زندگی لورا پلنگ خرم آباد با مرگ آرام پایان می یابد

جدیدترین تصاویر تهیه شده از پلنگ خرم آباد در کلینیک حیات وحش پردیسان مربوط به امروز ( ۱۳۹۲/۱۱/۲۲ )

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: متاسفانه اقدامات درمانی صورت گرفته در بهبود وضعیت لورا (پلنگ خرم آباد) بی نتیجه بوده است و به دلیل برگشت ناپذیر بودن ضایعات نخاعی و ایجاد زخم های عمیق در اندام تحتانی، به منظور جلوگیری از درد و رنج بیشتر حیوان، طی چند روز آینده زندگی این ماده پلنگ جوان به روش مرگ آرام با تزریق دارو خاتمه می یابد.

جدیدترین تصاویر تهیه شده از پلنگ خرم آباد در کلینیک حیات وحش پردیسان مربوط به امروز ( ۱۳۹۲/۱۱/۲۲ )
زندگی لورا پلنگ خرم آباد با مرگ آرام پایان می یابد

دی ماه سال گذشته ماده پلنگ جوانی در حالیکه هدف گلوله چهارپاره افراد ناشناس قرار گرفته و خود را بروی زمین می کشید در اطراف خرم آباد مشاهده و پس از بیهوشی جهت درمان به تهران منتقل شد.

پس از تهیه عکس رادیوگراف و انجام سی تی اسکن در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران مشخص شد ۴ ساچمه گلوله چهارپاره به بدن ماده پلنگ جوان برخورد نموده که ۳ ساچمه پس از برخورد از سمت دیگر بدن حیوان خارج شده و یکی از ساچمه ها با برخورد به ستون مهره ها در زیر یکی از مهره ها ثابت و منجر به ایجاد ضایعه نخاعی در پلنگ شده است.

دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان در مورد آخرین وضعیت پلنگ خرم آباد و اقدامات درمانی صورت گرفته گفت: در این زمینه در جریان یک عمل جراحی که در دیماه سال گذشته در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران بر روی ستون مهره ها صورت گرفت، از مغز استخوان پلنگ نمونه گیری شد.
دکتر ایمان معماریان افزود: با همکاری پژوهشکده رویان سلول های بنیادی گرفته شده از مغز استخوان پلنگ در محیط آزمایشگاه، تکثیر و پس از رسیدن به تعداد مناسب در چندین نوبت به قسمت آسیب دیده نخاع پلنگ تزریق شد.

این روش درمانی (استفاده از سلول های بنیادی جهت ترمیم ضایعه نخاعی پلنگ) که برای نخستین بار در کشور انجام گرفت، نتیجه بخش نبوده و تاثیری در بهبود وضعیت حیوان نداشته است.

این پلنگ در حال حاضر به دلیل برخورد گلوله با ستون فقرات، فلج کامل است و توانایی حرکت دادن دم، پاها و اندام تحتانی خود را ندارد و به همین دلیل دچار زخم بستر عمیق شده است.

حیوان بدون احساس درد، اندام تحتانی خود را بر روی زمین می کشد، از همین رو دچار زخمهای عمیقی نیز در ناحیه مقعد، شکم و زیر پاها شده و یکی از پنجه های پایش را نیز با دندان قطع کرده است.

دکتر ایمان معماریان اظهار داشت: به دلیل برگشت ناپذیر بودن ضایعه نخاعی و همچنین زخم های عمیق ایجاد شده در بدن حیوان، در صورت موافقت سازمان محیط زیست، زندگی این پلنگ با تزریق دارو به روش مرگ آرام پایان خواهد یافت.

دکتر محمود مرعشی دامپزشک سازمان محیط زیست نیز ضمن تایید این موضوع گفت: با توجه به نتیجه بخش نبودن اقدامات درمانی و عدم حصول بهبودی در وضعیت پلنگ خرم آباد، به جهت کاهش درد و رنج بیشتر در حیوان طی هفته جاری از طریق یوتانایز (مرگ بدون درد) به زندگی این پلنگ خاتمه داده می شود.
سرنوشت تلخ لورا، البرز (پلنگ تنکابن) و ماده خرس کرمانشاه سرگذشت بسیاری از حیات وحش مظلوم سرزمین ماست که همواره قربانی خودخواهی برخی از هم وطنان ما می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید