درخت چنار، راهنمای کاشت و تکثیر

چنار

پایگاه خبری فکر سبز / زهرا منتظری کارشناسی ارشد منابع طبیعی : چنار درختی است یک پایه با گلهای تک جنس و شبیه هم که بر روی گل آذین های فشرده کروی شکل قرار دارند. زمان گل دهی آن در ماه های فروردین و خرداد است. لقاح آن نیز به دو صورت خودگشن Autogame و هم دگرگشن Heterogame انجام می شود.

چنار
چنار

میوه چنار پس از تلقیح گل های ماده به شکل کوزه های کوچک و سبز رنگی روی نهنجی کروی شکل ظاهر می شود. پس از مدتی میوه ها به فندقه های خشک و مرکب تبدیل و در همان سال می رسند.

میوه چنار دانه ای دو لپه ای دارد که در داخل فندقه قرار گرفته است. اگر میوه ها (فندقه ها) در محیط مناسبی از نظر شرایط خاک و رطوبت پراکنده شوند، در زمانی کمتر از 10 روز رشد کرده و خود را نمایان می سازد. با این وجود قوه ی نامیه بذر چنار بسیار کم است و اگر بذر کهنه شود، ممکن است رشد نکنند.

شرایط زیستگاهی :

خاک چنار به علت داشتن ریشه های قوی و عمیق، در خاک های نسبتا ریز بافت، عمیق آبرفتی با رطوبت متعادل و زهکشی خوب رشد می کند. در خاک های کم عمق، سنگلاخی یا قلوه سنگی، متراکم یا درشت بافت و آهکی رشد آن محدود می شود و قبل از فصل پاییز خزان می کند (مانند خاک منطقه جنوب تهران که به علت فشردگی و وجود لایه های تقریبا غیر قابل نفوذ در قسمت های زیرین، مانع از رشد ریشه ها شده است) و تجمع زیاد آب در خاک، ریشه ها را خفه می کند. بنابر این از کاشت این درخت در خاک هایی با زهکشی نامناسب باید خودداری نمود.

تهویه نامناسب خاک ریشه درختان را در مقابل حمله ی آفات و بیماری ها حساس می کند. از طرف دیگر، تهویه نامناسب حساسیت گیاه را در برابر آسیب های ناشی از اوزون کاهش می دهد و دلیل احتمالی آن را بسته شدن روزنه ها ذکر کرده اند.

برای جلوگیری از این پیشامدها توصیه می شود که دور طوقه درخت را با آسفالت و سیمان و بتون نپوشانند و هنگام کاشت نهال جوان نیز باید به این نکته توجه نمود که چال درخت کاری دست کم وسیعتر و عمیق تر باشد و با خاک قابل نفوذ پر شود. همچنین لازم به ذکر است که برای تهویه بهتر ریشه درخت و در عین حال تمیز نگه داشتن جوی های کنار خیابان، می توان آن ها را به وسیله ی آجرهای دور از هم مفرش کرد.

به منظور تهیه و جلوگیری از فشرده شدن خاک، لازم است هرساله پای درخت هایی که در معابر و خیابان ها کاشته شده اند، بیل بزنند و برای اصلاح خاک از کود حیوانی استفاده کنند.

برخی آفات و بیماری های مهم چنار

زنجرک چنار : این حشره با فرو بردن خرطوم خود به داخل پارانشیم برگ و مکیدن شیره گیاهی و نیز ترشح بزاق دهان که کلروفیل سلولهای اطراف محل نفوذ خرطوم را فاسد می کند، مانع از رشد طبیعی گیاه می شود. آثار فعالیت این حشره را می توان در سطح فوقانی برگ به صورت لکه های سبز متمایل به زرد مشاهده کرد.

کرم سفید ریشه : لارو این حشره از پوست، ریشه و قسمت های سطحی چوب تغذیه می کند و جریان شیره نباتی را قطع می کند. در نتیجه درخت بعد از مدتی زرد می شود و در پی آن به علت قطع ریشه ها، به زمین سقوط می کند.

پروانه مینور چنار : این حشره در اوایل بهار تخم های خود را در سطح زیرین برگ های چنار می گذارد. پس از تفریخ تخم ها، لاروها وارد برگ می شوند و پس از تغذیه از برگ لکه های سفید آیینه ای روی برگ ایجاد می کنند.

زردی : یکی از بیماری های فیزیولوژیکی مهم چنار است که ابتدا روی برگ های جوان و سرشاخه ها ایجاد شده و از طرفی رگ برگ ها سبز و پارانشیم زرد است. از بین عوامل مختلف که باعث ایجاد کمبود آهن و کلروز در گیاهان می گردد، یکی قلیایی بودن خاک و زیادی آهک در آن و کمبود مواد آلی و عدم تهویه کافی ریشه ها می باشد و دیگری زیاد بودن مقدار یون بی کربنات در آب آبیاری است که موجب کاهش قابلیت استفاده از آهن در خاک و غیر فعال شدن آن در گیاه می شود.

نحوه تکثیر چنار :

  1. تکثیر از طریق بذر : چنار را در اوایل بهار در محیط خارج از گلخانه از طریق بذر کشت میکنند. قوه نامیه چنار کم است. بنابراین بلافاصله پس از بذرگیری از درخت ، باید آنرا در بستری از خاک سبک تشکیل شده است بکاریم و پس از یکسال آن را جابه جا نماییم.
  2. تکثیر از طریق قلمه : برای آن که یک نهال خوش فرم داشته باشیم، باید از شاخه درختان جوان یا پاجوش ها به عنوان نهال استفاده کنیم، زیرا این قلمه ها از قدرت ریشه زایی زیادی برخوردارند.

شهر اصفهان بزرگترین مرکز تولید قلمه چنار است و کشاورزان این منطقه برای تهیه قلمه از پاجوشهایی که روی کنده درختان قطع شده روئیده اند ، قلمه های مناسبی تهیه میکنند.این روش قلمه گیری بهترین طریقه ازدیاد درخت چنار است. قلمه های تهیه شده را باید قبل از کاشت مدتی در آب قرار داد تا به اندازه کافی رطوبت جذب کنند. چنانچه هنگام كاشت قلمه شرايط جوي يا زمين مورد نظر مناسب نباشد،بهتر است قلمه ها را به صورت دسته دسته و به حالت عمودي و وارونه روي ماسه نرم قرار داده و روي آنها را با ماسه بپوشانيم.
براي سهولت و تسريع ريشه زايي قلمه، بهتر است راس قلمه ها را به صورت افقي و انتهاي آنها را به شكل مورب برش دهيم تا قلمه هاسطح بيشتري براي توليد ريشه داشته باشند. از آنجا كه بند ها خاصيت ريشه زايي بيشتري دارند بهتر است شاخه اي را كه براي تهيه قلمه بكار ميبريم ،از زير بند قطع نماييم.
فاصله مناسب جهت كاشت قلمه ها درزمين مورد نظر 20-15سانتي متر ميباشد.به منظور سهولت در انجام عمليات زراعي و وجين علفهاي هرز و نيز سهولت در عبور ماشين آلات جهت خارج نمودن نهالها، بهتر است فاصله دو رديف نهالكاري از يكديگر حدود 120 سانتي متر باشد.
هر چند زمين بيشتري مورد نياز خواهد بود اما انجام عمليات ذكر شده با سهولت بيشتري انجام خواهد شد.
براي آنكه قلمه ها از نور خورشيد بهره بيشتري گيرند، بهتر است جوي ژشته ها را شمالي-جنوبي آماده كنيم.البته در بعضي از نهالستان ها ، جوي ژشته ها به طريق غلام گردش آماده شده اند. ذخيره رطوبت در مدت زمان طولاني و سهولت آبياري از محسنات اين روش است. ولي از معايب عمده اين روش آن است كه مبارزه با علف هاي هرز و برداشت نهال از نهالستان به صورت مكانيزه امكان |پذير نيست.
3-تك ثير از طريق خوابانيدن :
يكي از روش هاي ازدياد چنار خوابانيدن شاخه هاي جوان است كه ميتوان اين عمل را در بهار و تابستان انجام داد.

