عامل کشتار یک آهو در پارک ملی قمیشلو به تحمل دو سال زندان محکوم شد

کشتار بی رحمانه آهو در پارک ملی قمیشلو

پایگاه خبری فکر سبز برگرفته از دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew) : روز شنبه (۱۳۹۴/۱۱/۱۰) نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی قمیشلو اصفهان حین گشت و کنترل و دوربین کشی در ارتفاعات متوجه ورود یک موتورسیکلت به دشت شده و موضوع را به مرکز اداره اطلاع دادند. (لینک خبر)

کشتار بی رحمانه آهو در پارک ملی قمیشلو
کشتار بی رحمانه آهو در پارک ملی قمیشلو

معاون پارک ملی قمیشلو در این باره گفت: بلافاصله چند اکیپ از سایر پاسگاه ها به سمت محدوده مورد نظر اعزام شدند. یکی از خودروهای محیط زیست اولین اکیپی بود که شکارچی متخلف را درون دشت مشاهده نموده و جهت برخورد قانونی با وی وارد عمل شدتد.

جوهری اظهار داشت: شکارچی متخلف به محض مشاهده خودروی محیط زیست با موتورسیکلت و طریق مسیرهای ناهموارد و آبراهه ها اقدام به فرار نمود و محیط بانان نیز علی رقم ناهمواری مسیر و وجود چندین کانال (رودخانه فصلی) و موانع متعدد دست از تعقیب موتورسیکلت بر نداشتند.

حکم دادگاه مبنی بر شکار آهو در قمیشلو
حکم دادگاه مبنی بر شکار آهو در قمیشلو

مامورین پس از حدود ۳۰ دقیق تعقیب و گریز نفس گیر سرانجام موتورسیکلت مذکور را متوقف و راکب آن را بازداشت نمودند.

محیط بانان پس از دستگیری متخلف مسیر فرار وی را کنترل نموده و متوجه یک آهوی نر شدند که بر اثر تعقیب طولانی توسط موتورسیکلت از پای درآمده بود.

در جریان این تعقیب گریز طولانی به دلیل عبور از مسیرهای ناهموار و موانع طبیعی مختلف خودوری محیط زیست به شدت آسیب دیده و راننده آن نیز از ناحیه کمر و کتف دچار کوفتگی و آسیب دیدگی شد.

متهم دستگیر شده پس از تنظیم صورتجلسه به مراجع قضایی معرفی شده و با دستور دادستان مستقیما روانه زندان شد.

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه عمومی بخش مهردشت، دادگاه با توجه به صورتجلسه تنظیم شده از سوی ضابطین دادگستری (نیروهای محیط زیست)، تصاویر آهوی تلف شده، دفاعیات بلاوجه متهم و سایر محتویات پرونده بزهکاری وی را محرز و مسلم تشخیص داد.

بنابراین دادگاه با استناد به ماده ۱۳ قانون شکار و صید متهم را به تحمل دو سال حبس تغزیری محکوم نمود.

در ادامه دادگاه ۱۶ ماه از حبس تعیین شده برای متهم را به مدت سه سال تعلیق نمود.

چنانچه متهم در ایام تعلیق مجازات حبس (سه سال) مرتکب جرائم عمدی مشابه و جرائم دیگری شوند علاوه بر مجازات جرم مربوطه، حبس در نظر گرفته شده در حکم (۱۶ ماه) اجرا می گردد.

همچنین با رای دادگاه متهم که از بومیان منطقه می باشد به مدت دو سال از هرگونه ورود و رفت و آمد در حوزه استحفاظی پارک ملی قمیشلو منع شد.

بنابراین متهم می بایست برای تحمل هشت ماه حبس روانه زندان شود.

همچنین متهم می بایست مبلغ یکصد میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست بابت شکار غیرمجاز یک آهو را نیز به حساب دولت واریز نماید.

دیدگاهتان را بنویسید