ویتامین‌ها را بخوريم يا به پوستمان بمالیم؟

به احتمال زیاد تا به حال متوجه وجود ویتامین‌ها در انواع كرم‌های صورت و به عنوان مكمل‌هایی كه برای پوست مفید هستند ،‌شده اید . خوب ، حالا كدامیك باید به پوست مالیده و كدامیك باید خورده شوند كه بتوان بهترین نتیجه را برای مراقبت از پوست گرفت .

برای رسیدن به جواب متن زیر را بخوانید :

ویتامین A

خوراكی : اكثر مردم از این ویتامین به اندازه كافی در رژیم غذایی خود دریافت می‌كنند كه دیگر نیازی به مكمل‌های آن ندارند .اگر بیشتر از 5000 واحد دریافت شود ممكن است خطر شكستگی لگن را افزایش دهد.

موضعی : نشان داده شده است كه ویتامین A موجب از بین رفتن جوش‌ها و كاهش ظهور خطوط و منافذ ریز می‌شود .

نتیجه : به طور موضعی به پوست بمالید . ویتامین A در این حالت بیشترین اثر را دارد. ویتامین B

خوراكی : این مكمل آنچنان نمی تواند پوست شما تقویت كند مگراینكه مشكلی ناشی از كمبود این ویتامین داشته باشید .

موضعی : تحقیقات نشان داده اند كه ویتامینهای B5 ) ، (B3) ) به همراه محصولات مراقبت از پوست ، به مرطوب شدن پوست و حتی یكنواخت كردن رنگ آن و از بین بردن لكه‌ها كمك می‌كند .

نتیجه : به صورت موضعی استفاده شود .

ویتامین C

خوراكی : مصرف ویتامین C تأثیرات منفی نور خورشید را با كاهش آسیب‌های ناشی از رادیكال‌های آزاد كه منجر به چین و چروك و سرطان می‌شود ، خنثی می‌كند .

موضعی : می‌تواند آسیب‌های ناشی از نور خورشید را كاهش داده و تولید كلاژن‌های پوست را افزایش دهد ، البته اگر از نوع مؤثر و با دوام خود باشد كه به این منظور باید بر روی برچسب‌ها به دنبال          “L-ascorbic acid “ ، “ascorbic palmitate” یا “magnesium ascorbyl phosphate “ گشت .

نتیجه: هم به صورت موضعی و هم به صورت خوراكی مصرف شود . 200 تا 500 میلی گرم به صورت قرص و كرم ویتامین C هم استفاده شود .

ویتامین E

خوراكی : خوردن 400 واحد ویتامینE در روز می‌تواند چین و چروك‌ها را كاهش داده و فرم پوست را بهبود بخشد .پس بر روی برچسب‌ها به دنبال واژه  “d-alpha tocopherol” باشید .

موضعی : تحقیقات ابتدایی نشان می‌دهند كه ویتامین E ، آسیب‌های پوستی شدید ناشی از اشعة UV را كاهش می‌دهد .

نتیجه : الان آن را بخورید ، بعداً به پوست بمالید .

دیدگاهتان را بنویسید