نگاهی بر عجایب هفتگانه

عجایب هفتگانه جهان شامل ساختمانهایی است که در زمانهای قدیم و بدون وجود وسایل پیشرفتۀ فعلی، با عظمت و شکوه بسیار زیادی ساخته شدند و برخی از آنها تا کنون باقی مانده است و برخی دیگر از بین رفته اند. برای ساخته شدن نيروهاي بسيار زیادی مصرف شده است و انسانهای بسیاری از بین رفته اند.

این بنا ها عبارتند از: باغ های معلق بابل، مجسمه ی بزرگ آپولو، مجسم ی زئوس، چراغ دریائی اسکندریه، معبد دیانا، اهرام مصر و آرامگاه موسولوس.

1)  باغ های معلق بابل

باغهای معلق بابل بوسیله (بُختُ النصر) 60 سال قبل از میلاد ساخته شد. این باغ شامل 5 طبقه بود. ولی طبقات با ارتفاعی حدود 17 متر از یکدیگر بودند و بنا بر این شاخه و برگ درختان طبقات بالایی به طبقات پایین تر می آمد و بنا بر این نمایی معلق را به باغ می داد. این باغ کاملاً از بین رفته است.

2) مجسمه بزرگ آپولو

مجسمۀ آپولو حدود 280 سال قبل از میلاد در جزیرۀ رودس ساخته شد. ارتفاع مجسمه حدود 30 متر بود. جنس مجسمه از برنز بودپس از 56 سال در اثر یک زلزلۀ شدید،این مجسمه به زمین سقوط کرد. بتدریج مردم فلز آنرا برای احتياجات خود برداشتند و مجسمه کاملاً از بین رفت. بنا به افسانه ای پاهای این مجسمه باز بوده و از زیر پاهای او کشتی ها عبور می کردند.

3) مجسمه زئوس

این مجسمه توسط فیدیاس، حدود 437 سال قبل از میلاد ساخته شد. جنس مجسمه از مرمر خالص بود که با طلا و عاج زینت داده شده بود. این مجسمه در شهر اولمپیا بود و شاهکاری از دانش و هنر بشری بود.این مجسمه در اثر جنگهای مختلف از بین رفت.

4) چراغ دریایی اسکندریه

چراغ دریایی اسکندریه یا فار یکی از جالبترین و مفی ترین عجایب هفتگانه بوده است. به این چراغ فار نیز گفته می شد زیرا در جزیرۀ فاروس قرار داشت. این برج بوسیلۀ بطلمیوس فیلادلفوس در حدود 200 سال قبل از میلاد ساخته شد و تشکیل شده بود از یک ساختمان بسیار مرتفع که در بالای آن آتشکده ای قرار داشت که هر شب به فرمان او آتش بزرگی در آن روشن می شد تا کشتی ها از دور راه را پیدا کنند. بطلمیوس این برج را بعنوان هدیه ای برای خدایانی که وظیفۀ نجات دریا نوردان را داشتند، ساخت. این برج حدود 600 سال دوام آورد و در سال 375 میلادی در اثر یک زلزله شدید از بین رفت.

5) معبد ديانا

معبد دیانا محل بسیار بزرگی بود که در ناحیۀ افه سوس در جنوب اسمیر ساخته شد. افراد بسیار زیادی در ساختن این معبد شرکت داشتند. این معبد دارای 127 ستون از مرمر خالص بسیار گرانبها بود، که طول هر یک از آنها حدود 20 متر بود. مساحت معبد 141 در 73 متر بود. این معبد سه بار به آتش کشیده شد. دفعه ی اول توسط (اروس توستن) دفعه ی دوم توسط (نرون) و دفعه ی سوم توسط رییس قوم گوت ها به طور کامل از بین رفت.

6) اهرام مصر

اهرام مصر ساختمانهای هرم شکل عظیمی هستند که ساختن آنها حدود 1200 سال طول کشید. این اهرام در اصل مقبرۀ فرعونهای مصری بودند که به همراه آنها مقادیر زیادی طلا و ابزار نیز در اهرام قرار می گرفت.

هرم ساکارا قدیمی ترین و هرم کئوپس کاملترین و بزرگترین اهرام مصر است. هرم کئوپس حدود 160 متر ارتفاع دارد. کف این هرم حدود 252 متر مربع وسعت دارد. این اهرام هنوز نیز پا بر جا هستند.

7) آرامگاه موسولوس

در سال 325 قبل از میلاد و پس از مرگ موسولوس، همسر او دستور داد که برای او مقبره ای از سنگ مرمر خالص بسازند. در اثر زلزله مقداری از این ساختمان آسیب دیده است. در قرن نوزدهم مقداری از کنده کاریهای گرانبهای این ساختمان به موزۀ لندن منتقل گردید.

دیوار چین

دیوار چین تنها ساختۀ دست بشر است که با چشم عادی از کرۀ ماه قابل دیدن است. طول این دیوار حدود 1800 کیلومتر است ولی با تمام پیچ و خمهایش حدود 4000 کیلومتر طول دارد.این دیوار از نقطه ای پایین تر از سطح دریا شروع شده و در مرز کشور تبت در ارتفاع 4000 متری پایان می یابد. این دیوار در سال 246 قبل از میلاد به دستور امپراطور «چین شی هوانگ» ساخته شد.این دیوار برای جلوگیری از حملۀ وحشیان ساخته شد و بخوبی توانست حدود 1400 سال، چین را حفظ کند تا اینکه در قرن سیزدهم چنگیز خان مغول از آن گذشته و چین را تصرف کرد.در تحقیقی مشخص شده که مقدار آجر هایی که در این دیوار بکار رفته است از تعداد آجر هایی که در کل انگلستان، اسکاتلند و ولز استفاده شده، بیشتر است. اگر می خواستند با این آجر ها دیواری به قطر 90 سانتیمتر تهیه کنند، دیواری به بلندی 4/2 متر را می شد به دور زمین در خط استوا ساخت.

کامپیوتر

کامپیوتر یا رایانه یکی از بزرگترین عوامل پیشرفت در علم امروز است. انسان از روزگاران قدیم تلاش داشته است که وسیله ای بسازد تا بتواند محاسبات را برایش انجام دهدو برای اینکار ابتدا بر روی دیوار غارها و گرزهای چوبی، با کشیدن علائمی، محاسباتش را انجام می داد. با پیشرفت انسان و بیشتر شدن احتیاجاتش، ابداع وسیله ای برای محاسبات لازم شد. برای این کار چرتکه ساخته شد که شامل تعدادی سنگ یا چوب بود که درون سیم یا میله هایی حرکت می کرد. بتدریج سیستم عدد نویسی رایج شد و در این روش برای هر یک عددی یک علامت «ا» گذاشته می شد. ولی با زیاد شدن این علامت ها شمارش مشکل می شد. بنا بر این هندی ها برای نوشتن اعداد از 10 علامت استفاده کردند. در این سیستم صفر نیز وجود داشت که با رسیدن به آن نحوۀ شمارش تغییر می کرد. این اعداد همان اعدادی هستند که امروزه برای عدد نویسی از آنها استفاده می گردد.در سال 1614 میلادی «جان ناپیه» اولین جدول لگاریتم را بوجود آورد که بوسیلۀ آن می شد اعمال ضرب، تقسیم، جمع و تفریق را براحتی انجام داد. بعدها با استفاده از این روش خط کش محاسبه بوجود آمد.پاسکال دانشمند فرانسوی به این نتیجه رسید که می توان بجای 10 عدد از چرخ دنده ای استفاده کرد که 10 دنده داشته باشد و با هر چرخش می توان یک عدد به آن اضافه نمود و به این طریق می توانست اعمال جمع و تفریق را انجام داد. با گذشت زمان «لیبنیتس» نظریه ای پیشنهاد شد که بجای استفاده از روش ده دهی در جمع و تفریق و محاسبات از سیستم دو تایی استفاده شود. تا اینکه چارلز بایج توانست ماشین حساب مکانیکی بسازد که بر اساس سیستم ده دهی بود ولی سرعت آن کافی نبود. حدود صد سال طول کشید تا اولین کامپیوتر الکترونیکی بکار افتاد که بر اساس سیستم دوتایی کار می کرد. به این سیستم صفر و یک می گفتند، روشن بودن یک سوئیچ نشان دهندۀ عدد یک و سوئیچ خاموش نشان دهندۀ عدد صفر بود .

نگاشته شده با قلم : ميثم نعمتي

دیدگاهتان را بنویسید