٧ راه آرام شدن پس از هر دعوا

7 راه برای آرام شدن پس از دعوا و مشاجره

موقعیت‌های ناراحت کننده، شما را سریعاً در حالت ضعیفی می‌برند، به طوری که دیگر قدرت کنترل موقعیت را نداشته باشید. دعواها و مشاجرات ممکن است درنتیجه اختلافات شخصیتی، عدم توافق‌ها، یا صرفاً ضعف یا فقدان ارتباط صحیح به وجود آیند. اگر احساس می‌کنید که به کرات تسلط بر اعصاب‌تان را از دست می‌دهید، یادگرفتن این که چطور احساسات‌تان را به درستی کنترل کنید، بخشی از فرایند رشد شماست. این مهارتی است که همه ندارند و احتمالاً نه شما و نه طرف مقابل‌تان در آخرین دعوایی که داشتید از خود نشان نداده‌اید. اما دفعه بعد که با یک اختلاف نظر ،متوجه شدید که فشار خون‌تان در حال بالا رفتن است، از این ٧ راه برای آرام کردن و حفظ کنترل اعصاب خود استفاده کنید:

7 راه برای آرام شدن پس از دعوا و مشاجره
7 راه برای آرام شدن پس از دعوا و مشاجره

 ١) شانه‌هایتان را بلرزانید

در اکثر ما، قسمت اعظم فشار در پشت گردن، شانه‌ها و بالاتنه جمع می‌شود. دفعه بعد که در یک موقعیت ناراحت کننده گرفتار شدید، اگر دقت کنید خواهید دید که شانه‌هایتان به جلو خم شده و عضلات‌تان منقبض می‌شوند. لرزاندن شانه‌ها باعث می‌شود فرم بدن‌تان را دوباره به حالت نرمال برگردانید، طبیعی نفس بکشید و کمی آرام‌تر شوید.

٢) برای قدم زدن بیرون بروید

گاهی اوقات نفس کشیدن در هوای آزاد ،همه آن چیزی است که برای تغییر حال و هوا به آن نیاز دارید. وقتی عصبانی می‌شوید، بیرون رفته و نفس عمیق بکشید. حتی یک پیاده روی کوتاه می‌تواند خیلی کمک حال‌تان باشد. بالا بردن گردش خون، حتی اگر برای یک لحظه کوتاه هم که باشد، فکرتان را بازتر می‌کند.

٣) یک دسته ورق پاره کنید

یکی از ساده‌ترین فعالیت‌هایی که می‌تواند حواس شما را از موضوع منحرف کرده و عصبانیت شما را خالی کند، این است که یک دسته ورق را پاره کنید.

٤) با مدیتیشن و ریلکسیشن خود را آرام کنید

از بین بردن استرس به طور طبیعی، نیازمند صبر و تحمل است. وقتی روی آرام کردن درون خود تمرکز کنید، آن وقت می‌توانید با فکری بازتر به همه چیز نگاه کنید.

٥) ناراحتی‌هایتان را روی کاغذ بیاورید

خودکار و کاغذ ابزارهایی بسیار ارزشمند برای بیرون کردن افکار ناراحت کننده از ذهن‌تان هستند. حتی اگر هیچوقت عادت نداشته‌اید که برای خالی کردن خودتان از نوشتن استفاده کنید، نوشتن چند جمله خیلی ساده درمورد افکاری که در سرتان می‌گذرد ،خیلی به آرام کردن‌تان کمک می‌کند.

٦) چشمان‌تان را ببندید و نفس عمیق بکشید

اجازه بدهید حتی برای یک لحظه هم که شده، زمان در ذهن‌تان متوقف شود. با این روش می‌توانید روی بیرون کردن فشارهای روحی و احساسی از ذهن‌تان تمرکز کنید و آرام آرام فکرتان را باز کنید.

٧) شمع وانیلی یا سنبل روشن کنید

رایحه وانیل ،آرام بخش و تسکین دهنده است، درحالی که عطر سنبل هم تقریباً خواب آور است. با استفاده از این رایحه‌های قوی می‌توانید به بیرون کردن استرس از بدن‌تان و از بین بردن عصبانیت‌تان کمک کنید.

اگر پس از دعوا و مرافعه احساس می‌کنید ذهن‌تان مغشوش شده است و بی‌قرارید، می‌توانید با استفاده از هر یک از این راهکارها آرامش را به فکر و جسم‌تان برگردانید. شاید پیدا کردن تعادل در وسط مشاجره دشوار باشد، اما نیاز به تمرین دارید. فقط یادتان باشد که تنفس عمیق می‌تواند هر انرژی منفی را از بین ببرد. با این راهکارها، خیلی زود یاد می‌گیرید که چطور بر احساسات خود فائق آیید و بدون از دست دادن کنترل، همه مشاجرات را از سر بگذرانید.

دیدگاهتان را بنویسید