دانستنی‌های خانه‌داری

از بین بردن اثر سوختگی روی مبل

اگر سوختگی عمیق باشد چاره‌ای جز رفو کردن ندارید اما در صورت سبک بودن لکه می‌توانید روی آن پراکسید ئیدروژن بمالید و رویش پنبه خیس بکشید و این کار را چندین بار تکرار کنید. در برخی موارد لکه با مالیدن الکل به سادگی بر طرف می‌شود و باید روی آن نیز پنبه خیس بکشید. درصورتی که ته لکه باقی مانده از آب اکسیژنه استفاده کنید. اما به هر حال برس زدن روی آن و یا مالیدن با دست فراموش نشود.

بر طرف کردن لکه اسپری‌های مختلف

اگر لک حاصل از اسپری‌های مختلف نظیر حشره کش، تافت، ضد عرق و ….. روی پارچه قرار گیرد منظره زننده‌ای به خود می‌گیرد که باید به فکر زدودن آنها باشید. برای ازبین این لکه‌ها توصیه می‌کنیم درکمی آب گرم به اندازه کافی پودر لباسشویی بریزید و آن را با پنبه روی لکه بمالید. درصورتی که نتیجه نداد، پربورات سدیم رویش بمالید و با پنبه تمیز آن را پاک کنید. همچنین مالیدن آمونیاک روی این لکه‌ها نیز در برخی موارد نتیجه بخش است.

درصورتی که پارچه یا رو مبلی شما پشمی است، آب و آمونیاک را به مقدارهای مساوی با هم مخلوط کنید و با پنبه روی لکه بکشید. در هر صورت بعد از لکه زدایی، با پنبه روی آن قسمت آب خالص بمالید و با دستمال کاغذی خوب پاک کنید. بعد از خشک شدن هم روی آن برس بزنید تا دست خوردگی معلوم نشود.

تمیز کردن دیوارهای رنگ روغنی

برای تمیز کردن دیوارهایی که رنگ روغنی دارند، از این محلول استفاده کنید: یک سطل آب گرم، یک دوم پیمانه بوراکس (Borax)، یک دوم قاشق مرباخوری مایع ظرفشویی و یک قاشق غذاخوری آمونیاک، حین استفاده از محلول حتماً از دستکش استفاده کنید. (بوراکس را می‌توانید از مغازه‌های مواد شیمیایی ـ بهداشتی تهیه کنید)

دیدگاهتان را بنویسید