نسل «ميش مرغ» در حال انقراض

نسل میش مرغ در حال انقراض

پایگاه خبری فکر سبز برگرفته از دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew) : نسل میش مرغ در اکثر زیستگاه های این گونه در کشور از بین رفته است و در حال حاضر حداکثر ۳۰ عدد از این پرنده در دشت های شهرستان بوکان زندگی می کند.

نسل میش مرغ در حال انقراض
نسل میش مرغ در حال انقراض

وضعیت میش مرغ بسیار نگران کننده است و نسل این پرنده زیبا در کشور در آستانه انقراض کامل قرار دارد.

در تاریخ ۱۳۹۵/۱/۷ تعداد پانزده عدد پرنده نادر و در معرض انقراض میش مرغ در پناهگاه حیات وحش دشت سوتا و حمامیان شهرستان بوکان در استان آذربایجان غربی مشاهده گردید.

محمد احمدی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بوکان در این باره گفت : این پرندگان که حین گشت و کنترل توسط محیط بانان مشاهده شده اند شامل ۹ پرنده ماده و ۶ پرنده نر بالغ بوده اند.

میش مرغ در پناهگاه حیات وحش دشت سوتا و حمامیان
میش مرغ در پناهگاه حیات وحش دشت سوتا و حمامیان

میش مرغ پرنده ای کمیاب از راسته درناسانان و خانواده هوبره ایان است که در دشت های مسطح و دیمزارهای خلوت زندگی می کند.

از این خانواده سه گونه ی هوبره، زنگوله بال و میش مرغ در ایران زندگی می کنند.

میش مرغ با نام علمی (Otis Tarda) پرنده ای بزرگ جثه است و سنگین ترین پرنده قادر به پرواز در کشور محسوب می شود. وزن پرنده نر مابین ۱۵ تا ۱۸ کیلوگرم و وزن پرنده ماده مابین ۵ تا ۸ کیلوگرم می باشد.

این پرنده در گذشته نه چندان دور در بسیاری دشت های کردستان، کرمانشاه، همدان و آذربایجان غربی زندگی می کرده است.

شوربختانه نسل میش مرغ در تمامی زیستگاه های این گونه ارزشمند در ایران به غیر از شهرستان بوکان منقرض شده است و بیش از یک دهه است که این پرنده در هیچیک از زیستگاه های قبلی خود مشاهده نشده است.

یکی از زیستگاه های اصلی و مهم میش مرغ در کشور دشت اسد آباد همدان بوده است. در سال ۱۳۷۲ حدود شانزده میش مرغ در دشت اسد آباد همدان وجود داشته است اما متاسفانه حدود شش سال است که این پرنده در این منطقه نیز مشاهده نشده و تحقیقات کارشناسان نشان می دهد جمعیت میش مرغ در همدان به طور کامل ازبین رفته است.

این گونه ارزشمند در حال حاضر صرفا در عرصه های شهرستان بوکان و با تعدادی بسیار محدود به زندگی خود ادامه می دهد.

محمد احمدی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بوکان می گوید: میش مرغ های نر و ماده در فصل زمستان و در هنگان جفتگیری تشکیل کلونی هایی را می دهند که مشاهده و شمارش آنها را آسان تر می کند.

بر اساس بررسی های صورت گرفته توسط کارشناسان محیط زیست بوکان حداکثر سی عدد میش مرغ در سراسر عرصه های طبیعی این شهرستان زندگی می کنند.

در واقع وضعیت میش مرغ بسیار بحرانی و نگران کننده است و حتی در صورت ازبین رفتن تمام عوامل تهدید، ممکن است بر اثر درون آمیزی و بروز اختلالات ژنتیکی نسل این گونه ارزشمند بزودی در ایران منقرض شود.

میش مرغ های بوکان که در زبان محلی به آنها «چیرگ» گفته می شود کاملا بومی هستند و جمعیتی مهاجری از آنها کم و یا به آنها اضافه نمی شود.

پناهگاه حیات وحش دشت سوتا و حمامیان در شهرستان بوکان مهمترین زیستگاه میش مرغ در کشور به شمار می رود اما این پرنده در فصول مختلف سال در نقاط مختلف شهرستان بوکان در حال جابجایی است.

از مهمترین عوامل تهدید نسل میش مرغ می توان تبدیل دیمزارها به کشت آبی دانست. میش مرغ پرنده ای به شدت رمنده و نسبت به شلوغی زیستگاه خود بسیار حساس است. کشتزارهای آبی نیازمند حضور همه روزه کشاورزان و آبیاری مزارع است بنابراین میش مرغ ها این کشتزارها را ترک می کنند.

تخریب و تغییر کاربری دشت ها و برهم خوردن امنیت زیستگاه نیز ار مهترین عوامل نابودی این گونه است.

برداشت تخم و جوجه از درون لانه توسط افراد متخلف، شکار و سگ های گله نیز عوامل اصلی نابودی میش مرغ در کشور به شمار می روند.

میش‌مرغ – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
https://fa.wikipedia.org/wiki/میش‌مرغ
میش مرغ در فصل بهار تخمگذاری می‌کند و در هر دوره تخمگذاری نیز دو تا چهار تخم می‌گذارد؛ پس از ۲۵ الی ۲۷ روز جوجه‌ها به دنیا می‌آیند. میش مرغ یکی از بزرگترین پرندگان …
آیا تا به حال میش مرغ دیده اید؟ (+عکس) – عصر ایران
www.asriran.com › عصرايران دو › خواندنی ها و دیدنی ها
میش مرغ – یک عکاس جوان بوکانی با ارایه عکسی از یک میش مرغ به جشنواره جهانی عکس اسلوونی، نشان طلای این جشنواره را از آن خود کرد. این هنرمند که لقمان رحیمی نام دارد …
آپارات – میش مرغ
www.aparat.com/result/میش_مرغ
cherg in boukan – میش مرغ در بوکان – چێرگ لە بۆکان دا. محمد باوردی مقدم. ۳۶۸ بازدید. ۰:۱۷. میش مرغ، Great Bustard, Otis tarda. حیات وحش ایران. ۳۲۹ بازدید. ۳:۱۲ …
دشت ‘سوتاو’ بوكان، زیستگاه مناسبی برای پرنده نادر میش مرغ …
bookan-ag.ir/tabid/933/articleType/ArticleView/articleId/…/—–.aspx
دشت ‘سوتاو’ روستای حمامیان بوكان در جنوب آذربایجان غربی در فصل بهار مكانی مناسب برای لانه سازی و جوجه آوری پرنده نادر میش مرغ است به گزارش ایرنا، هم اینك دشت …
آخرین زیستگاه پرندة افسانه‌ای میش‌مرغ – انسان شناسی و …
anthropology.ir/node/4545
میش‌مرغ (چیرگ) با نام علمی Great bustard (Otis Tarda) از ردة پرندگان، راستة درناسانان، خانوادة هوبره و از جنس Otis می‌باشد. چیرگ جزء بزرگ‌ترین پرندگان گیاه‌خوار بوده …
میش مرغ – پرندگان ایران
www.iranbirds.com/gruiformes/otididae/item/67-میش-مرغ.html
نقشه پراکندگی میش مرغ: نر 100 سانتی‌متر ، ماده 75 سانتی‌متر ، به آسانی از روی اندازه بسیار بزرگ بدن فربه ، گردن و پاهای دراز و کلفتش تشخیص داده می شود .
کاهش شدید جمعیت میش مرغ در کشور
www.fardanews.com/fa/news/…/کاهش-شدید-جمعیت-میش-مرغ-در-کشور
۱۸ آبان ۱۳۹۴ ه‍.ش. – معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: متاسفانه جمعیت میش مرغ یکی از پرندگان نادر در معرض انقراض در غرب و شمالغرب کشور …
ساخت نخستین مرکز تحقیقاتی میش مرغ کشور در بوكان …
urmia.irib.ir/-/ساخت-نخستین-مرکز-تحقیقاتی-میش-مرغ-کشور-در-بوكان
نخستین مرکز تحقیقاتی میش مرغ کشور در بوکان آماده بهره برداری شد. رییس اداره حفاظت محیط زیست بوکان گفت : برای ساخت این مرکز در مساحت بيش از 4 هكتار و …
میش مرغ ! – زادگاه من
mehrvan.persianblog.ir/post/56/
پرنده ای زیبا به نام میش مرغ (Otis Tarda) از تیره هوبره چشم به راه یاری ماست تا زیستگاه و محل زندگی اش را دوباره برای او قابل زیست کنیم. این پرنده نادر که یکی از …
چند عکس کم نظیر از میش مرغ – زیست بوم
zistboom.com/fa/news/25225/چند-عکس-کم-نظیر-از-میش-مرغ
۸ شهریور ۱۳۹۳ ه‍.ش. – بوکان بهشت میش مرغ ها در ایران است. این پرنده آرام، خجول و محتاط حالا تنها در این گوشه از ایران زمین خانه امنی دارد که آن را مدیون محیط بانان و پرسنل …

دیدگاهتان را بنویسید