دانستنی‌ها

٦) مقدار تبخیری که توسط یک درخت بلوط یا راش در طول ٢٤ ساعت انجام می‌پذیرد، بین ١٠ تا ٢٥ گالن در روز متغیر است.

٧) در صورتی که بخشی از بدن شما در یک باتلاق با سرعت کشش یک سانتی‌متر در ثانیه گیر کند، قدرتی برابر با قدرت کشش یک اتومبیل معمولی نیاز است تا بتوان آن را بیرون کشید.

٨) اگر بخواهید بدانید که آیا یک مروارید واقعی است یا نه، کافیست مقداری سرکه را بر روی آن بمالید؛ اگر کف ایجاد شد، واقعی است.

٩) غارها تنفس می‌کنند و دم و بازدم زیادی انجام می‌دهند، زیرا با قرار دادن فشارسنج معلوم می‌شود که فشار هوای موجود در غار دائما تغییر می‌کند و این تغییرات تعادل هوای غار را برهم می‌زند.

١٠) علیرغم این که شهاب سنگ‌ها به ندرت برای انسان ایجاد مشکل می‌کنند، گزارشات بسیاری بیان می‌کنند که آنها گاهی صدمه‌هایی را نیز وارد کند. برای مثال، در ٢١ ماه ژوئن سال ١٩٩٤، جوز مارتین که اهل اسپانیا بود، همراه همسرش در شهر مادرید درحال رانندگی بوده که ناگهان شهاب سنگ یک و نیم کیلوگرمی به شیشه جلوی اتومبیلش برخورد می‌کند و سپس فرمان را خم کرده و سرانجام در صندلی عقب اتومبیل می‌افتد. جوز یکی از انگشتانش می‌شکند اما همسرش آسیبی نمی‌بیند.

١١) وقتی ملکه زنبور عسل وارد کندو می‌شود، مکررا آواز خاصی را زمزمه می‌کند، به این منظور که زنبورهای کارگر را تحریک کرده تا اگر ملکه دیگری وجود دارد بخاطر وی بجنگند. همه زنبورهای عسل آواز مشابهی را زمزمه می‌کنند ولی زنبورهای آفریقایی این آواز را بیشتر و بلندتر می‌خوانند.

١٢) یک فرضیه علمی وجود دارد که می‌گوید خورشید دارای یک نمونه مشابهی است که حدود یک تا یک و نیم سال نوری دور از آن است. ثابت شده است که این همراه، یک مدار بیضوی دارد که هر ٢٦ میلیون سال موادی را به طرف زمین فرستاده که باعث نابودی و انقراض جانداران می‌شود. کشف این رویدادهای ظاهرا منظم باعث ارتقای این فرضیه به جایگاه اولیه اش شد. پیش بینی می‌شود که این همراه ستاره مانند، به احتمال زیاد قرمز یا قهوه‌ای رنگ باشد و نامش Nemesis یا ستاره مرگ است.

١٣) سنگ آذرخش (fulgurite) نامی برای فسیل رعد و برق است (رعد و برقی که فسیل می‌شود). این سنگ‌ها لوله‌های شیشه‌ای توخالی طبیعی هستند که در اثر برخورد رعد و برق در ماسه‌های کوارتزی یا سیلیسی و یا خاک تشکیل شده و این شکل‌گیری هنگامی انجام می‌شود که رعد و برق با دمای حداقل ١٨٠٠ درجه سیلسیوس به طور آنی دانه‌های سیلیسی را بر روی یک سطح رسانا ذوب کرده و آنها را با همدیگر گداخته می‌کند.

١٤) وقتی آندرس سیلسیوس (١٧٤٤-١٧٠١) مقیاس سیلسیوس را اختراع کرد، آن را از بالا به پایین یعنی از نقطه جوش آب (صفر) تا نقطه انجماد آب (صد) دسته بندی کرد اما پس از مرگ وی، این جدول توسط کارلوس لینز معکوس شد.

١٥) وقتی توپی شیشه‌ای یا آهنی روی یک سطح خیلی سخت و محکم می‌افتد، نسبت به یک توپ پلاستیکی بالاتر می‌پرد، زیرا توپ پلاستیکی در اثر برخورد، اندکی فشرده و بد شکل شده، بر روی سطح پهن شده و سپس مثل فنر به حالت قبل برمی گردد. در نتیجه در اثر این روند، مقداری از انرژی توپ هدر می‌رود.

١٦) حدود ٦٥ میلیون سال پیش شهاب سنگی در مکزیک در شهر چیکسولوب سقوط کرد که بسیاری از دانشمندان معتقدند این واقعه تنها دلیل انقراض دایناسوره بوده است.

١٧) سرعت صوت در فولاد (m/s ٥١٠٠) در آب  (m/s ١٤٨٠) و در هوا (m/s ٣٣٠) است، بنابراین حرکت صوت در فولاد نسبت به هوا بسیار سریع تر است.

١٨) اکثر توده یخ‌های شناور، آب‌هایی خالی از نمک هستند که بر اثر یخچال‌های طبیعی موجود در خشکی ایجاد می‌شوند. بعضی از این توده یخ‌های شناور سبز رنگ هستند، زیرا وقتی یک توده یخ بر روی سطح آب شناور قرار می‌گیرد، رنگ سبز ایجاد می‌کند. همچنین آب‌هایی که به سرعت در کوه یخ منجمد می‌شوند، رنگ آبی ایجاد می‌کنند. اگر چه مشاهده این گونه وقایع اندکی گیج کننده است.

١٩) به طور کلی یک توده یخ شناور انرژی گرمایی بیشتری را نسبت به یک چوب کبریت درحال سوختن، داراست و دلیل این امر این است که توده یخ شناور خلوص بیشتری دارد.

٢٠) اقیانوس‌های جهان شامل مقدار نمکی هستند که بتواند تمامی سطح قاره‌های زمین را تا ارتفاع ٥٠٠ پایی بپوشاند.

٢١) اولین رآکتور هسته‌ای جهان در دوم ماه دسامبر سال ١٩٤٢، در میدانی در زیر ورزشگاه فوتبال شیکاگو ساخته شد و با ایجاد انرژی کافی برای روشن کردن یک نور زودگذر، اثبات شد که انرژی هسته‌ای امکان پذیر است.

٢٢) دو قطعه فلز در فضای خارج از جو زمین، در صورتی که به هم مالیده شوند، بدون هیچ ماده واسطی، به یکدیگر جوش می‌خورند.

٢٣) کرۀ زمین در واقع کاملا دایره‌ای نیست بلکه از دو طرف قطبین، کمی پهن‌تر است.

٢٤) اولین تماس با موبایل در آوریل سال ١٩٧٣ توسط دکتر مارتین، مدیر اسبق شرکت AT&T انجام گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید