چهار سد برابر داشتن زندگی ایده آل

این که چرا مردم زندگی رضایت‌بخش و به تعبیری “ایده‌آل” در همه جنبه‌ها  ندارند دلایل مشترکی دارد. ساختن یک زندگی خوب و عالی از هر حیث کار می‌برد؛ اما دانستن و حذف کردن برخی اشتباهات پیش پا افتاده و معمول که روزانه پیش می‌آید، به وجود آوردن آن را ساده‌تر می‌کند. بنابراین شما می‌توانید از آنها دوری بجوئید. در اینجا چهار اشتباه معمول که می‌تواند مانع داشتن یک زندگی عالی شودمعرفی می‌شوند.

١) کنترل زندگی توسط ترس

اگر شما خواهان زندگی ایده آلی هستید مجبور می‌شوید کارهایی را انجام دهید که شما را از قلمرو آسایش و راحتی شما خارج می‌کند. این‌ها ممکن است ترسناک باشد ولی اگر بگذارید ترس شما را کنترل کند هیچگاه به زندگی ایده آلی که شما لایق آن هستید نمی‌رسید. درباره چگونگی کنترل ترس و اجازه ندادن به آن در امرکردن امور در زندگی راهکارهایی بیاموزید. ترس از شکست، ترس از حرف دیگران، ترس از ترک عادات قبلی، ترس از نتوانستن در انجام کار و ….. همه و همه نمونه‌هایی از کنترل ترس در زندگی است.

٢) شک داشتن به توانایی‌های خود

اگر به واسطه عدم اعتماد به نفس و باور شخصی به خودتان شک دارید، باعث خواهید شد که موقعیت‌های زیادی را در زندگی از دست دهید. هرکاری بکنید تا اعتبار شخصی‏تان را بالا ببرید تا دیگر به خودتان شک نداشته باشید. انسان‌های زیادی را دیده‌اید که پتانسیل و استعدادهای بالقوۀ بالایی دارند ولی زندگی‌شان را با تیره بختی به بن‌بست رسانده‌اند، زیرا اعتماد به نفس کافی برای باور توانایی‌ها و استعدادهای خودشان نداشته‌اند. شما باید بدانید که هرکاری از دستتان بر می‌آید. شما هیچ فرقی با آنها که در همۀ جنبه‌های زندگی خود موفق هستند ندارید. خودباوری یکی از مهم‌ترین مسائلی است که ممکن است زندگی شما را از این رو به آن رو کرده و از شما انسانی دیگر بسازد.

٣) دنبال نکردن خواستۀ قلبی خود

فشار برای انجام برخی امور در زندگی از طرف کسانی که آنها را دوست دارید به دفعات می‌تواند برای شما طاقت فرسا باشد. چیزی که باید به یاد داشته باشید این است که؛ شما برای خودتان زندگی می‌کنید نه برای آنها. اگر چه ممکن است قصد و غرض آنها خوب باشد ولی آنها واقعاً نمی‌دانند که یک زندگی خوب برای شما چیست؟ شما باید قلب‌تان را دنبال کنید و به خاطر آن که دیگران می‌خواهند شما به گونه‌ای که آنها می‌خواهند زندگی کنید، زندگی را به بن‌بست نرسانید. آن چه را که دلتان می‌خواهد انجام دهید ولی قبل از انجام هر کار نتیجۀ آن را پیش‌بینی کنید.

٤) لجبازی

بسیار برای شما پیش آمده که شخصی مساله‌ای را مطرح کرده و یا پیشنهادی را عنوان نموده ولی با این که شما می‌دانسته‌اید این پیشنهاد وی می‌تواند کارامد باشد، شما آن را قبول ننموده‌اید و به جای آن کار دیگری را انجام داده‌اید. همچنین فقط به دلیل “لج طرف را در آورده باشید” کاری را انجام داده‌اید که لج خودتان بیشتر در آمده و ایجاد مشکل برایتان شده است. شاهد بوده‌اید که در همۀ این موارد شکست خوردۀ نهایی خودتان هستید و فقط برای چند روزی یا چند هفته‌ای طرف مقابل را ناراحت کرده‌اید. بهتر است بدون هیچ لجبازی و نگاه نقادانه، پیشنهادهای مفید دیگران قبول کرده حتی آنها را بخریم.

علاوه بر این موارد و اشتباهات پیش پا افتاده مسائل بسیار گوناگون دیگری وجود دارد که خودتان شاید آنها را در زندگی تجربه کرده باشید. پس با علم به این اشتباهات مراقب باشید از یک سوراخ دو بار گزیده نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید