چگونه با افراد منفی و بدقلق رفتار کنیم ؟

چرا خود را جهت کنترل واکنش‌هایمان به زحمت بیندازیم؟

١) جلوگیری از آزرده شدن خودمان

یک جمله مشهور وجود داد که” کینه ورزیدن نسبت به دیگری مانند این است که جرعه‌ای زهر بنوشیم و توقع داشته باشیم که طرف مقابل بمیرد.” تنها کسی که آزار می‌بیند خودمان هستیم. وقتی ما جواب بدی را با بدی می‌دهیم درون‌مان به هم می‌ریزد و از نظر روحی و روانی نیز دچار غم و اندوه می‌شویم.

٢) این مشکل دیگران است و نه شما

در واقع رفتار منفی مردم بازتاب درونشان است که نمود خارجی پیدا می‌کند و شما هم بر حسب اتفاق در برابرشان قرار می‌گیرید. این رفتار، شخصی نیست پس چرا ما به دل می‌گیریم؟ پاسخ این است که نفس ما مشکلات و کشمکش‌ها را دوست دارد. اغلب زندگی مردم آن قدر خسته کننده و بی‌روح است که می‌خواهند دیگران را نیز در آن سهیم کنند.

خیلی وقت‌ها پیش آمده که شخصی عمدا نظر ناراحت کننده‌ای در سایت می‌گذارد و مرتب چک می‌کند که ببیند که آیا کسی جواب آن را داده و اگر کسی نظری داده جواب منفی‌تری بدهد.

٣) جدال با نفس

زمانی که ما بی‌اراده واکنش نشان می‌دهیم این واکنش طبیعی و صادقانه است. اما آیا عاقلانه است؟ با این کار چه چیزی حل می‌شود؟ پاسخ این است هیچ چیز. گرچه که نیاز نفس ما را برای جدال ارضا می‌کند.

آیا متوجه شده‌اید که وقتی ما به مقابله بر می‌خیزیم در ذهن‌مان احساس رضایت می‌کنیم؟ اما روح‌مان آزرده است؟ قلب‌مان سخت می‌شود و به سراغ افکار خشونت آمیز می‌رویم؟

٤) خشم، خشم را می‌پروراند

خیلی به ندرت پیش می‌آید که عکس‌العمل در مقابل شخصی منفی نتیحه خوبی داشته باشد. این کار فقط آتش خشم را شعله ور می‌کند و واکنش منفی‌تر شخص را به دنبال دارد. اگر ما بدون درنگ واکنش نشان دهیم انرژی خود را صرف دفاع از خود کرده‌ایم و از نظر روانی احساس می‌کنیم که باید برای دفاع از خود دست به مقابله بزنیم.

تا حالا توجه کرده‌اید هرچه اندیشه‌های ما خشمناک‌تر می‌شود ما عصبانی‌تر می‌شویم؟ این یک مارپیچ منفی روحی است.

٥) هدر رفتن انرژی

به هرچه توجه کنیم انرژی ما نیز صرف آن می‌شود. به هر چه که توجه کنیم پرورش میابد. از آنجا که ما در یک زمان فقط می‌توانیم روی یک مسئله تمرکز کنیم، می‌توانیم به جای صرف انرژی روی مسائل منفی آن را صرف خوشبختی خود کنیم.

٦) انرژی منفی به سرعت منتشر می‌شود

من دریافته‌ام که هرگاه به یک قسمت از زندگی دید منفی داشته‌ام کم کم این دید منفی به قسمت‌های دیگر زندگی‌ام نیز نفوذ کرده است. وقتی ما در یک موقعیت منفی هستیم یا از کسی کینه به دل می‌گیریم احساس خیلی خوبی پیدا نمی‌کنیم و این انرژی منفی را در طول روز با خودمان به دوش می‌کشیم. وقتی احساس خیلی خوبی نداشته باشیم نمی‌توانیم به درستی فکر کنیم و افکار روشنی داشته باشیم واین مسئله ممکن است ناخوداگاه مسائل مختلف زندگی را تحت تاثیر قرار دهد.

٧) آزادی بیان

عقاید مردم نیز همانند شما سزاوار توجه است. بگذارید احساسات‌شان را بیان کنند. به یاد داشته باشید که همه این ها نسبی است و نتیجه دیدگاه و نقطه نظر هر شخص است. آنچه که ما مثبت فرض می‌کنیم می‌تواند برای دیگری منفی باشد. وقتی ما واکنش نشان می‌دهیم. این مسئله باعث تقابل طرفین و جدال بر سر حقانیت می‌شود.

بعضی افراد توانایی کافی برای بیان منظورشان را ندارند و ممکن است گاهی گفتارشان اهانت آمیز به نظر برسد اما باز هم حق بیان دیدگاه‌شان را دارند. آن ها حق دارند که نظرات‌شان را بگویند و ما این حق و اراده را داریم که واکنش مان را انتخاب کنیم. ما می‌توانیم سکوت و آرامش پیشه کنیم و یا به مبارزه برخیزیم.

دیدگاهتان را بنویسید