کشته شدن بره آهو توسط سگ های دامدارها در پارک ملی قمیشلو

کشته شدن بره آهو توسط سگ گله در قمیشلو

طی گشت زنی محیط بان ها در پناهگاه حیات وحش و پارک ملی قمیشلو در 20 خرداد 93 به تجمع تعدادی سگ گله در یک نقطه برمی خورند که شوربختانه حادثه ای تلخ را در بر داشته است. سگ ها به یک بره آهو حمله ور شده و در حال خوردن آن بودند. اندک زمانی بعد با آهوی ماده که به دنبال بره اش در همان حوالی سرگردان بوده، برخورد می کنند ولی کاری از آن ها ساخته نبوده است. تنها یک تراژدی تلخ به بار آمده بود.

کشته شدن بره آهو توسط سگ گله در قمیشلو
کشته شدن بره آهو توسط سگ گله در قمیشلو

طی اظهارات کارشناسان محیط زیست در دوران شیردهی، مرگ بره آهو ممکن است به خشک شدن شیر در پستان ماده بیانجامد و در خوشبینانه ترین حالت درد شدیدی را برای ماده به همراه دارد که همین امر سبب ضعیف شدن حیوان شده و مرگ یا افتادن به دام حیوانات شکارچی را به همراه دارد.

کشته شدن بره آهو توسط سگ گله در قمیشلو
کشته شدن بره آهو توسط سگ گله در قمیشلو

پناهگاه حيات وحش قميشلو در شمال غربي اصفهان در فاصله 25 كيلومتري اصفهان و 15 كيلومتري شهر تيران و در محدوده جغرافياييE5127 تا E5100 و عرض جغرافيايي N3305 تا N3243 واقع است. اين منطقه از غرب به روستاهاي حسين آباد و تندران، از شرق به جهاد آباد و روستاهاي دو شهر دهق و علويجه و از سمت جنوب به دربند و از شمال به جاده آسفالته اصفهان ـ علويجه منتهي مي‌گردد. پناهگاه حيات وحش قميشلو داراي آب و هواي معتدل متمايل به گرم بوده و در منطقه‌اي نيمه صحرايي واقع گرديده است.

تعارضات و تهديدات مهم
• عبورکنار گذر غرب اصفهان  از منطقه و تقسيم آن به دوقسمت شرقی  و غربي
• شهرک صنعتی بزرگ اصفهان در شمال شرق منطقه
•  وجودمیدان تیر و زاغه مهمات ارتش در قسمت شرقی و جنوب شرقی منطقه
• وجود دام در محدوده پارك ملي  به دليل عدم تخصيص بودجه موردنياز براي خريداري حقوق عرفي از سوي سازمان
• -تعداد دام مازاد بر ظرفیت مراتع منطقه،چرا در خارج از فصل مجاز : رايزنيهايي با ادراه كل منابع طبيعي استان به منظور نظارت بيشتر بر اجراي قوانين ومقررات مربوط در حال انجام است
• تصرفات و واگذاری های غیر قانونی از سوي ارگانهاي ذيربط
• شكار غيرمجاز

در پایان از محیط بان های منطقه صمیمانه سپاس گزاریم

دیدگاهتان را بنویسید