چرا خون دماغ می‌شویم ؟

اهمیت خون دماغ به عوامل زمینه ساز آن مربوط می‌شود. در واقع خون دماغ یک علامت است از وقایعی که درون بدن اتفاق افتاده و سلامت را تهدید می‌کند.

خون دماغ شدن چند دلیل عمده دارد :

خشکی مخاط بینی :

این نوع خون دماغ بیشتر در کودکان شایع است. با تابش نور مستقیم خورشید به سر، مخاط بینی رطوبت را از دست داده و ممکن است به خون ریزی از بینی منجر شود.

ناهنجاری‌های ساختمانی :

پولیپ‌ها و سایر اختلالات دیواره‌های داخلی بینی از علل دیگر خونریزی‌های بینی محسوب می‌شوند. در این موارد، فرد علاوه بر خونریزی بینی از مشکلات دیگری چون گرفتگی بینی، تکلم تو دماغی و تنفس مشکل به هنگام خواب رنج می‌برد.

آسیب‌های خارجی :

شایع‌ترین علت خونریزی بینی، آسیب بینی است. در ضربه‌های شدید، امکان دارد شکستگی غضروف یا حتی شکستگی سپتوم بینی رخ دهد و در ضربه‌های خفیف همچون دستکاری‌های ساده بینی نیز با آسیبی که به مخاط بینی وارد می‌شود، خونریزی رخ می‌دهد. نکته مهم اینجاست که خونریزی‌های ناشی از ضربه و آسیب دیدگی، دیر بند می‌آیند و فرد را بسیار آزار می‌دهند.

فشار خون بالا :

دردسر سازترین خونریزی بینی، رمانی است که به دنبال بالا رفتن ناگهانی فشار خون در افراد مستعد رخ می‌دهد. این نوع خونریزی معمولا در پشت مخاط بینی ایجاد می‌شود و به این صورت است که علاوه بر مقداری خون که از بینی خارج می‌شود، فرد احساس می‌کند که حجم عظیمی از خون مدام وارد حلقش می‌شود و حالت بسیار نا خوشایندی به وی دست می‌دهد. خطر این نوع خون ریزی بسیار زیاد است چرا که هم کنترل آنها بسیار مشکل و نیازمند اقدامات اورژانسی و تخصصی پزشکی است و هم خطر شوک ناشی از خونریزی و افت شریع فشار خون در کمین فرد است.

داروها :

کسانی که وارفارین، آسپیرین، کلوپید گرل و بروفن به مقدار زیاد مصرف می‌کنند باید بدانند این داروها با کاهش خاصیت انعقادپذیری خون می‌توانند رمینه‌ساز بروز خونریزی‌های بسیار شدید از راه بینی و سایر مخاط‌های بدن شوند.

در تمامی این حالت‌ها باید با انگشت شصت و سبابه بخش غضروفی شکل بینی را محکم فشار داده و چنانچه خونریزی شدید باشد باید سریعا” به پزشک مراجعه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید