هنر تندرست ماندن

اگر نمي‌خواهيد بيمار شويد، غم را از خود دور کنيد

خنده، شوخي و شادي. اين‌ها سلامتي را به شما باز مي‌گردانند و زندگي طولاني‌تري را برايتان به ارمغان مي‌آورند. آدم شاد از اين نعمت بهره‌مند است که مي‌تواند محيط زندگيش را بهبود بخشد. بر ديگران اثر مطلوبي بگذارد و انرژي مثبت بدهد. خنده بهترين ورزش براي عضلات، ريه و عروق است و ما را از دست دکترها نجات مي‌دهد. شاد بودن هم سلامتي است، هم درمان.

اگر نمي‌خواهيد بيمار شويد، احساساتتان را بيان کنيد

هيجانات و احساساتي که سرکوب يا پنهان شده باشند باعث اضطراب و بدخلقي شده و به بيماري‌هايي نظير اختلالات هورمونی، ورم و زخم معده، لرزش دست، بي‌اشتهايي، کمر درد و انحناي ستون فقرات همراه با درد و حتي پوكي استخوان منجر مي‌شوند. همچنين سرکوبي احساسات و تمايلات به مرور زمان حتي مي‌تواند به سرطان هم بيانجامد. به سراغ يک محرم بروید و رازها و خطاهاي خود را با او در ميان بگذارید! کلمات و ….. وسيله درماني قدرتمندي هستند. اگر نمي‌توانيد راحت گفتگو كنيد سعي كنيد بنويسيد.

اگر نمي‌خواهيد بيمار شويد، مثبت اندیش باشید

ما هماني هستيم که مي‌انديشيم و هر آنچه را كه احساس مي‌كنيم براي ما اتفاق مي‌افتد، پس نسبت به خودمان احساس خوبی داشته باشیم و خود را خوب، توانا و با ارزش بدانیم. با خوش‌بینی سعی کنیم، دستوراتی به ذهن خود بدهیم که اندیشه‌های جدید مثبت شکل گیرند. به لحظات و خاطرات زیبا و دوست داشتنی گذشته خود فکر کرده و سعی کنیم آنها را تکرار نماییم. در توصیف احوال و زندگی خود از کلمات مثبت استفاده کنیم. سعي كنيم آينده را زيبا و موفق تجسم كنيم. به ندای منفی درونی خود و تلقین‌های مخرب و نگران کننده‌ی دیگران بی‌توجه باشیم و سعی کنیم عکس آنها را انجام دهیم. از افراد منفی‌نگر یا موقعیت‌هایی که باعث ایجاد افکار ناخوشایند و منفی می‌شوند دوری و یا سعی کنیم کمتر با آنها برخورد داشته باشیم. افکار منفي باعث توليد انرژي منفي مي‌شوند که آنها نيز به نوبه خود تبديل به بيماري مي‌گردند.

اگر نمي‌خواهيد بيمار شويد، اعتماد کنيد.

کساني که به ديگران اعتماد ندارند نمي‌توانند ارتباط خوبی با دیگران برقرار کنند و نمي‌توانند رابطه پايدار و عميقي با ديگران به وجود آورند. آنها به محبت و دوستي ديگران با شك و ترديد مي‌نگرند و البته گاهي اصلاً آن را نمي‌توانند بينند؛ معنی دوستی واقعی را درک نمي‌کنند و در نهايت دچار تنهايي و حس پوچي مي‌شوند. بي‌اعتمادي همچنين باعث کاهش ایمان فرد مي‌گردد.

اگر نمي‌خواهيد بيمار شويد، به دنبال راه حل‌ها باشيد

افراد منفي گرا شك، بدبيني و غصه را ترجيح مي‌دهند و هيچگاه نمي‌توانند تصور كنند برخي راه حل‌ها ممكن است چقدر ساده باشد. تنها كافيست دست بكار شوند. روشن کردن يک کبريت بهتر از تاسف خوردن از تاريکي است. با نگاهي به آينده و اهداف خود را بروي كاغذ ليست كرده و بر اساس اولويت جهت رسيدن به آنها تلاش كنيد. يادتان باشد زنبور موجود کوچکي است امّا يکي از مقوي‌ترين چيزهاي جهان را توليد مي‌کند.

اگر نمي‌خواهيد بيمار شويد، تصميم‌گيري کنيد

تصمیم‌تان را بگیرید. افراد دو دل و مردّد دائم دچار دلهره و اضطراب هستند. شك، دو دلي و بي‌تصميمي باعث مي‌شود که مشکلات و نگراني‌ها روي هم انباشته شوند. تاريخ انسان بر اساس تصميم‌گيري‌ها ساخته شده است. تصميم‌گيري دقيقاً به معني چشم‌پوشي آگاهانه از بعضي مزايا و ارزش‌هاي كوچك براي به دست آوردن بعضي ارزش‌هاي بزرگتر است. افراد مردّد در معرض بيماري‌هاي معده، دردهای عصبي و مشکلات پوستی و مخاطي قرار دارند.

اگر نمي‌خواهيد بيمار شويد، اهل تظاهر نباشيد

کساني که واقعيت خود را پنهان نگاه مي‌دارد و هميشه مي‌خواهد خوب و کامل و راحت به نظر ديگران برسد، در واقع بار سنگيني را بر دوش خود قرار مي‌دهد.آنها هميشه دچار اين نگراني هستند كه مبادا روزي لو بروند و اگر آن روز برسد احساس نابودي مي‌كنند. مثل مجسمه‌اي برنزي با پايه‌هاي گِلي زير باران. هيچ چيز براي سلامتي بدتر از تظاهر و زندگي کردن با نقابي بر چهره نيست. اين گونه افراد زرق و برق زیاد و ريشه و مايه اندکي دارند و مقصد آنها داروخانه، بيمارستان و درد است.

نوشته ی دکتر دراتسیو وارلا

دیدگاهتان را بنویسید