خانه تاریخی مهرپرور در نجف آباد

خانه تاریخی مهرپرور

خانه مهرپرور دارای عرصه ‏ای به مساحت حدود 360 مترمربع است. این خانه به سبک کردی بنا شده و مجموعه فضاها در قالب یک فرم مستطیل شکل در دو طرف حیاط وسیعی جای گرفته که دارای دو جبهه اصلی شمالی و جنوبی است.

بر اساس سبک معماری (دو جبهه‏ ای شمالی-جنوبی)، شیوه انواع طاق‏بندی‏ ها، شکل و نحوه گسترش پلان مرکزی، نوع تزیینات پیش ساخته آجری و کاربری‏ های فضاهای جبهه شمالی و زیرزمین، سقف تیرپوش تاریخ ساخت بنا را می‏ توان متعلق به اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی اول دانست.

خانه تاریخی مهرپرور
خانه تاریخی مهرپرور

 تنها ورودی بنا در قسمت جنوب غربی واقع شده که بوسیله هشتی با طاقی به روش رومی فضای خارج را به حیاط خانه مرتبط می‏سازد. حیاط متشکل از حوض سنگی لچکی با دو قوس کند و دو باغچه قرینه آن است. تالار اصلی و شاهنشین به همراه دو اتاق سه دری در طرفین فضاهای چیده شده در جبهه شمالی می‏باشند.

 چهار ستون چوبی  با پایه ستون سنگی و مقطعی مربع سقف مرتفع ایوان شمالی بنا را بر دوش دارند. پنجره‏های دو اشکوب هلالی شکل، طاق نماهای متعدد سه دری‏ها، درهای چوبی مشبک با گره‏های قاب‏بندی طرح اسلیمی، گره‏های کنگره‏ای جفت، رخبام  تزیین شده با آجرهای قالبی موسوم به سرلوح یا کله گرگی،  ازاره‏های از جنس کاشی فیروزه‏ای و نمایی از سنگ پاکتراش از زیبایی‏های بنا به حساب می‏آیند.

زیرزمین خانه در ضلع شمالی با جرزهای قطور و سقفی از نوع پوشش گنبدی خفته و متفاوت با فضای فوقانی خود شامل مطبخ، حوضخانه با دو دهلیز با تاق گهواره‏ای است.

برای هر چه زیباتر کردن این مجموعه ساخت 6 مولاژ یا همان پیکره انسانی ساخته شده است که سه عدد آن مربوط به نمایش مشاغل سنتی چاقو سازی،کلاه مالی و لوده بافی بوده و دو عدد آن را هم پیرمرد و پیرزنی را تشکیل می دهند که در یک اتاق به همراه تعدادی از نمادهای تاریخی شهر بازسازی شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید