فعالان محیط زیست اصفهان زیستگاه آهوی ایرانی را پاک سازی کردند

اک سازی کلاه قاضی زیست گاه آهوی ایرانی

اصفهان-ایرنا- جمعی از فعالان محیط زیست اصفهان روز جمعه بخش هایی از زیستگاه آهوی ایرانی در پارک ملی کلاه قاضی را پاک سازی کردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این برنامه با حضور دانشجویان موسسه آموزش طبیعت گردی و اکوتوریسم استان اصفهان، جمعیت دوستداران محیط زیست شاخه نجف آباد و پژوهشگر نمونه محیط زیست استان اصفهان انجام گرفت و در جریان این پاک سازی 58 کیسه زباله از این منطقه جمع آوری شد.

اک سازی کلاه قاضی زیست گاه آهوی ایرانی
اک سازی کلاه قاضی زیست گاه آهوی ایرانی

هماهنگ کننده این برنامه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره هدف های این پاکسازی گفت: حاشیه پارک ملی کلاه قاضی در فصل زمستان و پاییز به یک تونل باد تبدیل می شود و زباله ها در این مکان تجمع پیدا می کند.

“امیر فرح نسب”  افزود: این تونل باد زباله ها را به ایستگاه دشتی پارک ملی کلاه قاضی که زیستگاه آهوی ایرانی است هدایت می کند و ممکن است این حیوان ها از این زباله ها مصرف کنند.

وی با بیان این که فصل زمستان زمان جفت گیری آهوی ایرانی است، اظهارکرد: در این زمان نباید هیچ نوع تنشی به آهو وارد شود.

وی تصریح کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست با توجه به احاطه پارک ملی کلاه قاضی ازسوی شهرهای اصفهان، مبارکه و محمد آباد و خطرات زیادی که این زیستگاه را تهدید می کند، باید شرایط حفاظت ویژه ای را برای این منطقه نسبت به سایر زیستگاه ها اعمال کند.

این فعال محیط زیست حضور خبرنگار ایرنا به عنوان خبرگزاری رسمی کشور در این برنامه و حساسیت این رسانه نسبت به حفاظت از محیط زیست را قابل تقدیر دانست و گفت: امیدواریم سایر رسانه ها نیز برای ارتقای فرهنگ عمومی مردم، خود وارد عرصه عمل شوند.

این فعال محیط زیست در پایان این برنامه اطلاعاتی درباره گونه های جانوری و پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده کلاه قاضی به شرکت کنندگان در پاک سازی ارائه کرد.

حضور رییس پارک ملی کلاه قاضی و خبر ناکام ماندن یک گروه شکارچی متخلف و دستگیری آنان از جمله حاشیه های جالب این برنامه بود.

“محمد مغربی” با اشاره به سختی کار حفاظت از این منطقه به دلیل مجاورت با شهرهایی نظیر اصفهان، مبارکه و بهارستان گفت: محیط بانان و مسوولان این منطقه با چنگ و دندان از حیوانات ساکن در پارک ملی کلاه قاضی حفاظت می کنند.

به گزارش ایرنا، پارک ملی کلاه قاضی با مساحتی حدود 50 هزار هکتار مربع در فاصله 36 کیلومتری جنوب شهر اصفهان واقع شده است.

این پارک حفاظت شده علاوه بر پوشش گیاهی علفی دارای گونه های درختی و درختچه بوده که این گونه ها در نقاط مختلف دره ها و کوهپایه ها به طور پراکنده می روید.

پوشش گیاهی این منطقه شامل انواع گندم یان، کاسنی، درمنه، علف شور، بنه، بادام کوهی می باشد و از گونه های غالب حیوانات آن می توان به کل، بز وحشی، قوچ، میش وحشی، آهو، پلنگ، گرگ، روباه معمولی، کفتار، شغال، خرگوش، انواع موش، مارجعفری، افعی شاخدار، مارقیطانی، مار پلنگی، مارمولک و لاک پشت اشاره کرد.

این منطقه به لحاظ تاریخی از زمان شاه عباس اول صفوی مورد توجه بوده اما در دوره قاجار حیات وحش در کوه های این منطقه به عنوان شکارگاه های اختصاصی حاکمان وقت این سلسله قلمداد شد و به تدریج هدف آسیب های بسیاری قرار گرفت.

همچنین این منطقه در سال 74 با تصویب شورای عالی محیط زیست کشور جزو پارک های ملی ایران ثبت شد.

دیدگاهتان را بنویسید