شده‌اند.

1 نظر در “بیشتر آثار تاریخی نجف آباد در معرض تخریب قرار دارند !”

دیدگاهتان را بنویسید