عاملین درگیری مسلحانه و مجروحیت محیط بانان موته به ۱۶ سال حبس، پرداخت دیه و مصادره اسلحه محکوم شدند

تصویر: محیط بان ابوالفضل جمالی که در جریان درگیری مسلحانه با شکارچیان متخلف مجروح شد

پایگاه خبری فکر سبز برگرفته از دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew) : روز چهارم خردادماه سال گذشته یکی از محیط بانان پناهگاه حیات وحش موته اصفهان حین دیدبانی از روی یک تپه، متوجه یک دستگاه موتورسیکلت ۲۵۰ اماراتی می شود که دو سرنشین داشته و لاشه یک آهو نیز در ترک موتور بسته شده است.

محیط بانان از طریق بیسیم سایر نیروها را مطلع کرده و یک اکیپ دو نفره از محیط بانان بوسیله خودرو و یک اکیپ دونفره بوسیله موتورسیکلت راهی منطقه می شوند.

فرمانده یگان محیط زیست استان اصفهان در این رابطه گفت: خودروی محیط زیست پس از مدتی جستجو با متخلفین مواجه شده و به تعقیب آنها می پردازد اما به دلیل سرعت و قدرت مانور بالای موتورسیکلت های اماراتی، خودروی محیط زیست از تعقیب متخلفین باز می ماند اما اکیپ موتور سوار محیط بانان همچنان به تعقیب و گریز با متخلفین ادامه می دهد.

مرتضی جمشیدیان اظهار داشت : پس از تعقیب و گریز طولانی، متخلفین از یک تپه بالا رفته و پس از پیاده شدن از روی موتور به سمت مامورین تیراندازی می کنند.

تصویر: محیط بان ابوالفضل جمالی که در جریان درگیری مسلحانه با شکارچیان متخلف مجروح شد
تصویر: محیط بان ابوالفضل جمالی که در جریان درگیری مسلحانه با شکارچیان متخلف مجروح شد

مرتضی جمشیدیان گفت: شکارچیان غیرمجاز لاستیک موتور محیط بانان را هدف گلوله ژ۳ قرار داده و مامورین نیز تعادل خود را از دست داده و از روی موتور به زمین می افتند.

پس از واژگون شدن موتورسیکلت و زمین خوردن محیط بانان، متخلفین مجددا چندین گلوله ژ۳ به سمت آنها شلیک میکنند که گلوله ها با فاصله بسیار کمی به کنار محیط بانان برخورد می کند.

به دلیل قدرت بسیار زیاد اسلحه و فاصله کوتاه از نقطه شلیک، مرمی های فشنگ ژ۳ پس از برخورد به زمین متلاشی شده و ترکش های آنها در بدن محیط بان فرو می رود.

تصویر: محل اصابت گلوله ژ۳ به رینگ موتورسیکلت محیط بانان
تصویر: محل اصابت گلوله ژ۳ به رینگ موتورسیکلت محیط بانان

رئیس پناهگاه حیات وحش موته گفت: پس از زخمی شدن محیط بانان، شکارچیان متخلف مجددا سوار موتورسیکلت شده و از منطقه متواری می شوند.

شکارچیان متخلف یک اسلحه برنو که لول آن تغییر کرده و لول ژ۳ در آن بکار رفته بود همراه خود داشتند.

با سر رسیدن سایر نیروها، محیط بانان مجروح به بیمارستانی در گلپایگان منتقل شده و تحت مداوا قرار میگیرند.

شوربختانه بر اثر تیراندازی متخلفان ۱۷ ترکش وارد بدن محیط بان ابوالفضل جمالی و ۶ ترکش وارد بدن محیط بان فرزاد نیکبخت گردید.

محیط بانان حین تعقیب و گریز هویت شکارچیان را که از متخلفین سابقه دار منطقه هستند شناسایی نمودند.

پس از این حادثه با شکایت اداره محیط زیست پرونده ای در این زمینه در مراجع قضایی تشکیل گردید.

حضور افسران پلیس آگاهی در صحنه درگیری جهت تکمیل پرونده و کشف سه عدد پوکه اسلحه ژ۳ متعلق به متخلفین
حضور افسران پلیس آگاهی در صحنه درگیری جهت تکمیل پرونده و کشف سه عدد پوکه اسلحه ژ۳ متعلق به متخلفین

روز بعد کارشناسان و عوامل نیروی انتظامی در محل درگیری حاضر شده و ۳ عدد پوکه ژ۳ از صحنه جرم کشف و به همراه گزارش پزشکی قانونی، گزارش کارشناسان پلیس و سایر مدارک لازم ضمیمه پرونده گردید.

دو روز پس از این حادثه یکی از متخلفین توسط اطلاعات نیروی انتظامی دستگیر شده و با دستور دادیار محترم دادسرای گلپایگان با قرار بازداشت موقت روانه زندان گلپایگان شد و چند روز بعد نفر دوم نیز دستگیر شد.

متهمین در تمامی مراحل بازجویی و بازپرسی منکر هرگونه تخلفی بوده و حاضر به اعتراف نشدند.

تیراندازی به محیط بان موته
تیراندازی به محیط بان موته

هر دو متهم حدود یک ماه از زمان بازداشت تا اتمام تحقیقات در دادسرا و تکمیل پرونده، در زندان بسر برده و سپس با قرار وثیقه سنگین تا زمان رسیدگی به پرونده آزاد شدند.

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری گلپایگان، دادگاه با استناد به گزارش ضابطین دادگستری (محیط بانان)، کشف پوکه های کشف شده از صحنه جرم، بجا ماندن خون آهوی شکار شده در محل تیراندازی، کیفرخواست صادره از دادسرا، تحقیقات به عمل آمده، دفاعیات بلاوجه متهمان و وکیل مدافع آنها و سایر محتویات پرونده بزهکاری متهمین را محرز و مسلم دانست.

بنابراین دادگاه متهمین را به مجازات های زیر محکوم نمود:

متهم ردیف اول:

۱- دو سال حبس تعزیری: به جرم حمل اسلحه غیرمجاز

۲- مصادره اسلحه مربوطه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح)

۳- سه سال حبس تعزیری: به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی

۴- سه سال حبس تعزیری: به جرم تمرد از فرمان مامورین دولت حین انجام وظیفه

۵- یک سال حبس تعزیری: به جرم تمرد ضرب و جرح مامورین دولت

۶- محرومیت از دریافت جواز اسلحه و محرومیت از حمل هر نوع سلاح به مدت دو سال

۷ – پرداخت دیه بابت آسیب های وارده به محیط بانان (حدود ۳۵ میلیون تومان)

متهم ردیف دوم:

۱- سه سال حبس تعزیری: به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی

۲- سه سال حبس تعزیری: به جرم تمرد از فرمان مامورین دولت حین انجام وظیفه

۳- یک سال حبس تعزیری: به جرم تمرد ضرب و جرح مامورین دولت

۴- محرومیت از دریافت جواز اسلحه و محرومیت از حمل هر نوع سلاح به مدت دو سال

۵- پرداخت دیه بابت آسیب های وارده به محیط بانان (حدود ۳۵ میلیون تومان)

حکم صادره برای ضاربین محیط بانان موته
حکم صادره برای ضاربین محیط بانان موته

همچنین متهمین می بایست مبلغ یکصد میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یک آهو را به حساب دولت واریز نمایند.

متهمین در کلیه مراحل بازپرسی و رسیدگی به پرونده سعی نمودند با اعمال نفوذ و انکار حقایق، از زیر بار مجازات قانونی فرار کنند که خوشبختانه با جدیت دستگاه قضایی و قاضی محترم پرونده به اشد مجازات محکوم شدند.

عاملین درگیری مسلحانه و مجروحیت محیطبانان موته به 16 سال …
www.iew.ir/1395/04/09/48868
عاملین درگیری مسلحانه و مجروحیت محیطبانان موته به ۱۶ سال حبس، پرداخت دیه و مصادره اسلحه محکوم شدند. ۹ تیر ۱۳۹۵. پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش …
عاملین درگیری مسلحانه با محیطبانان پارک ملی بمو به 26سال …
www.iew.ir/1395/01/20/46387
۲۰ فروردین ۱۳۹۵ ه‍.ش. – عاملین درگیری مسلحانه با محیطبانان پارک ملی بمو به ۲۶سال زندان … غیرمجاز و غیره به ۱) تحمل زندان های طولانی مدت ۲) پرداخت دیه محیط بانان مجروح ۳) تبعید کلیه متهمان به شهرستان زابل به مدت دو سال و ۴) مصادره اسلحه ها و ادوات شکار محکوم شدند. … ۲) تحمل سه سال و یک روز حبس به جرم تمرد و درگیری مسلحانه با مامورین.
سمنان به عطر خوش یک شهید مدافع حرم عطرآگین شد | دمادم
damadam.ir › اخبار › ایسنا › علمی و پزشکی
۲ ساعت پیش – سمنان به عطر خوش یک شهید مدافع حرم عطرآگین شد …. ۱۰ «محمد زلقی» چهارمین شهید مدافع حرم دزفول به یاران شهیدش پیوست · ۱۱ عاملین درگیری مسلحانه و مجروحیت محیطبانان موته به ۱۶ سال حبس، پرداخت دیه و مصادره اسلحه محکوم شدند …
دولت جدید برمه باید از اکثریت پارلمانی برای تغییر قوانین …
damadam.ir › اخبار › ایسنا › علمی و پزشکی
۲ ساعت پیش – دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی که امروز منتشر شد، اعلام کرد دولت جدید میانمار … و مجروحیت محیطبانان موته به ۱۶ سال حبس، پرداخت دیه و مصادره اسلحه محکوم شدند … ۱۹ عاملین درگیری مسلحانه و مجروحیت محیطبانان موته به ۱۶ سال حبس، …
سرخط خبرها – لیست اخبار
newslist.ir/headlines
16 سال حبس برای عاملان تیراندازی به محیط‌بان جوان. عاملان درگیری مسلحانه و مجروحیت محیط‌بان موته به ۱۶ سال حبس، پرداخت دیه و مصادره اسلحه محکوم شدند.
شفقنا زندگی – Shafaqna
life.shafaqna.com/tp-archive/31
مراسم عقد زندانی محکوم به قصاص نفس برگزار شد. – نیک صالحی …. 8سال کلافگی برای مردی که مادرش را کشته و بدلیل عدم پرداخت تفاضل دیه،اعدام نشده …. کشته شدن ۵ شرور در درگیری نیروی‌انتظامی با قاچاقچیان در فسا …… 4 سال حبس و تبعید و شلاق مجازات ناظم آزارگر …. مجروحیت محیط بان پناهگاه حیات وحش موته توسط شکارچیان …
آرشیو-علی مهدوی جوین – صفحه نخست
297.irfacebook.ir/list/علی+مهدوی+جوین.html
از این رو تشکیل خانوادۀ مهدوي از اهمیت خاصی برخوردار است و بدون آن نمی توان به پلۀ بعدی رسید. … لیست کشیک عوامل پایگاه بین شهری موته در اسفند ماه 1393 …… نفت ایران · شرکت کالای نفت تهران منحل شد · گفتگو با مدیر عامل پتروشیمی بین الملل …… اسرائیل، شهروند ایرانی-بلژیکی متهم به جاسوسی را به ٧ سال زندان محکوم کرد …

دیدگاهتان را بنویسید