شیر دوره ماد به ایران باز می‌گردد

شیر دوره ماد- بازگشت شیر دوره ماد از آمریکا

یک مقام آمریکایی گفته است که یک شیر دال باستانی، احتمالا متعلق به دوره ماد، پس از ۱۰ سال به ایران بازگردانده می‌شود. وی این عمل را حسن نیت آمریکا در قبال تاریخ و تمدن ایران دانسته‌است.

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ یک شیر دال باستانی که از سال ۲۰۰۳ در آمریکا از یک قاچاقچی آثار باستانی گرفته شده بود، پس از ۱۰ سال به ایران بازگردانده شد.

شیر دوره ماد- بازگشت شیر دوره ماد از آمریکا
شیر دوره ماد- بازگشت شیر دوره ماد از آمریکا
به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی (CHN)، یک مقام وزارت امور خارجه ایالات متحده گفته است که این جام در سال ۲۰۰۳ از یک قاچاقچی آثار باستانی و عتیقه‌جات گرفته شده بود و از آنجا که آمریکا به میراث فرهنگی و همچنین به مردم ایران احترام می‌گذارد، آن را به ایران بازگردانده است.
این مقام آمریکایی تاکید کرده‌است که بازگرداندن این اثر باستانی اقدامی برای نشان دادن حسن نیت آمریکا نسبت به ایران بوده است.
شیردال یا همان موجودی افسانه‌ای است که ترکیبی از تن شیر و سر عقاب است. شیردال‌ها را دارای قدرت شفابخش و همچنین پاسبانی از گنجینه‌ها می‌دانسته‌اند. طرح این موجود افسانه‌ای در بسیاری از مجسمه‌ها و بناهای باستانی ایران به کار رفته‌ است.
بازگرداندن این شیء باستانی همزمان با سفر هیات بلندپایه ایرانی به نیویورک صورت گرفته است. در این سفر وزرای خارجه ایران و ایالات متحده پس از سال‌ها برای اولین بار با یکدیگر دیدار دوجانبه داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید