كاخ گلستان از ثبت جهاني خارج نمي شود / مردم نگران نباشند

کاخ گلستان از ثبت جهانی خارج نمی شود - سخن دکتر مهدی حجت

قائم مقام رئيس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشورگفت: کاخ گلستان از ثبت جهانی خارج نمی شود و مردم درباره خروج  کاخ گلستان از ثبت جهاني نگران نباشند.

دکتر مهدی حجت قائم مقام رئیس سازمان و معاون میراث فرهنگی کشور، پیش از ظهر امروز – سه شنبه – با اعلام این خبر در جمع تعدادی از خبرنگاران و در حاشیه برگزاری جشنواره ” میراث فرهنگی، گنج یادگیری” افزود: متاسفانه در گذشته در خصوص سراي دلگشا كوتاهي صورت گرفته وتخريب آن جنايتي فرهنگي بود اما مطئمن باشید که کاخ گلستان از ثبت جهانی خارج نمی شود چراکه هيچ عقل سلیمی اجازه نمي دهد كه در جنوب ميدان ارگ يك ساختمان 27 متري در كنار كاخ گلستان و بازار تهران كه آن هم ثبت ملي شده است، ساخته شود.

کاخ گلستان از ثبت جهانی خارج نمی شود - سخن دکتر مهدی حجت
کاخ گلستان از ثبت جهانی خارج نمی شود – سخن دکتر مهدی حجت

وی افزود: تخريب سراي دلگشا جنايت فرهنگي و كوتاهي در دفاع از ارزش تاريخي اين ساختمان بوده است و امروز هم نباید اجازه داد که یک ساختمان 27 طبقه در کنار کاخ گلستان ایجاد شود.

معاون ميراث فرهنگي کشور اضافه کرد: بر اساس فرمايشات مقام معظم رهبري در مورد نگهداري از آثار تاريخي كشورمان نبايد جامعه را با اين مباحث نگران كنيم.

 وي اظهار داشت: با همه كوتاهي‌هايي كه در گذشته صورت گرفته است در كميسيون ماده پنج با ارتفاع 10 متر ساختمان در محل سراي دلگشا موافقت شد چراکه كاخ گلستان ثبت جهاني شده و قواعد بين‌المللي خاص خود را دارد و يك نفر نمي تواند همه قوانين را به هم بزند.

حجت خاطر نشان کرد: کاخ گلستان یکی از ارزشمند ترین بناهای تاریخی تهران است و بر اساس قواعد بین المللی به ثبت جهانی رسیده و نگرانی بابت خروج این بنا ازفهرست ثبت جهانی وجود ندارد.

برگرفته از : www.ichto.ir

دیدگاهتان را بنویسید