حساسیت دندان

شاید تا به حال با گاز زدن چیز سردی مانند بستنی دچار درد شدید دندان شده باشید كه لذت خوردن یك بستنی خنك در هوای گرم تابستان را برای شما تلخ كرده است. پزشكان معتقدند این درد ناشی از حساسیت دندان است.

معمولا” حساسیت دندان كه حساسیت شدید عاج دندان نیز نامیده می‌شود، می‌تواند به صورت ناراحتی دندان به طور مداوم یا درد پس از خوردن غذای سرد، نوشیدن مایعات سرد یا تنفس هوای سرد نمایان شود.

معمولا هم مشكل از زمانی آغاز می‌شود كه لثه‌ها تحلیل پیدا می‌كنند، چرا كه لثه‌ها ریشه‌های دندان را می‌پوشانند و در جلوگیری از نفوذ تحریك‌كننده‌ها به منافذ عاج دندانی نقش مهمی بازی می‌كنند.

لثه‌ها مانند یك پوشش، ریشه‌های دندان را می‌پوشانند، بنابراین با تحلیل لثه‌ها و از بین رفتن محافظ ریشه كه “سمان” نام دارد، ریشه‌های زیرین دندان‌ها بدون محافظ می‌مانند. از این رو مشاوره با دندانپزشك برای شناسایی دلیل و توصیه بهترین راه درمان بسیار مهم است.

در دندان‌های سالم عاج دندان (بافت‌زنده درون دندان) به كمك لثه‌ها و لایه محكم مینای دندان محافظت می‌شود. وقتی مینای دندان از بین می‌رود یا هنگامی كه لثه‌ها بر اثر مسواك محكم یا استفاده از مسواكی با الیاف بسیار زبر تحلیل می‌یابند، لایه سمان ساییده شده و ممكن است عاج دندان نمایان شود. عاج دندان از تعداد زیادی مجرا (لوله‌های میكروسكوپی به نام توبول) تشكیل شده كه با عصب عمق دندان در ارتباط است.

سرما، گرما یا شیرینی می‌تواند سبب تحریك عاج دندان و متعاقب آن تحریك عصب‌هایی شود كه ایجاد حساسیت، ناراحتی و درد می‌كنند.

دیدگاهتان را بنویسید