سنگ نگاره‌های نجف آباد بیش از ۳هزار سال قدمت دارند

حسین نجفی پور در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرنگار ایمنا در نجف آباد، با اشاره به وجود بیش از ۱۰۰ سنگ نگاره منحصر به فرد در کوه‌های منطقه حفاظت شده قمیشلوی این شهرستان اظهار داشت: قدمت این آثار که شامل اشکالی از انسان، بز کوهی، علایم خطی و نمادهای حلقه قدرت و اعتدال پاییز است توسط محمد ناصری فرد به عنوان تنها محقق سنگواره‌های کشور، بیش از ۳هزار سال تخمین زده شده است.

وی افزود: کارشناسان ایجاد این آثار را مربوط به حضور انسان‌های اولیه در این منطقه به منظور شکار حیواناتی مانند آهو و بز کوهی که در حال حاضر نیز در منطقه زندگی می‌کنند، دانسته‌اند.

نجفی پور تصریح کرد: اولین نمونه از سنگ نگاره‌های منطقه حفاظت شده قمیشلو که با بیش از ۳هزار سال قدمت به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شکارگاه‌های استان به حساب می‌آید، در سال ۸۸ توسط علاقه مندان کشف و در سال‌های بعد نیز با حضور کارشناسان آثار تاریخی تعداد بیشتری از این آثار مورد شناسایی قرار گرفته‌اند.

وی بیان داشت: در بین آثاری که طی سال‌های اخیر در بلمچه و معدن سورمه به فاصله ۳ و ۱۵ کیلومتری شهرستان به ثبت رسیده، علایم خطی دارای بیشترین فراوانی بوده که این ویژگی سنگ نگاره‌های نجف آباد را از دیگر نمونه‌های موجود در کشور متمایز ساخته است.

گفتنی است “ناصری فرد” یکی از کارشناسان برجسته این نوع آثار که یک سال قبل از سنگ نگاره‌های شهرستان بازدید کرده مدعی است آثار موجود در منطقه قمیشلو نجف آباد مشابهت زیادی با نمونه‌های تیمره خمین و ایالت کالیفرنیا در آمریکا دارد.

در حال حاضر تجمع نخاله‌های ساختمانی و ضایعات سنگبری‌ها در کنار هوازدگی بیشتر این آثار منحصر به فرد را که به احتمال زیاد پس از کشف آهن توسط بشر ایجادشده‌اند را مورد تهدید قرار داده‌اند.

1 نظر در “سنگ نگاره‌های نجف آباد بیش از ۳هزار سال قدمت دارند”

دیدگاهتان را بنویسید