صبح امروز در هشتمین همایش بین المللی مدیریت سبز؛ معصومه ابتکار جایزه بنیاد جهانی انرژی را دریافت کرد

معصومه ابتکار جایزه بنیاد جهانی انرژی را دریافت کرد
سبزپرس – گروه بین‌الملل: «معصومه ابتکار» رییس سازمان حفاظت محیط زیست در هشتمین همایش بین المللی مدیریت سبز، جایزه بنیاد جهانی انرژی با عنوان یک عمر دستاورد را دریافت کرد.

به گزارش سبزپرس و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، «فولفگانگ نیومن» بنیان گذار بنیاد جهانی انرژی امروز چهارشنبه این جایزه را به معصومه ابتکار تقدیم کرد. نیومن بنیان گذار بنیاد جهانی انرژی برای اهدای این جایزه از اتریش به ایران سفر کرده است.

معصومه ابتکار جایزه بنیاد جهانی انرژی را دریافت کرد
معصومه ابتکار جایزه بنیاد جهانی انرژی را دریافت کرد

فرآیند انتخاب شخصیت های جهانی از سوی بنیاد جهانی انرژی چندین بخش است که شاخص عملکردی ، داشتن تجربه حفاظت زیست محیطی به صورت هدفمند و نظام مند حداقل 15 سال و قابل دفاع در قالب مستندات ، ایجاد زیر ساخت های حفاظت از محیط زیست در کشور منطقه ، تربیت نسلی برای حفاظت محیط زیست ، توسعه برنامه محوری در حفاظت محیط زیست ، ارایه گزارش و مستندات نسبت به محیط زیست شهری و افکار عمومی مثبت به شخصیت مورد نظر است .

معصومه ابتکار از سوی بنیاد انرژی و تمام این محورها مورد بررسی قرار گرفت و قرار است فردا جایزه یک عمر دستاورد را دریافت کند.

ابتکار اولین بانوی جهان جز معدود شخصیت های جهانی است که موفق به دریافت این جایزه از سوی بنیاد جهانی انرژی شده است. وی بعد از این به عنوان بانوی محیط زیست جهان شناخته خواهد شد.

بنیاد جهانی انرژی موسسه غیر دولتی و بین المللی است از سوی پیشکسوت حوزه انرژی ، فولفگانگ نیومن بنیان گذاری شده و 30 سال است در زمینه بهره وری انرژی های پاک و توسعه پایدار فعالیت می کند.

آگاهی درباره اصلاح الگوی مصرف و انرژی و حمایت از پروژه هایی که آینده بهتری را برای نسل های بعدی در کشورهای در حال توسعه فراهم کند از اهداف این بنیاد است.

شورای افتخاری بنیاد انرژی برای سال 2014 جایزه یک عمر دستاورد را به معصومه ابتکار اعطا کرده است.

تاکنون افرادی همچون میخائیل گورباچف و آرنولد شوارتزنگر موفق به دریافت این جایزه جهانی شدند و معصومه ابتکار سومین نفر و اولین بانو در جهان است که این جایزه دریافت کرد.


نیومن: حل مشکل آلودگی هوای تهران نیازمند برنامه‌ای ۱۰ ساله است

رئیس بنیاد جهانی انرژی پس از اهدای جایزه بنیاد جهانی انرژی به معصومه ابتکار، درباره آلودگی هوای تهران نیز اظهار نشر کرد. او با بیان اینکه تغییر در سیستم گرمایشی خانه ها می تواند در بهبود آلودگی هوای تهران تا 80 درصد موثر باشد، گفت: حل مشکل آلودگی هوای تهران نیازمند برنامه‌ای ۱۰ ساله است.

رئیس بنیاد جهانی انرژی درمورد دلیل وجود مشکل آلودگی هوای  شهر تهران گفت: دلیل اصلی آلودگی هوا در این شهر به  خاطر قرار گرفتن تهران در حالتی دره مانند است. سیستم گرمایشی خانه‌ها نیز در این شهر مناسب نیست در حالی که امکان صرفه جویی انرژی تا هشتاد درصد در این زمینه وجود دارد. در نتیجه به همین نسبت آلودگی هوا نیز می‌تواند کاهش پیدا کند.

وی افزود: در تهران هر روزه میلیون‌ها ماشین تردد می‌کنند که بنزین مصرفی این اتومبیل‌ها دارای گوگرد است. همین طور جدید‌ترین تکنولوژی موتورهای خودرو نیز در ایران به کار گرفته نمی‌شود.

نیومن ادامه داد: در یک برنامه ده ساله می‌توان تغییراتی بنیادی برای بهبود آلودگی هوای تهران ایجاد کرد. ما در سی سال گذشته برای کاهش آلودگی هوا در اروپا تکنولوژی‌های زیادی را ایجاد کردیم که تنها ۳۰ یا ۴۰ درصد آن مفید واقع شده است و امیدواریم که همین ۳۰ یا ۴۰ درصد را نیز بتوانیم به ایران بیاوریم.

دیدگاهتان را بنویسید