هرس كردن:
از آنجا كه چنار يك درخت شهري ست، بايد قبل از كاشت به محل و موقعيت آن توجه كافي مبذول داشت.در پاركها به دليل آنكه محدوديتي از نظر رشد تاج وجود ندارد، ميتوان به درخت اجازه داد تا به حالت طبيعي رشد كند و به حداكثر رشد طبيعي برسد.
البته نميتوان گفت كه از هرس چنار در پاركها بايد صرف نظر كرد ،بلكه بر حسب موقعيت و فاصله كاشت و سليقه ميتوان آن را از حالت تك محوري به چند محوري و تاج گسترده درآورد.
علاوه بر هرس فرم، كه از ابتداي پرورش نهال جوان بايد انجام گيرد ، لازم است هر ساله از درختان بازديد به عمل آيدو شاخه هاي نابجا،خشك شده،بيمار ويا شاخه هايي كه مزاحم عبور و مرور وسايل نقليه و يا عابرين است ، حذف يا كوتاه گردد. اگر در حذف پاجوش ها غفلت شود مقاديري از غذاي مورد نياز شاخه هاي اصلي توسط پاجوشها مصرف ميشود.
زمان هرس اصلي درخت ، در دوره استراحت و در شرايط تهران در پاييز است. در مناطق سردسير ميتوان بعد از رفع خطر سرمازدگي و قبل از باز شدن جوانه ها هرس را انجام داد. البته پاجوش گيري و هرس سبز بايد به حذف تركه هاي شاخكهاي جنبي محدود شود.
6-ضوابط كاشت درخت چنار در چنار در كنار خيابانها:
بهترين زمان كاشت نهال چنار در دوره خواب آن يعني در اواخر فصل پاييز و در طول زمستان ميباشد. نهال مورد استفاده بايد سالم،قوي و داراي ارتفاع مناسب(2-1.8متر)بوده و محيط بن نهال در ارتفاع 1متري از سطح خاك حدود 10تا20 سانتي متر باشد. كاشت نهال در كنار خيابانها بايد طبق ضوابط خاصي صورت گيرد.
در حاشيه خيابانهايي كه عرض پياده رو كمتر از 2متر است يا در خيابانهايي با پياده روي 2تا3متري مخصوصا سمتي كه مشرف به ساختمانهاي جنوبي ست، نبايد اقدام به كاشت نهال چنار نمود ، ولي در خيابانهايي با پياده روي 2تا3متري كه مشرف به ساختمانهاي شمالي اند ، كاشت نهال چنار بلامانع است.
از آنجا كه چنار درختي سريع الرشد است، بايد از كاشت آن در زير سيم هاي فشار قوي برق خودداري كرد ، زيرا تماس تاج آنها با سيم برق در هنگام وزش باد يا بارندگي ، احتمال آتش سوزي يا خطرات ديگري را در بر خواهد داشت .
خاك مناسب براي كاشت نهال چنار مخلوطي از ماسه ،خاكبرگ به همراه كود دامي پوسيده است. هنگام كاشت نهال بايد گودال گودال مناسبي به ابعاد 80در80در80 در خاك هاي سنگين و 50در50در60 در خاك هاي سبك حفر نمود.ابعاد گودال بايد به نحوي باشد كه ريشه نهال به راحتي در داخل آن قرار گيرد.بايستي در موقع كاشت ريشه هاي زخمي و زايد را حذف نموده و شاخه هاي اضافي تنه را نيز قطع كرد و حدود 6تا7شاخه سالم در جهات مختلف تنه باقي گذاشت. بعد از قرار دادن نهال روي مخروطي از خاك كه در ته گودال ريخته شده بايست گودال را كاملا از خاك پر كرده و سپس نهال را به طور كامل آبياري نمود.
براي آن كه درختاني با تاج مناسب و زيبا داشته باشيم هنگام كاشت نهال ها در حاشيه خيابان ها بايد 4تا5 متر ميان آن فاصله بگذاريم .اگر نهال ها با فاصله كم كاشته شوند تاج درختان در آينده فرم طبيعي خود را نخواهد داشت.جوانه انتهايي نيز در شكل فرم آتي تاج درخت نقش مؤثري دارد. اگر جوانه انتهايي باقي بماند در آينده درختي خواهيم داشت با ارتفاع زياد و تاج كوچك امااگر جوانه انتهايي نهال را در ارتفاع 2/2تا5/2 متري قطع كنيم تاج درخت در ارتفاع 2 متري تشكيل مي گردد.بعد از كاشت بايستي آبياري نهال ها به طور مرتب صورت گيرد.در روز هاي خنك هر7تا10 روز ودر روزهاي گرم تر هر5تا7 روز يك بار بايست نهال ها را آبياري نمود.هر ساله بايست درخت را از نظر وجود آفت بررسي نمود ودر صورت وجود هر گونه آفتي با نظر كارشناس فن مبارزه عليه آفت انجام داد.بايست هر ساله خاك پاي درختان را اصلاح نموده و هرس فرم دهي و فصلي در مورد آن ها انجام مي شود.
خزان زودرس درختان چنار:
از آنجا كه اغلب درختان شهر تهران قبل از پاييز خزان ميكنند، بررسيهايي در اين مورد انجام گرفته كه و طبق نظر كارشناسان 3دليل عمده براي اين امر قابل ذكر است.
1-تنش آب و آبياري نامنظم به عنوان يكي از عوامل خزان زودرس و مرگ و مير درختان در شهر تهران ذكر شده است
2-غبار ،بويژه دوده عامل ديگري براي خزان زودرس است. نحوه تاثير منفي اين عوامل به اين شرح است كه غبار و دوده سياه رنگ روي برگ درختان طيف گرمايي را تغيير ميدهند، زيرا دوده سياهرنگ ،مانند اجسام سياهرنگ گرماي خورشيد را جذب ميكند و در نتيجه درجه حرارت برگ بالا ميرود و برگها دچار سوختگي شديد مي شوند.
3-هنگامي كه ريشه هاي درخت چنار در عمق خاك نفوذ نكنند ؛ خزان زودرس آنها فرا ميرسد. در خاكهاي عميق و همگن ، ريشه چنار بخوبي رشد ميكند و در عمق فرو ميرود و ميتواند از لايه هاي پاييني خاك ، آب و رطوبت مورد نياز خود را جذب كند و در برابر بالا رفتن دماي هوا نيز مقاومت كند. چنارهايي كه روي لبه محل هاي خاكريزي شده كاشته ميشوند كمتر با مشكل كم آبي مواجه هستند ، ولي در برخي از موارد كه از سطح خيابان خاكبرداري ميشود و خاك زيرين كم عمق و متراكم باقي ميماند ، اگر چنار كاشته شود ، چون ريشه اين درختان نميتوانند در عمق خاك نفوذ كنند ، به محض كم آبي ريال،ريشه تشنه ميماند و خزان زودرس آنها فرا مي رسد.

جنگلداری – درخت چنار
www.jangaldari87.blogfa.com/post-14.aspx
مشخصات درخت چنار: الف گیاهشناسی چنار: چنار درخت بزرگ و زیبایی ست با تنه مستقل تاجی گسترده و شاخه های قوی. این ویژگی ها موجب شده اند تا چنار در ردیف مهمترین …
معرفی درخت چنار و نگه داری از آن – تهران دلیور
tehrandeliver.ir/index.php?route=news/article&news_id=57
هرس درخت چنار, تکثیر درخت چنار,واریته های درخت چنار,عکس درخت چنار,تصویر درخت چنار,
چنار – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
https://fa.wikipedia.org/wiki/چنار
چنار (نام علمی: Platanus) سرده‌ای از درختان بومی نیم‌کره شمالی است. درختان چنار بلند قامت بوده و ارتفاع آن‌ها به ۳۰ تا ۵۰ متر می‌رسد، در پائیز برگ‌های آن‌ها می‌ریزد و معمولاً …
معرفی گیاه- درخت چنار Plane tree – باغبانی سبز
greenhorticulture.persianblog.ir/post/332/
۲۴ فروردین ۱۳۹۳ ه‍.ش. – درخت چنار Platanus به خانواده Platanaceae تعلق دارد و بومی مناطق مختلفی در نیمکره شمالی است. تمامی درختانی که در این جنس گیاهی قرار دارند …
معرفی و راهنمای پرورش درختان زینتی – چنار شرقی
nargil.ir/Plant.aspx?Name=Platanus-orientalis&cid=5706
چنار شرقی با نام علمی Platanus orientalis یکی از درختان خزاندار است. که تا ارتفاع حدود 30 متر نیز رشد می کند. این درخت از رشد سریعی برخوردار می باشد. و به دلیل …
نهال چنار خاوری – تری شاپ
treeshop.ir/?product=eastern-platanus-sapling
درخت: چنار درختی بزرگ, زیبا ,با تنه مستقل, تاجی گسترده و شاخه های قوی می باشد. این ویژگی ها موجب شده اند تا چنار در ردیف مهمترین درختان سایه دار پارکها و حاشیه …
معرفی درخت چنار – جامع ترین ژورنال گل و گیاه ایران
glassy-garden.com/معرفی-درخت-چنار/
۱ دی ۱۳۹۴ ه‍.ش. – سلام و عرص ادب و احترام خدمت همه دوستان و بازدید کنندگان باغ شیشه ای ،سجادی هستم، کارشناس ارشد فضای سبز، با یه مقاله درباره درخت چنار در خدمت …
بررسی برگ چنار و خواص آن – مجله پزشکی دکتر سلام
www.hidoctor.ir/61347_بررسی-برگ-چنار-و-خواص-آن.html/
۱۵ بهمن ۱۳۹۳ ه‍.ش. – امروز در سایت پزشکی دکتر سلام میخواهیم شما را با درخت چنار و برگ آن بیشتر آشنا کنیم به همین منظور عکس هایی از چنار و برگ آن را تهیه کرده ایم …
درخت چنار – سازمان پارک ها و فضای سبز بروجرد
toranjestan.vcp.ir/144702-آموزشی/651573-درخت-چنار.html
۲ فروردین ۱۳۹۲ ه‍.ش. – نام علمی:platanus orientalis. نام فارسی: چنار. ارتفاع این درخت به 30 متر می رسد و تنه اصلی معمولاً تا انتهای تاج ادامه می یابد. تنه آن قطور است، برگ ها …
مقاله علمی: نگرشی کوتاه به خصوصیات گونه چنار – انجمن …
sadva.ir/index.php/archives/3015
۲۹ تیر ۱۳۹۱ ه‍.ش. – درختان کهنسالی که در گوشه و کنار این مرز و بوم قد برافراشته‌اند، نشان‌های یادگاری از فرهنگ غنی اجداد و نیاکان مان هستند. درخت چنار منطقه دوسرشمار …
درخت چنار – راسخون
rasekhoon.net › … › گردشگري › ايرانگردی › درخت چنار
چنار هر ساله پوست مي‌اندازد و شاخه‌هاي تنومند آن به رنگ سبز روشن در مي‌آيد و اين تازه شدن هر ساله آن مانند هميشه سبز بودن درخت سرو، بدان تقدسي خاص مي‌بخشد، زيرا حفظ …
معرفي گونه چنار
fouman-city.ir/…/Articles/ArticlesViewPrintable.aspx?…1…
۱۶ خرداد ۱۳۸۹ ه‍.ش. – چنار درختي است تك پايه با برگهاي ساده متناوب با پهنك پنجه اي ؛ برگ نسبتاً بلند و گوشوارك بزرگ و زود اُفت برگهاي درخت چنار در حــالت جواني …
درخت‌ چنار – جام جم
www1.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100942054670
۵ تیر ۱۳۸۷ ه‍.ش. – جام جم آنلاين: درخت چنار از جمله درختان مورد توجه ایرانیان بوده است. چنار، عظیم‌ترین و پر عمرترین درختان ایران است. گسترش شاخه‌های چنارکهن به هر سو …
برچسب ها – درخت چنار – عصر ایران
www.asriran.com/fa/tag/1/درخت%20چنار
برچسب: درخت چنار. کاشت 1500 درخت چنار در خیابان های مرکز شهر تهران آغاز شد. 500 درخت چنار 4ساله در خیابان ولی عصر عج از… گزارش خبرگزاری میزان نصراله …
چنار، مقدس‌ترين درخت ايران – مهرمیهن
www.mehremihan.ir/iranian…/480-چنار،-مقدس‌ترين-درخت-ايران.html
چنار، مقدس‌ترين درخت ايران,درخت چنار,چنار,چنار مقدس,چنار ایران.
سازمان پارکها و فضای سبز – درخت چنار
parks.tabriz.ir/?MID=21&Type=News&TypeID=5&id=66
۶ دی ۱۳۸۹ ه‍.ش. – درخت چنار نام علمی: Platanus orientalis. خصوصیات گیاهی ارتفاع: 15 تا 21 متر قطر تاج پوششی: 12 تا 15 متر درختی است پهن برگ،خزان کننده،قطر …
درخت چنار عامل آلرژی بهاره در تهران
www.entekhab.ir/fa/news/154769/درخت-چنار-عامل-آلرژی-بهاره-در-تهران
خواب آلودگی، ریزش اشک از چشم، تنگی نفس، سینوزیت و عفونت گوش علایمی است که با آغاز فصل بهار برخی با آن مواجه هستند که به نظر متخصصان این علائم آلرژی …
تعبیر خواب درخت چنار – آکاایران
www.akairan.com/sleep/sleep/chnr.html
۲۳ آذر ۱۳۹۰ ه‍.ش. – تعبیر خواب درخت چنار تعبیر خواب حرف د تعبیر خواب.
چنار درختي است که زنده و مرده اش مفيد است و به … – قالب وبلاگ
pichak.net/fun/tabir/7/40.php
چنار درختي است که زنده و مرده اش مفيد است و به تساوي مورد بهره برداري قرار مي گيرد. تمام کساني که پيرامون، چنين حالتي دارند يعني در حيات و حمات مفيد هستند، در …
چنار، درخت چنار، جوشانده برگ چنار،میوه چنار
pherbal.com/…/چنار،%20درخت%20چنار،%20جوشانده%20برگ%20چنار،م…
چنار، درخت چنار، جوشانده برگ چنار،میوه چنار. چنار کد:125 … شگفتا · ظهور اراده خداوند · نيلوفرهاي آمازون · درخت بامبو · شكوفه هاي گيلاس · كردستان · عجیـب‌ترین میـوه‌هـای …
رسانه مجازی نگاه – درخت چنار – گیاهان و جانوران
www.negahmedia.ir/media/show_video/24969
چنار گونه ای است سریع الرشد که در همه خاک ها رویش می کند ولی خاک های عمیق ، مرطوب و شنی را ترجیح می دهد . درختی است روشنایی پسند و سازگاری خیلی خوبی در هر …
رزیابی دلایل سرخشکیدگی و زردی زود هنگام درختان چنار
profdoc.um.ac.ir/paper-abstract-1037162.html
توسط لکزیان – ‏2013
این مطالعه به منظور ارزیابی و تعیین دلایل سرخشکیدگی زود رس و زرد شدن زود هنگام برگ درختان چنار انجام شد. آزمایش در قالب طرح بلوک‌های کامل تصادفی به صورت …
کهنسال ترین درخت چنار دنیا در ایران + عکس – آلامتو
www.alamto.com › سرگرمی › جالب و خواندنی
۱۱ اسفند ۱۳۹۱ ه‍.ش. – کهنسال ترین درخت چنار دنیا در ایران + عکس:چنار، درختی از گونه platanus است که بومی نیم کره شمالی است. این درخت بومی اروپای شرقی و جنوبی در …
درخت چنار باغوار | معرفی جاذبه های گردشگری ایران
seeiran.ir › استان ها و شهرها
درخت چنار باغوار یکی از آثار باستانی شهرستان تویسرکان است که در حیاط مسجد و محله‌ای به نام باغوار قرار دارد. این درخت با بیش از دو هزار سال قدمت، یکی از.
درخت چنار | معرفی جاذبه های گردشگری ایران
seeiran.ir › استان ها و شهرها › استان آذربایجان شرقی
اين درختان در شرق خامنه و درمحله چنار واقع شده اند، يكي از اين درختان كه در مظهر قناتي به همين نام واقع شده است و به سبب وقوع حوادث طبيعي از جمله صاعقه و اصطكاك.
ثبت ملی درخت چنار باجگان شهرستان بافق
www.yjc.ir/fa/news/…/ثبت-ملی-درخت-چنار-باجگان-شهرستان-بافق
۱۲ بهمن ۱۳۹۴ ه‍.ش. – درخت چنار روستای باجگان شهرستان بافق در فهرست آثار طبیعی ملی کشور به ثبت رسید.
عکس/درخت چنار کهنسال امامزاده صالح
www.fardanews.com/fa/news/…/عکسدرخت-چنار-کهنسال-امامزاده-صالح
عکسی تاریخی از درخت چنار کهنسال امامزاده صالح تهران در دوره قاجار.
درخت چنار | پارسی ویکی – لغت نامه
parsi.wiki/dehkhodaworddetail-f714f37c52ce423f955ada58a4458be9-fa…
درخت چنار. رجوع شود به «چنار». مترادف های «درخت چنار» در زبان انگلیسی «plane-tree» و «plantain» و «platanus-tree» می باشند؛ مترادف «چنار»، «plane» و …
ایسنا – کاشت 1500 درخت چنار در خیابان های مرکز شهر تهران …
isna.ir/fa/news/…/کاشت-1500-درخت-چنار-در-خیابان-های-مرکز-شهر
۱۰ بهمن ۱۳۹۴ ه‍.ش. – شهردار منطقه 11 گفت: ظرف یک ماه آینده 1500 درخت چنار 4ساله در خیابان ولی عصر (عج) از میدان راه آهن تا چهار راه ولی عصر(عج) و دیگر خیابان های محدوده …
کاشت ۱۵۰۰ درخت چنار در خیابان های مرکز شهر تهران آغاز شد
payeshonline.com/…/کاشت-۱۵۰۰-درخت-چنار-در-خیابان-های-مرکز-شهر-ته…
۱۰ بهمن ۱۳۹۴ ه‍.ش. – ظرف یک ماه آینده ۱۵۰۰ درخت چنار ۴ساله در خیابان ولی عصر (عج) از میدان راه آهن تا چهار راه ولی عصر (عج) و دیگر خیابان های محدوده منطقه ۱۱ کاشته می شود.
SKCHTO – درخت کهنسال چنار دوشنگان
www.skchto.com/fa/database/natural-heritage/244
در این مکان که در مجاور راه اصلی قرار دارد،درخت چنار کهنسال و قطوری وجود دارد که قطر آن حدود 4 متر بوده و داخل تنه آن در اثر درون پوسیدگی حفره بزرگی ایجاد شده است.
بیا همسفر شویم – نطنز (درخت چنار رهن )
biahamsafarshavim.blogfa.com/post/9
نطنز (درخت چنار رهن ). درخت چنار رهن (نطنز). رهن یکی از محله های قدیمی شهر نطنز می باشد که در درون خود درختی تنومند و زیبا را جای داده است . قدمت این درخت تنومند طبق …
کاشت 1500 درخت چنار در خیابان ولیعصر تهران
www.iribnews.ir/fa/…/کاشت-1500-درخت-چنار-در-خیابان-ولیعصر-تهران
۱۰ بهمن ۱۳۹۴ ه‍.ش. – شهردار منطقه 11 : تا یک ماه آینده، 1500 درخت چنار 4 ساله در خیابان ولیعصر کاشته می شود.
تعبیر خواب:: تعبیر درخت چنار – پارست
www.parset.com/FTD410_درخت_چنار.html
تقصير ساعت کاري ام است که صبح خروسخوان مي روم و صلاة ظهر مي آيم و شانس ديده شدن را از دست مي دهم! تقصير…… درمان بی نظیر آزار شوهر. زنی با سر و صورت کبود و …
درخت چنار sycamore tree – فتوعکس
www.photo-aks.com/pic3471.html
فتوعکس ، درخت چنار ، عکس های بسیار زیبا از درخت چنار قدیمی و کهنسال با شاخ و برگ سر سبز در وسط خیابان – دانلود تصاویر و عکس های درخت چنار.
شمارهٔ ۱۰۲ – مناظرهٔ بوتهٔ کدو با درخت چنار – گنجور
ganjoor.net › انوری › دیوان اشعار › مقطعات
شمارهٔ ۱۰۲ – مناظرهٔ بوتهٔ کدو با درخت چنار · انوری » دیوان اشعار » … پرسید از چنار که تو چند روزه‌ای. گفتا چنار عمر من افزون‌تر از دویست. گفتا به بیست روز من از تو …
درمان ایرانی خشکیدگی درختان چنار – زیست بوم
zistboom.com/fa/news/28596/درمان-ایرانی-خشکیدگی-درختان-چنار
۲ تیر ۱۳۹۴ ه‍.ش. – زرد شدن برگ درختان یا رنگ پریدگی برگهای چنار ناشی از عارضه کلروز آهک است چرا که وجود آهک فراوان در خاک از جذب آهن جلوگیری می کند.
خبرگزاری ایمنا – شیره درخت چنار، دارویی مفید برای سلامتی است
www.imna.ir/fa/doc/news/26819/شیره-درخت-چنار-دارویی-مفید-سلامتی
خبرگزاری ایمنا: سرخ پوستان آمریكای شمالی همیشه از شربت تهیه شده از شیره درخت چنار به عنوان دارو و نیز چاشنی مواد غذایی استفاده كرده اند اما پزشكان اخیرا متوجه …
ثبت درخت چنار خاتم در فهرست آثار طبیعی ملی کشور – نمایش …
yazd.irib.ir/-/ثبت-درخت-چنار-خاتم-در-فهرست-اثار-طبیعی-ملی-کشور
۱۱ بهمن ۱۳۹۴ ه‍.ش. – کارشناس میراث فرهنگی شهرستان خاتم گفت. درخت چنار گرمه علیا در مزرعه گرمه علیا(جرمق علیا) ، روستای کرخنگان شهرستان خاتم واقع شده تک پایه …
کاشت ۱۵۰۰ درخت چنار در خیابان های مرکز شهر تهران آغاز شد …
www.mehrnews.com/…/کاشت-۱۵۰۰-درخت-چنار-در-خیابان-های-مرکز-شهر…
۱۰ بهمن ۱۳۹۴ ه‍.ش. – ظرف یک ماه آینده ۱۵۰۰ درخت چنار ۴ساله در خیابان ولی عصر (عج) از میدان راه آهن تا چهار راه ولی عصر (عج) و دیگر خیابان های محدوده منطقه ۱۱ کاشته می شود.
خبرگزاری تسنیم – درخت چنار کهنسال قلعه سام ایلام در فهرست …
www.tasnimnews.com/…/درخت-چنار-کهنسال-قلعه-سام-ایلام-در-فهرست-م…
۳۱ خرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. – خبرگزاری تسنیم: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام گفت: درخت چنار کهنسال قلعه سام ایلام در فهرست میراث طبیعی ملی …
درخت چنار 1200 ساله اسکو – تیشینه
www.tishineh.com/touritem/1105/1105
این درخت هم در کنار مسجد جامع اسکو واقع شده است که حالتی از تقدس را به این درخت کهنسال می‌دهد. قطر درخت چنار 1200 ساله در جایی که با زمین در تماس ا.
معنی چنار | لغت نامه دهخدا – واژه یاب
www.vajehyab.com/dehkhoda/چنار
چنار. [ چ َ / چ ِ ] (اِ) درختی باشد مشهور. (برهان ). درختی معروف که شعرا برگ بکف دست پنجه گشاد.
دانلود مقاله درخت چنار
mag-iran.com/دانلود-مقاله-درخت-چنار.htm
درخت چنار. مقدمه چنار اساسا درختی زیبا و نسبتا بلند است. ساقه آن پوست صاف دارد و هر ساله پوست قدیمی آن به صورت قطعاتی بزرگ و کوچک از تنه جدا می‌شود و جای آن به …
آپارات – درخت چنار 1400 ساله
www.aparat.com/result/درخت_چنار_1400_ساله
آپارات – درخت چنار 1400 ساله. … باردهی درخت ۵ ساله گردو، شهرستان دماوند، استان تهران · مینرال. ۲۷۹ بازدید. ۰:۵۲ … مسابقات جهانی بالا رفتن از درخت ۲۵ متری در ۱۰ ثانیه.
آبادیس – دیکشنری آنلاین – معنی درخت چنار به انگلیسی
dictionary.abadis.ir/Word/FaToEn/درخت-چنار/
معنی کلمه درخت چنار به انگلیسی. درخت چنار. plane tree. در صورتی که از نظر شما معنی این عبارت صحیح نیست، لطفا معنی پیشنهادی خود رو در این قسمت ثبت کنید.
درخت چنار 1200 ساله اسکو – اسکو – آذربایجان شرقی – گردشگری
hamgardi.com/place/26305
درخت چنار 1200 ساله اسکو، دربخش مرکزی شهر اسکو، بالاتر از فلکه اصلی و به طرف روستای توریستی کندوان قرار گرفته و از دو سمت شمال و جنوب به ابنیه تجاری …
روستای آمره – درخت چنار 1000 ساله آمره
amoore.blogfa.com/post-9.aspx
روستای آمره – درخت چنار 1000 ساله آمره – پایگاه اینترنتی روستای تاریخی و زیبای آمره.
ديوان انوري – مقطعات – مناظره بوته کدو با درخت چنار – نوسخن
www.nosokhan.com/library/Topic/04TA
مناظره بوته کدو با درخت چنار. نشنيده اي که زير چناري کدو بني. برجست و بر دويد برو بر به روز بيست. پرسيد از چنار که تو چند روزه اي. گفتا چنار عمر من افزون تر از …
شهــرداری نیشــابور | كهن ترين درخت چنار جهان در نيشابور
www.neyshabur.ir/home/news-detail.php?id=157
كهن ترين درخت چنار جهان در نيشابور. كهن ترين درخت چنار جهان در نيشابوركه بيش از 1700 سال قدمت داردومتعلق به قبل از سلسله ساسانيان مي باشددر حال نابودي است.
چاه قند (چهگند )شیخ … درخت چنار :: تون جزین
https://setaremahtabbahar.blog.ir/1394/09/…/چاه-قند-چهگند-شیخ-درخت-چ…
۲۹ آذر ۱۳۹۴ ه‍.ش. – ا ا ین درخت چنار در کلاته ی ( چاه قند شیخ )هنو زکه هنوز است نفس می کشد وبار خاطراتی را از سال های دور شاید بیش از سیصد سال قبل را بر دوش می کشد …
درخت چنار کیقباد دهدز – khouznews.ir | اخبار خوزستان
www.khouznews.ir/fa/tag/1/درخت%20چنار%20کیقباد%20دهدز
شدند درخت چنار کیقباد دهدز درخت زیتون ماریاب کنار جارو… جا گرفتند درخت چنار کیقباد دهدز درخت چنار کیقباد حدود… چهار سده سن دارد چنار کیقباد روستای قلعه سرد …
دانلود پاورپونت بیماری های درخت چنار و علایم و کنترل انها
www.pnut-ac.ir/post/273
بسم الله الرحمن الرحیم موضوع: پاورپونت بیماری های درخت چنار قالب بندی: پاورپونت قابل ویرایش توسط شما. تعداد 23 صفحه. فهرست: مقدمه…,دانلود پاورپونت بیماری …
جاذبه هاي گردشگري درخت چنار کهنسال مسجد باغوار شهر …
www.egardesh.com/Attractions/view/1142
درخت چنار باغوار كه یكی از آثار باستانی شهرستان تویسركان است در حیاط مسجد و محله ای به همن نام قرار دارد.وجه تسمیه نام باغوار این است كه در گذشته های دور این مكان …
درخت چنار ماچیان :: ماچیان
machian.ir/post/درخت-چنار-ماچیان
حدفاصل جاده پائین محله ماچیان به سمت آستانه متبرکه ماچیان شاخه ای از رودخانه “ماچن خاله” که انشعاب رودخانه پلرود میباشد جریان دارد. کنار این جاده درخت چنار قدیمی ماچیان …
مناظره‌ی بوته‌ی کدو با درخت چنار – مهمترین اخبار ایران و جهان
vista.ir/content/92135/مناظره‌ی-بوته‌ی-کدو-با-درخت-چنار/
نشنیده‌ای که زیر چناری کدو بنی, برجست و بر دوید برو بر به روز بیست. پرسید از چنار که تو چند روزه‌ای, گفتا چنار عمر من افزون‌تر از دویست. گفتا به بیست روز من …
راه برتر – فواید درخت چنار چیست؟
rahebartar.ir/faq/show/34870/فواید-درخت-چنار-چیست/
فواید درخت چنار چیست؟ پاسخ : مزاج :پوست و گردوي ثمر آن داراي خشکي بسيار است . مزاج چنار سرد و خشکاننده و زداينده است . خاصيت :برگ و بر چنار سوسک ها را مي …
درختان چنار تهران به تدریج خشک می شوند
www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=934&articleID=311941
۱ مرداد ۱۳۸۷ ه‍.ش. – در حالی که این روزها اکثر شهروندان شاهد پوسته های خشک ریخته شده در پای درختان چنار هستند، محمد مختاری با بی اطلاعی از این موضوع می گوید؛ باید با …
یازده اصله درخت چنار – همشهری آنلاین
www.hamshahrionline.ir/details/297538/Iran/politics
۱۸ خرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. – ۶۲۰۵ روز که از تولدم می‌گذشت، ۱۱ اصله درخت کاشتم توی کوچه حیاطمان، البته ۶ عدد جلوی حیاط خودمان، ۴ عدد جلوی ساختمان همسایه روبه‌رویی، یکی هم …
سلام سربدار – درخت چنار روستای کیذقان ۲۵۰۰ سال قدمت دارد
www.salamsarbedar.com/vdcd.f0s2yt09xa26y.html
یک باستان شناس گفت: قدمت درخت چنار روستای کیذقان ششتمد از توابع شهرستان سبزوار، مربوط به ۲۵۰۰ سال پیش است.
قیمت چوب درخت چنار | | 1 ریال | آخرین قیمت ها | – اول
1rial.com/3601/قیمت_چوب_درخت_چنار.json
چنار از جمله درختان پهن برگ و خزان کننده است چوب چنار جزء چوبهای بسیار خوب … چنار خاوری : درخت چنار; نام علمی: : Platanus occidentalis; تحمل سرما : -30; قیمت خرید …
درخت چنار و مسجد باغوار تویسرکان :: اطلاعات گردشگری، تور …
gardesh.info/post/درخت-چنار-و-مسجد-باغوار-تویسرکان
درخت و مسجد چنار کهنسال مسجد باغوار تویسرکان استان همدان این درخت کهنسال از جاذبه های گردشگری شهر تویسرکان استان همدان است. درخت چنار باغوار که یکی از آثار …
چنار، مقدس ترین درخت « دانستنی ها – یک دوست دات کام
www.1doost.com/Post-12217.htm
۱۲ فروردین ۱۳۹۲ ه‍.ش. – هر ملتی غالبا با توجه به اقلیم خود یک نوع درخت را بیش از سایر درختان محترم می شمرد. در ایران، درخت چنار و سرو از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و …
: تیره چنار – دانشنامه رشد
danesh.roshd.ir › … › زیست شناسی › علوم گیاهی › رده بندی گیاهی
مقدمه. چنار اساسا درختی زیبا و نسبتا بلند است. ساقه آن پوست صاف دارد و هر ساله پوست قدیمی آن به صورت قطعاتی بزرگ و کوچک از تنه جدا می‌شود و جای آن به صورت …
ایرنا – درخت کهنسال زرآباد قزوین در عاشورای حسینی خونبار است
www.irna.ir/…/درخت_کهنسال_زرآباد_قزوین_در_عاشورای_حسینی_خونبا…
۲۳ آبان ۱۳۹۲ ه‍.ش. – قزوین – ایرنا – با گذشت سالیان متمادی همچنان از درخت چنار خونبار روستای زرآباد قزوین هر سال در صبحدم روز عاشورای حسینی مایع سرخ رنگی تراوش …
دیار من – درخت چنار
www.arange.blogfa.com/tag/درخت-چنار
دیار من – درخت چنار – گورو وقتی یادم میا از کلاوجین. … خور داخل محوطه امامزاده حسین روستای گوراب، یکی از دو چنار کهنسال شاخص در ایران. قرار دارد، که معروف به چنار …
درخت چنار | از من بپرس
azmanbepors.com › سلامت › پزشکی
درخت چنار چنار درختی است که رنگ پوست تنه آن سفید مایل به سبز است و برگهای آن به شکل پنجه و میوه آن فندقی و به شکل کروی است.
(گیاه شناسی) درخت چنار (plane و sycamore هم می گویند …
fa.glosbe.com › فارسی-انگلیسی واژه نامه
(گیاه شناسی) درخت چنار (plane و sycamore هم می گویند) ترجمه در فرهنگ لغت فارسی — انگلیسی در Glosbe ، دیکشنری آنلاین ، رایگان است. نگاهی به کلمات و عبارات …
درخت چنار اسکو
www.eachto.org/index.php/miras/2014…/264-2015-01-06-08-32-45
مقدمه: با وجودی‌که سرزمین ایرانیان برروی کمربند ”خـشک “ قرار دارد، شمار زیادی درختان دیرزیست، به ‌ویژه در مناطق بیابانی و خشک استان‌های کشور وجود دارند. این درختان …
شنۆباس- اخبار اشنویه – اخبار > کهنسال ترین درخت چنار …
shnobas.ir/index.aspx?siteid=14&pageid=417&newsview=113831
به گزارش شنوباس این درخت چنار که گفته می شود نزدیک به یک قرن قدمت دارد سیمای زیبایی از دورنمای شمال غربی شهر اشنویه ترسیم می کند و برای بسیاری از …
پدیدارشناختی پدیده چنار خونبار الموت قزوین – به دنبال حقیقت
seekingtruth.blogsky.com/1389/06/15/post-4/
مطالعه عریضه‌ها و یادداشت‌ها: برای نزدیک‌شدن به حقیقت و اینکه زائران در ته‌نشست‌های ذهنی خویش چه نگرشی نسبت به درخت چنار و امام‌زاده دارند، همه اسنادِ در دسترس، مثل …
تعبیر خواب آنلاین درخت چنار – پرشین فال
www.persianfal.com/tabir/tag/تعبیر-خواب-آنلاین-درخت-چنار/
تعبیر خواب آنلاین درخت چنار | تعبیر خواب پرشین فال جامع ترین تعبیر خواب آنلاین بیش از 3500 کلمه و 15 معبر.
درخت چنار الموت روز عاشورا خون مي‌گريد! – سایت خبری …
www.tabnak.ir › صفحه نخست › فرهنگي
۱۲ آذر ۱۳۹۰ ه‍.ش. – درخت چنار خون‌بار روستاي زرآباد الموت همچنان پذيراي گردشگران خارجي و عزاداران حضرت سيدالشهدا (ع) در روز عاشوراست. به گزارش ايسنا درخت چنار …
شهر خامنه – درخت چنار
www.khameneh.blogfa.com/cat-13.aspx
شهر خامنه – درخت چنار – مرجعي جامع وكامل از شهرخامنه. … در شهر كهن «خامنه» در آذربايجان شرقي، درخت چناري وجود دارد كه ۱۴۰۰سال ازعمر آن مي گذرد. درختي مقاوم كه در حوادث ايام …
داستان درخت چنار کهنسال چشمه علی و نامهربانی ها
www.tarikhaneh.com/Farsi/Damghan/derakhte%20chenar.htm
درخت چنار كهنسال مقدس چشمه‌علي دامغان را به حال خود رها كرديم و امروز بايد برايش مرثيه بسراييم، كه ما مدتهاست يادمان رفته تيماردار و غمخوار درختان سرزمينمان باشيم.
درخت چنار عامل آلرژي بهاره در تهران – کیهان
kayhan.ir/fa/news/9102
مهدوياني، با اشاره به وضعيت تهران درباره بروز علايم آلرژي، خاطرنشان کرد: در تهران شايع ترين گرده‌افشاني که باعث بروز علايم آلرژي در فصل بهار مي‌شود، درخت چنار …
درختان مقدس تهران و تجریش – زیارتگاه‌های اسلامی
islamicshrines.net/?p=130
۲۹ مرداد ۱۳۹۳ ه‍.ش. – درخت موسوم به هفت چنار تا به امروز به حیات خود ادامه داده و موقعیت آن در کنار ساختمان «شهر کتاب»، در حاشیه ضلع شرقی خیابان هفت چنار است. امروزه از …
تعبير خواب درخت چنار
www.hekmat20.com/dream/tag/تعبير-خواب-درخت-چنار
منوچهر مطیعی تهرانی گوید: چنار درختی است که زنده و مرده اش مفید است و به تساوی مورد بهره برداری قرار می گیرد. تمام کسانی که پیرامون، چنین حالتی دارند یعنی در …
شعر نو خصوصیات درخت چنار
www.shereno.com/list/خصوصیات++درخت+چنار.html
من و تو زیر یک درخت بلند چنار قصه ی زندگیمان را میبافیم و این کلاغ شوم،بالای درخت طناب دارمان را دست از سر ما و درختمان بر نداشت من و تو این پایین به فکر سنگ و …
درخت چنار خونبار روستای توداران | ایرانگشت
irangasht.org/1394/08/15/درخت-چنار-خونبار-روستای-توداران/
۱۵ آبان ۱۳۹۴ ه‍.ش. – 2 )) در این روستا با آقای محرّم علی حیدری ، قرار دیدار دارم تا ما را برای بازدید از درخت خونبار چنار این روستا به مسجد ببرد ؛ مسجد نوساز این روستا در …
ثبت درخت چنار 700 ساله گرمه علیا در فهرست آثار ملی
www.donyayesafar.com/n/4563
۱۲ بهمن ۱۳۹۴ ه‍.ش. – درخت چنار گرمه علیا واقع در روستای کرخنگان شهرستان خاتم به شماره 266 ثبت ملی شد.
گفتگوی درخت گردو و چنار
www.miyanali.com/mansourshekari/4
۹ تیر ۱۳۹۴ ه‍.ش. – می گویند منبر را از چوب درخت گردو می سازند که بسیار محکم و با کیفیت است . درخت گردو علاوه بر چوب مرغوب سایه و بار خوبی هم دارد. اما درخت چنار …
درخت چنار – پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه
nargil.org/Article.aspx?Id=357&cid=3765
درخت چنار. نام علمی : Platanus orientalis. چنار درختی پهن برگ و خزان كننده‌، با پوست روشن (خاكستری) است. ارتفاع آن به 25 متر می‌رسد. میوه آن كركدار وگرد و دارای …
درخت کهنسال چنار خامنه | گردشنما
www.gardeshnama.com/tours/destinations/3621/درخت-کهنسال-چنار-خامنه/
درخت چنار شهر خامنه در استان آذربایجان شرقی که عمر آن به 1700 سال می‌رسد کهنسال ترین درخت چنار کره زمین است. دومین درخت کهنسال چنار در روستای نخور ترکمنستان …
آگهی گلدان درخت چنار روی دیوار
divar.ir › … › وسایل و تزئینات خانه › تزئینی و آثار هنری
گلدان خاص و دست ساز از چوب درختان چنار. پیام پلیس فتا: لطفا پیش از انجام معامله و هر نوع پرداخت وجه، از صحت کالا یا خدمات ارائه شده، به صورت حضوری اطمینان حاصل …
کهنسال ترین چنار کره زمین در ایران +عکس – Bartarinha.IR …
www.bartarinha.ir › سرگرمی › جالبترین ها
۱۰ اسفند ۱۳۹۱ ه‍.ش. – اعتدال: چنار، درختی از گونه platanus است که بومی نیم کره شمالی است. این درخت بومی اروپای شرقی و جنوبی در مناطق مختلف ایران نیز دیده می‌شود.
جشن ثبت درخت چنار سایر مینودشت در فهرست آثار ملی کشور …
golestanema.com/…/19854-جشن-ثبت-درخت-چنار-سایر-مینودشت-در-فه…
۱۰ شهریور ۱۳۹۴ ه‍.ش. – به گزارش گلستان ما به نقل از مینوخبر، در آخرین روز از هفته دولت با حضور کریمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، …
آخرین خبر | شفاخونه/ بررسی برگ چنار و خواص آن
akharinkhabar.com/Pages/News.aspx?id=1359677
۱۵ بهمن ۱۳۹۳ ه‍.ش. – دکتر سلام/ میخواهیم شما را با درخت چنار و برگ آن بیشتر آشنا کنیم به همین منظور عکس هایی از چنار و برگ آن را تهیه کرده ایم همچنین اطلاعاتی جامع را …
سقوط درخت چنار با قدمت حند صد ساله – کندازی ابرج
mkhaf2.blogfa.com/9208.aspx
درخت چنار با قدمت حند صد ساله در روستای کندازی در مصلای روستا. این درخت در سالهای اخیر به دلیل آتش سوزی چندین شاخه خود را از دست داد تا اینکه در تابستان سال 92 …
عرق برگ چنار و خواص آن Sycamore leaves – سفره خونه
sofrehkhune.com/…/10849-عرق-برگ-چنار-و-خواص-آن-Sycamore-leaves
جهت درمان ورم ملتحمه چشم برگ تازه چنار را له نموده به صورت ضماد بگذارند. 3. جهت درمان اسهال ساده و اسهال خونی کمی از پوست درخت چنار را در سرکه جوشانده حدود یک قاشق با …
[PDF]ﺮﺍﺯ ﻴ ﻋﻠﻞ ﺯﻭﺍﻝ ﺩﺭﺧﺘﺎﻥ ﭼﻨﺎﺭ ﺩﺭ ﺷ ﻲ ﺑﺮﺭﺳ – SID
www.sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/593139118911.pdf
توسط S CITY – ‏مقالات مرتبط
ﺯﻭﺍﻝ ﺩﺭﺧﺘﺎﻥ ﭼﻨﺎﺭ ﺳﺎﻝ. ﻫﺎﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﻪ ﻃﻮﺭ ﮔﺴﺘﺮﺩﻩ ﺩﺭ ﺷ. ﻴ. ﺮﺍﺯ. ﻭ ﺩ. ﻳ. ﮕﺮ ﻧﻘﺎﻁ ﮐﺸﻮﺭ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ . ﺍﺯ. ۵۰. ﺍﺻـﻠﻪ ﺩﺭﺧـﺖ ﭼﻨـﺎﺭ ﺑـﺎ ﻋﻼﺋـﻢ ﺯﻭﺍﻝ ﻭ. ﺳﺮﺧـﺸﮑ. ﻴ. ﺪﮔ. ،ﻲ. ﺍﺯ. ۴۱. ﺩﺭﺧـﺖ ﻗـﺎﺭﭺ. ﻫـﺎ. ﻱ. Cytospora. (%.
مناظره‌ی بوته‌ی کدو با درخت چنار – ری‌را
rira.ir › ری‌را › شعر کهن › انوری › دیوان اشعار › مقطعات
نشنیده‌ای که زیر چناری کدو بنی, برجست و بر دوید برو بر به روز بیست. پرسید از چنار که تو چند روزه‌ای, گفتا چنار عمر من افزون‌تر از دویست. گفتا به بیست روز من …
۱۰۰ درخت چنار دیگر در خیابان ولیعصر می میرند – آفتاب
aftabnews.ir/vdcb9gb88rhbfgp.uiur.html
۱۲ تیر ۱۳۹۰ ه‍.ش. – کارشناسان هشدار می دهند این اقدام مرگ حتمی درختان این منطقه را به دنبال دارد و تا یکی دو سال آینده تمامی ۱۰۰ درخت چنار در این محدوده خشک خواهدشد.
آفات درختان چنار – گیاهپزشکی(حشره شناسی و بیماری شناسی …
plant-protection.ir/post/88/آفات%20درختان%20چنار.htm
آفات درختان چنار. چنار Platanus vulgaris. قبل از معرفی آفات درختان چنار نگاه مختصری به معرفی این درختان داشته باشیم. این درخت از خانواده چنار Pelatanaceae …
خواص پوست درخت چنار
skin.wikipici.ir/خواص-پوست-درخت-چنار
امروز در سایت پزشکی دکتر سلام میخواهیم شما را با درخت چنار و برگ آن بیشتر آشنا کنیم به همین منظور عکس هایی از چنار و برگ آن را تهیه کرده ایم همچنین اطلاعاتی …
[PDF]( ﺁﺫﺭ ﻣﺎﻩ ) ﺩﺳﺘﻮﺭ ﺍﻟﻌﻤﻞ ﻫﺮﺱ ﺩﺭﺧﺘﺎﻥ ﻣﻌﺎﺑﺮ ﻭ ﭘﺮﺍﻛﻨﺪﻩ
karaj.ir/_…/دستور%20العمل%20هرس%20درختان%20معابر%20و%20پرا…
ﺩﺭﺧﺘﺎﻥ ﻣﻌﺎﺑﺮ ﻭ ﭘﺮﺍﻛﻨﺪﻩ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺗﻨﻮﻉ ﺩﺭﺧﺘﺎﻥ ﺩﺭ ﺳﻄﺢ ﻣﻨﺎﻃﻖ ﺩﻫﮕﺎﻧﻪ ﺩﺳﺘﻮﺭ ﺍﻟﻌﻤﻞ ﺍﺟﺮﺍﻳﻲ ﻫﺮﺱ ﺑﻪ ﺷﺮﺡ ﺫﻳﻞ. ﺍﻋﻼﻡ ﻣﻲ. ﮔﺮﺩﺩ … ﻃﺒﻴﻌﺖ ﻭ ﺭﺷﺪ ﺩﺭﺧﺖ ﭼﻨﺎﺭ ﺑﻪ ﮔﻮﻧﻪ ﺍﻱ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻧﻴﺎﺯﻣﻨﺪ ﻫﺮﺱ ﺷﺪﻳﺪ ﻧﻤﻲ ﺑﺎﺷﺪ ﺑﻌﺒﺎﺭﺕ ﺩﻳﮕﺮ.
درخت « چنار» – طب سنتی بختیاری
tsb.persianblog.ir/post/75
۹ شهریور ۱۳۸۸ ه‍.ش. – درخت « چنار». نام بین المللی: PLATANE. نامهای دیگر در فارسی: صنار، جوهر، عیثام ، ارس، چنال. مشخصات: درختی است چند صدساله و بسیار قطور، شکل …
درختان در گنج یابی – ایران سرزمین گنج های گمشده
itisgoogle1.iran.sc/cat/44
درختان در گنج یابی – تفسیر و تشریح علایم و نشانه های گنج ها و دفینه ها. … در ايران، درخت چنار و سرو از اهميت ويژه‌اي برخوردار بوده و هستند. ادامه مطلب… نوع مطلب …
خبرگزاری آريا – آغاز کاشت 1500 درخت چنار در خيابان هاي … – …
www.aryanews.com/News.aspx?code=20160130153428071&svc=44
۱۰ بهمن ۱۳۹۴ ه‍.ش. – خبرگزاري آريا- ظرف يک ماه آينده 1500 درخت چنار 4ساله در خيابان ولي عصر (عج) از ميدان راه آهن تا چهار راه ولي عصر (عج) و ديگر خيابان هاي محدوده منطقه …
شجره طیبه – قدیمی ترین درخت چنار
shajari91.blogfa.com/post/43/قدیمی-ترین-درخت-چنار
قدیمی ترین درخت چنار در ایران+تصاویر. کهنه ترین درخت چنار متعلق به کشور عزیزمان ایران است. درخت چناری در شهر خامنه در استان آذربایجان شرقی وجود دارد که عمر آن …

دیدگاهتان را بنویسید