سكته جوان كُش شده است (علائمش را بشناسید)

سن مرگ و مير ناشي از سكته قلبي در كشور به زير ٥٠ سال رسيده و اين در حالي است كه از نظر پزشكي مرگ و مير ناشي از سكته قلبي در سنين زير ٥٥ و ٥٠ سال مرگ ناگهاني تلقي مي‌شود.

ريز فاكتورهايي همچون فشار خون، ديابت، قند خون و … به عنوان علت‌هاي اصلي بروز سكته قلبي، عدم تحرك و غذاهاي چرب به همراه مصرف سيگار و الكل و استرس‌ها از عوامل اصلي بروز بيماري‌هاي عروق كرونر است.

آلودگي هوا به عنوان عامل تسريع در سكته‌هاي قلبي

گرفتگي عروق تا ٧٠ درصد بدون علامت است كه وقتي فرد در معرض آلودگي هوا قرار بگيرد، اين وضعيت به ٩٠ تا ١٠٠ درصد مي‌رسد و منجر به سكته قلبي مي‌شود.

علائم سكته قلبي

يكي از علائم سكته قلبي شروع درد قفسه سينه است كه اين درد قفسه سينه مي‌تواند متنوع باشد و گاه به شكل درد زير جناق سينه يا ريشه گردن و دست‌ها بويژه دست چپ و گاهي همزمان در هر دو دست و كتف و شانه بروز مي‌كند.

در مواردي كه فرد دچار سكته قلبي مي‌شود، درد ٢٠ دقيقه طول مي‌كشد و گستره درد ممكن است به صورت سنگيني يا خنجري يا احساس فشردگي در قفسه سينه خود را نشان دهد.

اين دردها معمولا با ساير علائمي همچون تعريق شديد و احساس سردي در تمام نقاط بدن كه ناشي از تحريك قوه سمپاتيك است، همراه مي‌باشد.

در اين موارد همچنين افراد دچار احساس ترس، نگراني و بي‌قراري، تپش قلب و افت فشار خون و گاه نيز افزايش فشار خون مي‌شوند.

متاسفانه در بعضي افراد همچون ديابتي‌ها، سالمندان، افرادي كه داراي سابقه طولاني مدت فشار خون هستند، افرادي كه اعتياد شديد دارند، خانم‌هاي خيلي چاق و سيگاري‌هاي حرفه‌اي درد ناشي از سكته احساس نمي‌شود.

بزرگ‌ترين خطر بي‌توجهي به سكته قلبي و علائم آن، مرگ است و در غير اين صورت فرد دچار نارسايي قلبي، تنگي تنفس، خستگي زودرس و علائم نارسايي قلبي همچون ورم پا و تندي ضربان قلب در هنگام فعاليت و استراحت مي‌شود.

اغلب موارد علائم اين سكته‌ها با بيماري گاستريت يا التهاب معده اشتباه گرفته مي‌شود كه اين امر بسيار خطرناك است زيرا در اين موارد اين علائم نشان‌دهنده سكته قلبي است كه بيمار بلافاصله بايد به مركز درماني مراجعه كرده تا منطقه سكته رد شود.

عرق‌هاي سرد مداوم، حالت تهوع شديد و بويژه درد شديد معده از علائم اصلي سكته‌هاي خفيف قلبي بويژه سكته‌هايي است كه در بخش تحتاني قلب رخ مي‌دهد.

در افرادي كه مبتلا به ديابت هستند سكته‌هاي سطح تحتاني قلب شايع‌تر است كه در اغلب موارد درد ناشي از اين سكته‌ها در معده بروز مي‌كند.

گاستريت يا التهاب معده اكثر اوقات با درد در ناحيه معده بروز مي‌كند، اما نكته‌اي كه در اين ميان حائز اهميت است لزوم عدم مصرف دارو بدون تجويز پزشك است زيرا ممكن است دردي كه در معده بروز كرده ناشي از سكته بوده نه گاستريت در نتيجه عوارض سكته قلبي در اين موارد افزايش مي‌يابد.

افرادي كه دچار سكته قلبي شده‌اند الزامي است، علاوه بر پزشك متخصص قلب همواره تحت نظر متخصص گوارش و كبد هم قرار داشته باشند تا از ايجاد ناهنجاري‌هاي گوارشي بويژه زخم و درد معده، التهاب معده و هرگونه اختلال در كار معده در امان باشند.

پيشگيري

در سايت سازمان جهاني بهداشت در پاسخ به اين سوال كه چطور مي‌توان از بروز حمله قلبي يا سكته قلبي جلوگيري كرد، ابتدا تاكيد شده كه وقوع ٨٠ درصد از حملات قلبي قابل پيشگيري هستند.

داشتن يك رژيم غذايي سالم، داشتن تحرك و فعاليت بدني منظم و نيز خودداري از استعمال تمام انواع محصولات دخاني كليدهاي اصلي اين موفقيت هستند.

سه راهكار ساده نه‌تنها به ميزان قابل توجهي درصد بروز سكته قلبي را كاهش مي‌دهند، بلكه در بيشتر موارد در پيشگيري از ابتلا به ديابت نوع دوم، اختلالات مزمن در مجاري تنفسي و نيز انواع خاصي از سرطان‌ها موثر هستند.

يک رژيم غذايي سالم داشته باشيد :

يك رژيم غذايي متعادل براي داشتن قلب و دستگاه گردش خون سالم ضروري است و اغلب شامل مقادير زيادي از ميوه‌ها و سبزيجات، غلات سبوس‌دار، گوشت لخم،‌ ماهي و مرغ مي‌شود. همچنين لازم به ذكر است كه در اين رژيم غذايي ميزان مصرف قند و نمك بايد محدود شود.

تحرک بدني منظم داشته باشيد :

حداقل ٣٠ ‌دقيقه در روز فعاليت بدني منظم داشته باشيد تا سلامت قلب و عروق شما حفظ شود. به علاوه حداقل ٦٠ دقيقه فعاليت بدني در بيشتر روزهاي هفته مي‌تواند وزن بدن شما را در حد سلامتي نگه دارد.

سيگار نكشيد :

دخانيات از هر نوعي كه باشد براي سلامت بدن به طور كلي بسيار مضر است. همچنين قرار گرفتن در معرض دود سيگار هم خطرناك است.

براساس تحقيقات علمي معتبر خطر بروز سكته قلبي به محض ترك سيگار كاهش مي‌يابد و پس از گذشت يك سال اين خطر نصف مي‌شود.

اقدامات اوليه

بيمارستان‌هايي را كه مراقبت‌هاي اورژانسي قلبي دارند هميشه به خاطر داشته باشيد و اگر درد قلبي بيش از ٢ دقيقه طول كشيد، حتما به اورژانس زنگ بزنيد.

مسلما با ترافيك كلان‌شهر‌هايي نظير تهران، احتمال بموقع رسيدن آمبولانس ضعيف است، اگر مي‌توانيد سريع‌تر بيمار را به بيمارستان يا مركز درماني برسانيد، خودتان اقدام كنيد.

كمك كنيد تا بيمار در حالتي قرار گيرد كه كمترين درد را داشته باشد. براي اين كار لازم است كه بيمار را بنشانيد و پا را بالاتر از سطح قلب نگه داريد. لباس‌هاي اطراف گردن را باز كنيد و در حالت شل نگه داريد.

دیدگاهتان را بنویسید