طرح بادگیر روی اسکناس 2 هزار تومانی نقش بست

طرح بادگیر خانه تاریخی آقازاده بر اسکناس 2000 تومانی

سرانجام قدمی در راه جهانی شدن بادگیرهای یزد برداشته شد و طرح بادگیر خانه آقازاده روی اسکناس2 هزار تومانی نقش بست. گفته می‌شود که این اسکناس‌ها، از یک و نیم تا یک و هشت دهم میلیارد قطعه در سیستم گردش پولی قرار می‌گیرد. قرار است که بادگیرهای ایران به زودی در فهرست آثار ملی ایران جای بگیرد.

پایگاه خبری فکر سبز برگرفته از خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه میراث فرهنگی – سرانجام قدمی در راه مطرح کردن بادگیرهای یزد برداشته شد. سال‌هاست که بادگیرهای ایران مورد بی‌مهری مسئولان بوده و کشورهای دیگر خلیج فارس اقدامات جدی برای نسبت دادن ابداع آن به خود انجام می‌دهند.

علی‌رضا صادقی، مدیر انجمن مردم نهاد بنیاد بادگیرها در این باره به chn می‌گوید:« در راستای جهانی شدن و معرفی نمادهای ایرانی برای اولین بار بنیاد بادگیر طرح قرار گرفتن بادگیرها روی اسکناس‌های ایرانی را مطرح کرد که خوشبختانه این طرح تایید شد و به امضای رییس‌جمهور رسید.»

به گفته او، طرح انتخاب شده از روی بادگیر خانه آقازاده واقع در ابرکوه یزد برداشته شده است. این بنا یکی از زیباترین خانه‌های خشتی ایران به شمار می‌رود که قدمتی قاجاری دارد. خانه آقازاده در تاریخ 24 بهمن 1375 با شماره 1838 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

صادقی می‌گوید که انتخاب این بادگیر برای نقش بستن روی اسکناس‌های 2 هزار تومانی به دلیل منحصر به فرد بودن آن است. این بادگیر 18 متر ارتفاع داشته و دو طبقه است. ارتباط بین طبقات با 19 درجه است که می‌تواند تنظیمات هوا را در حالی که هیچ بادی نمی‌وزد انجام دهد. دو طبقه بودن این بادگیر در حالی است که 95 درصد بادگیرها یک طبقه است.

بادگیر از نمادهای تمدن ایرانی به شمار می‌رود و خواستگاه آن کویر مرکزی ایران و در قلمرو حوزه ایرانی و فرهنگی است. فن آوری بادگیر یک روش ابداعی ایرانی بوده که برای ایجاد فضای خنک در داخل منازل گرم کویری استفاده می‌شده است.

دیدگاهتان را بنویسید