پنگ خانه باغ نو

2 سال و نیم گذشت …

صحبت از شب سرد زمستانی است که خطر تخریب پنگ خانه باغ نو به بهانه ی تعریض خیابان و بلوار ولی عصر می رفت. دوستان همگی گرد هم آمدند و با یک زنجیره انسانی و رسانه ای کردن این موضوع از این فاجعه جلوگیری کردند. زمان گذشت و تلاش های زیادی برای حفظ این اثر گران بها شد. از میراث فرهنگی و فرمانداری گرفته تا شورای شهر و شهرداری نجف آباد به حفظ این اثر رای مثبت دادند.

زنجیره انسانی-ترس از تخریب پنگ باغ نو
زنجیره انسانی سال 90 – ترس از تخریب پنگ باغ نو

اما در اوج ناباوری امروز ماشین های جاده سازی در نیم متری اثر، لرزه ای هم به جان دوستداران میراث و هم اصل اثر وارد آورد. باز هم ساکت نماندیم و از طریق آقای سیروس محمودی فرماندار ویژه محترم و آقای محسن خندان شهردار شهر وارد عمل شدیم. دست به دامان اعضای شورای شهر شدیم تا شاید چاره ای به حال میراث فرهنگی شهرمان بیاندیشیم.

Peng-Bagh-No-1

Peng-Bagh-No-2

3 نظر در “پنگ خانه باغ نو”

  1. به خدا هیچ جای دنیا مثل شهرداری نجف آباد پیدا نمی کنید. چرا؟ چون میخواهد پنگ خانه که جز میراث ملی کشور عزیزم ایران است را خراب کند،به خاطره جاده کشی و چند متر آن طرف دوباره مثل خودش یکی بسازد فکر نکنم کسی این نوع منطق را قبول کند،شما مردم نجف آباد چه طور قبول میکنید؟؟!!

  2. چندی پیش بنده نیز متوجه کلک رشتی خادمین شهر داری نجف آباد مبنی بر جابجایی این اثر تاریخی ( پنگ خانه ) شدم . متاسفانه مسئولین بجای حفظ بنا های تاریخی و مرمت آنها سعی در تخریب و یا به عبارتی جابجایی آنها می نمایند که از نیت شان هم بی اطلاع نیستیم و باطن امر را مطمئنا” تمامی مردم این دیار با توجه به عوامفریبی شهرداری ها در پیشبرد اهداف عمرانی خود اطلاع دارند. خواهشمندم یک سایت برای عدم اجرایی کردن و جمع آوری نظرات راه اندازی شود .

دیدگاهتان را بنویسید