خانه تاریخی حمله داری در نجف آباد

خانه تاریخی جعفر حمله داری

متراژ : 1200 متر مربع

زیربنا : 600 متر مربع

سبک معماری : قاجار

از ویژگی های آن می توان اتاق های هشت دری را که در گذشته از غرب به سمت باغ شاه باز می شده، نام برد. امروزه سمت باغ شاه آن (غرب) به خانه های مسکونی تغییر کاربری داده است و خوشبختانه با وجود خسارت فراوانی که در اثر بی توجهی مسوولین میراث فرهنگی و بارندگی اخیر به این اثر گرانبها وارد شده، اسکلت و نمای کلی بنا پابرجا است.

خانه تاریخی جعفر حمله داری
خانه تاریخی جعفر حمله داری

یکی دیگر از جاذبه های این بنا داشتن حوض سنگی در وسط حیاط است که در زمان آبیاری، به محض ورود آب از خیابان امام (جوب شاه)، وارد حیاط می شده و به دلیل اختلاف سطح منزل با جوی، فواره های آن بدون هیچ اتلاف انرژی به کار می افتاده و جذابیت آن را بیشمار می کرده است.

خانه تاریخی جعفر حمله داری
خانه تاریخی جعفر حمله داری

امید است این بنا در سیاهه ی (:فهرست) خانه های تاریخی به ثبت ملی برسد.

2 نظر در “خانه تاریخی حمله داری در نجف آباد”

  1. سلام
    نمی دانم حضورشما درنجف آباد چه تاثیری داشته است در حالی که آقای اخلاقی هنوزدر قتل عصار خانه مصمم است. کاروانسرای حاج حیدرهرروزبد حال ترمی شود و مردم نجف آباد فکر می کنند که اگر دانشجوی وارد خانه آنها شود تکه ای از زمین شان کم خواهد شد من خودم برای برداشت از خانه پشت مسجد ارشاد از آقای ولایتی اجازه گرفتم اما روز موعود این آقا بد قولی کرد در حالی که سه روز دیگر تحویل پروژه دارم .
    لطفا این انجمن را که کمترین تاثیری برروی این مردم خود خواه ندارد جمع کنید یا اینکه با اطلاعات درست مردم را آگاه کنید( با ثبت بنای خود نیازی به پرداخت عوارض سالیانه شهداری در مورد سازه ندارند) تا ثبت شدن بنا یا تغییرکاربری مثبت بنا را مساوی بر باد رفتن مالشان نداند دانشجو را موجودی زمین خوار نپندارند و از موقعیت های مکانی بنای خود به بهترین شیوه استفاده کنند.
    در حال حاضر وصف این مردم این ضرب المثال است که : نه خود خوری نه کس دهی کنده کنی به سگ دهی

دیدگاهتان را بنویسید