خطر تخريب، مسجد تاريخي بازار نجف آباد را تهديد مي‌كند

حسين نجفي پور در گفتگو با خبرنگار ايمنا در نجف آباد، ضمن اعلام اين مطلب خطر نشان کرد: شبستان جنوبي اين مكان به عنوان آخرين بخش بازمانده از بنا اوليه به شمار مي‌آيد كه سنگيني بيش از حد سقف به دليل ضخيم شدن لايه‌هاي متعدد كاه گل به كار رفته بر روي آن اصلي‌ترين خطر تهديد كننده آن به شمار مي‌آيد.

وی در بخش ديگري از سخنان خود قدمت اين مكان را نزديك به 150 سال پيش و مربوط به دوران قاجاريه دانست و افزود: قوس ايوان اين شبستان نيز كه در دو طبقه ساخته شده و براي تزيين آن از كاشي‌هاي معرق بهره گرفته شده، بر اثر فشارهاي وارده به صورت مايل در آمده است.

لازم به ذكر است كه بيشتر بخش‌هاي مسجد بازار نجف آباد به عنوان يكي از زيباترين نمونه‌هاي موجود پيش از اين تخريب و به صورت امروزي بازسازي شده و تنها سنگ آب قديمي این شهرستان نيز در اين مكان قرار گرفته است.

مدير عامل انجمن دوستداران میراث و گردشگری نجف آباد: موقعيت مركزي اين بنا و نزديكي به آثار منحصر به فردي مانند عصارخانه اخلاقي، مساجد ارشاد، نصير و مجموعه‌هاي مهندسي جديدي مانند خيابان و پاركينگ طبقاتي ميرداماد پتانسيل خوبي را در اين مكان براي تبديل به يك اثر گردشگري به وجود آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید