شخصیت شناسی

شخصیت شناسی از روی کفش

تا به حال شنیده‌‌اید كه بتوان از روی كفش شخصیت یك نفر را روانشناسی كرد؟ شاید كمی عجیب به‌نظر برسد یا حتی بعضی‌ها بگویند كه این موضوع مثل طالع‌بینی چندان قابل اطمینان نیست اما باور كنید تحقیقات علمی نشان‌داده‌اند كه می‌توان از روی كفش افراد را روانشناسی كرد.

كریستین كراندال، استاد روانشناسی اجتماعی در دانشگاه كانزاس، می‌گوید: «هیچ كسی شك ندارد كه حالت چهره، سر و مدل موها می‌تواند خیلی چیزها درباره شخصیت فرد بگوید ولی درباره بعضی از انواع پوشاك مثل كفش‌ها نیز می‌توان چنین چیزی گفت.» او می‌گوید، تحقیقات نشان می‌دهد كفش‌های شما هر طور كه باشند، می‌توان با نگاه كردن به آنها راجع به شخصیت‌تان تا حدی قضاوت كرد. روانشناسان دانشگاه كانزاس می​گویند كه مدل، قیمت، رنگ و شكل ظاهری كفش‌ها می‌تواند ویژگی‌های احساسی و شخصیتی افراد را نشان بدهد، پس همین الان به كفش‌های خود نگاه كنید. چه كفشی به پا دارید؟ كفش‌های تمیز واكس خورده؟ كفش‌های پاشنه بلند؟ كفش‌های قشنگ ولی كمی فرسوده؟

کفش شما نشان‌دهنده روحیه شماست

در جریان تحقیقات در کانزاس، 63 دانشجو به 208 جفت كفش نگاه كردند و خصوصیات صاحب آنها را حدس زدند. این افراد كه كفش‌ها را مشاهده می‌كردند حدود 90درصد خصوصیات شخصی صاحبان کفش‌ها را به‌درستی حدس زدند. صاحبان كفش‌ها كه به‌طور داوطلبانه در این تحقیق شركت كرده بودند، قبلا پرسشنامه تست شخصیت را پر كرده و از آنها خواسته شده بود كفش‌هایی را كه بیشتر مورد استفاده قرار می‌دهند به محققان تحویل بدهند.از شركت‌كنندگان خواسته شد به كفش‌ها نگاه كنند و جنسیت، سن و موقعیت اجتماعی صاحب آنها را حدس بزنند. خصوصیات شخصیتی موردنظر عبارت بود از برون‌گرایی یا درون‌گرایی، محافظه‌كاری یا آزادی‌خواهی، ثبات احساسی، سازگاری و وجدان.از آنجایی كه كفش‌ها مدل‌ها، برندها، ظاهر و كاربرد های متفاوتی دارند، می‌توانند حامل اطلاعاتی راجع به تفاوت‌های شخصی باشند. بعضی از این تفاوت‌ها بارز و مشخص هستند. كراندال، استاد روانشناسی اجتماعی در دانشگاه كانزاس، می‌گوید اینكه فردی كفش فانتزی بپوشد یا راحتی یا رسمی همه می‌توانند وجهی از شخصیت او را نشان دهند، او در تحقیقات خود گروهی را مامور كرد كه با آزمون‌های شخصیت‌شناسی بررسی كنند هر مدل كفش چه ویژگی‌های شخصیتی​ای را نشان می‌دهد و بعد یافته‌ها را مورد آزمایش قرار داد، بعضی از آنها كاملا دقیق بودند و بعضی چندان دقیق نبودند.

کفش ساقدار

آنهایی که سرد و بی‌احساس هستند افرادی كه علاقه زیادی به پوشیدن كفش ساقدار دارند معمولا روحیه سردی دارند و بیشتر درون‌گرا هستند و تمایل دارند از جامعه كناره‌گیری كنند و بیشتر منزوی باشند و حتی هیچ تلاشی نمی‌كنند كه مورد قبول دیگران باشند یا حتی روحیه وظیفه‌شناسی از خود بروز دهند. ثبات عاطفی آنها كمتر است و روحیه‌ای تهاجمی دارند. دكتر كراندال می‌گوید: اگر فردی چنین كفشی بپوشد، یعنی دوست دارد بعضی از قوانین معمول را بشكند.

كفش مد روز

كار گروهی دوست ندارندكاملا مشخص است افرادی كه از كفش مد روز استفاده می‌كنند، درآمد نسبتا بالایی دارند، به ظاهر خود بسیار اهمیت می‌دهند و تا حدودی مغرور هستند. به‌طور كلی افراد این گروه در جمع كمتر پذیرفته می‌شوند و خودشان هم خیلی دوست ندارند در فعالیت‌های گروهی شركت كنند ولی نباید از حق گذشت كه احساس وظیفه‌شناسی بالایی دارند.

آرام و ساده

افرادی كه از كفش‌های معمولی و نه چندان شیك استفاده می‌كنند، ویژگی شخصیتی متمایز یا دیدگاه سیاسی خاصی ندارند، معمولا از گروه سیاسی خاصی طرفداری نمی‌كنند و اصولا ویژگی‌ شخصیتی متمایز و خاصی ندارند. آنها مانند پوشش خود، شخصیتی آرام و ساده دارند و سعی می‌كنند همه جا از خود شخصیت قابل‌قبولی ارائه دهند، بعید است افراد این گروه را با صندل‌های پاشنه‌دار ببینید.

كفش شاد و رنگی

آدم‌های فعال افرادی كه از كفش‌های رنگارنگ استفاده می‌كنند یعنی كفش‌هایی با رنگ‌های روشن و متفاوت كه معمولا به‌عنوان اسنیكر شناخته می‌شوند، می‌پوشند معمولا ثبات احساسی بیشتری دارند و كمتر از دیگران خودشان را گرفتار استرس و اضطراب می‌كنند. این رنگارنگ‌پوش‌ها برون‌گرا و بسیار فعالند و تمایل دارند با مدل و رنگ كفش‌هایشان پیامی را به دیگران منتقل كنند، البته لزوما این پیام حقیقت ندارد. محققان تاكید می‌كنند كه كفش شاد و رنگارنگ الزاما باعث شادی افراد نمی‌شود.

كفش‌ با ظاهر ناراحت

از همه خونسردترند. كفش‌هایی كه خیلی ناراحت به‌نظر می‌رسند مثل كفش‌هایی با پاشنه خیلی ‌بلند و… معمولا توسط شخصیت‌های خیلی آرام و خونسرد پوشیده‌می‌شوند.

كفش قدیمی

وظیفه‌شناس اما سرد افرادی كه معمولا كفش‌های کهنه و قدیمی می‌پوشند، بسیار برون‌گرا هستند و از ثبات شخصیتی بالایی برخوردارند. این افراد تا زمانی كه كفش‌شان نیاز به تعمیر پیدا نكند آن را از پا بیرون نمی‌آورند. به وظیفه‌شناسی این افراد می‌توانید اطمینان كنید اما كمی سردمزاج‌ هستند. البته ویژگی‌های شخصیتی این گروه كمی متغیرتر از دیگر گروه‌هاست.

افرادی كه روحیه‌ای نسبتا خشن دارند و خشونت‌ورزی را چیزی منفی نمی‌دانند: آنهایی که چكمه‌های كوتاه می‌پوشند.آدم‌های سازگار كه خود را با هر موقعیتی تطبیق می‌دهند: كفشی می‌پوشند كه بتوان در جاهای مختلف از آن استفاده كرد. درواقع کفش‌های چندمنظوره می‌پوشند.افراد آزاداندیش كه چندان خود را درگیر مقررات و چارچوب‌ها نمی‌كنند: كفش ارزان‌قیمت می‌پوشند و خیلی از آن مراقبت و نگهداری نمی‌كنند.كسانی كه نگران قضاوت دیگران‌ و روابط انسانی خود هستند: كفش نو می‌پوشند و مدام مراقب آن هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید