مرگ بدون درد، پایان رنج بی پایان پلنگ تنکابن

پلنگ تنکابن که در اثر اصابت گلوله قطع نخاع شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: دکتر ایمان معماریان دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان در مورد آخرین وضعیت پلنگ تنکابن گفت: با همکاری دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و موسسه رویان طی چند روز آینده جهت استخراج سلول های بنیادی، از سلول های مغز استخوان این پلنگ نمونه برداری خواهد شد. همچنین قرار است از این پلنگ نر اسپرم گیری شود.

پلنگ تنکابن که در اثر اصابت گلوله قطع نخاع شد
پلنگ تنکابن که در اثر اصابت گلوله قطع نخاع شد

دکتر معماریان در گفت و گو با خبرنگار دیده بان محیط زیست، افزود: با توجه به اینکه برای اسپرم گیری نباید به حیوان بیهوشی عمیق داد و لازم است پلنگ دارای سطح مشخصی از هشیاری باشد، انجام این عمل در شرایط نیمه هشیاری با توجه به پرخاشگر بودن این پلنگ بسیار دشوار و خطرناک است.

گزارش دامپزشکی از پلنگ ایرانی
گزارش دامپزشکی از پلنگ ایرانی

پس از نمونه گیری از مغز استخوان و برداشت اسپرم، باید چند روز منتظر بمانیم تا روند تکثیر سلولها بررسی  و از موفقیت نمونه برداری اطمینان حاصل شود.

هم اکنون وضعیت عمومی ان پلنگ خوب است اما برای جلوگیری از احساس درد شدید در حیوان، از داروهای مسکن ضد درد استفاده می شود.

دکتر معماریان در مورد سرنوشت پلنگ تنکابن گفت: با توجه به اینکه قطع نخاع کامل و برگشت ناپذیر، ادامه زندگی برای این پلنگ بسیار سخت و رنج آور خواهد بود. به همین دلیل و بر اساس نظر تیم تخصصی دامپزشکان، این پلنگ به شیوه مرگ بدون درد با تزریق دوز بالای داروی بیهوشی از بین برده خواهد شد.

شایان ذکر است جمعه شب گذشته یک پلنگ نر بزرگ جثه در حاشیه رودخانه ای در منطقه جنگلی دوهزار تنکابن در حالی که قادر به حرکت دادن پاهای خود نبوده و خود را روی زمین می کشیده، مشاهده شد. پس از انتقال این پلنگ به دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران مشخص شد پلنگ تنکابن به دلیل برخورد گلوله به ستون مهره ها دچار قطع نخاع کامل شده است.

1 نظر در “مرگ بدون درد، پایان رنج بی پایان پلنگ تنکابن”

  1. آقای معماریان شما به عنوان اولین فردی که برای طبیعت ایران تز قتل به خاطر ترحم را انجام داد ثبت شدید و با ژستهای مختلفی هم که کنار پلنگ گرفتید در صفحات خبرگزاریها نقش بستید.
    کاش بجای تئوریهای بیهوده عمل می کردید چرا نظریه های عجیب غریب می دهید اگر پلنگ میخواست بدن خودش را گاز بگیرد خوب در این مدت گرفته بود و ما اثراتش را می دیدیم از شر چی خلاص بشود ؟ دست و پای خودش، با قافله ابلهان طرفید؟ از یک نخاعی بپرسید چقدر درد دارد؟ بعد حرف بزنید. صحبت از درمان نیست حرف سر اینه که شما پلنگ را به ویلچر می بستید، آزمایش می کردید بعد حکم قتل می دادید. آن موقع بجای قاتل یک محقق بودید و کسی هم شما را سرزنش نمی کرد. همینقدر که همانطور که در عکسها مشخص است پلنگ در هنگام تحویل به پارک پردیسان سالم و در هنگام کشتن از ناحیه سر و دندانها بشدت زخمی بوده و بسیار کثیف این یعنی اینکه حتی یک شستشوی ساده و یک محیط سالم برای نگهداری پلنگ مجروح در نظر گرفته نشده و الخ
    خانم ابتکار اگر تست شنوایی داده اید بشنوید که دکترتان قتل به خاطر ترحم می کند و فیلم سازتان فیلم شکار واقعی را می سازد. شما مطمئنید که برای نجات محیط زیست کمر بربسته اید تا اینجا که …….
    محیط طبیعی را دریابید که اوضاع بس خراب است از حراج مدیریتها تا معاونتی که به فکر مجلس بعدی است….

دیدگاهتان را بنویسید