کویرنوردی ورزنه و تالاب گاوخونی

کویر ورزنه

آشنایی :

كوير ورزنه در دسترس ترين كوير به شهر اصفهان است كه فاصله ماسه زار تا اصفهان ۱۱۰ كيلومتر است در يك سفر يك روزه مي توان از اين منطقه ديدار كرد. وسعت تلماسه ها بالغ بر ۱۷ هزار هكتار است و انواع اشكال حاصل فرسايش باد را مي توان ديد مانند تپه هاي ماسه اي طولي، تپه هاي هلالي، هرم هاي ماسه اي و امواج روي ماسه ها كه اصطلاحاً به آنها ريپل مارك گفته مي شود و چشم انداز ماسه ها از بالاي تلماسه ها بسيار زيبا و بكر به نظر مي آيد و نوع پوشش گياهي آن و سكوت زيباي حكمفرما بر آن براي تمام گردشگران روزي زيبا خلق مي كند و ارتفاع تلماسه هاي ورزنه نسبت به برخي نقاط بلندتر و در برخي نقاط به ۱۰۰ متر نيز مي رسد، طول تلماسه ها حدود ۴۵ كيلومتر و عرض آنها از ۱۰ كيلومتر در نزديك ورزنه تا يك كيلومتر در خاراي جرقويه متفاوت است.

Batlagh-Gavkhooni-1

باتلاق گاوخونی

Kavir-Varzaneh-1

کویر ورزنه

Kavir-Varzaneh-2

کویر ورزنه

Kavir-Varzaneh-3

Kavir-Varzaneh-4

Kavir-Varzaneh-5

طبيعت گردي يا اكوتوريسم شاخه مهمي از گردشگري است كه جايگاه آن در اقتصاد جهاني رشد قابل ملاحظه اي داشته است اما توزيع جغرافيايي اين درآمد بسيار نامتعادل بوده و ۸۰ درصد اشتغالزايي و درآمد ناشي از اين صنعت به اروپا و آمريكا اختصاص يافته است واز ۲۰ درصد باقي مانده ۲‎/۵ درصد سهم خاورميانه از اين ميان و يك درصد سهم ايران است و اين در حالي است كه ايران به لحاظ طبيعت بي نظير و جذاب و به واسطه تنوع زيستي اقليمي منحصر به فرد است و پنجمين كشور جهان بوده و پتانسيل بالايي در صنعت طبيعت گردي دارد.

چشم انداز كوير

حدود يكصد كيلومتر دورتر از اصفهان در منتهي اليه جنوب شرق اين استان، زيباترين تابلو طبيعت كه با سر انگشتان نقاشي چيره دست روي گستره بوم كوير اين دياردست نخورده نقش بسته است هنر نمايي مي كند وقتي آدم، پايش را روي دل داغ اين شنزار لطيف مي گذارد، عملاً هيچ ردي نيست كه برجا نماند.

پتانسيل هاي كوير ورزنه

با توجه به نزديكي كوير ورزنه به شهر( ۸ كيلومتر) و نزديكي به خطوط انتقال نيرو و آب در صورت سرمايه گذاري و استقرار امكانات زيربنايي براي گردشگران مي تواند به يك قطب گردشگري در كشور تبديل شود خصوصاً اين كه در ۱۰۰ كيلومتري شهر زيباي اصفهان واقع شده است در برگزاري تورهاي ۲ يا ۳ روزه مي توانند گردشگران از ايستگاه هاي متعددي در شرق اصفهان بازديد كنند از جمله آثار متعدد تاريخي در محور شرق مانند منار تاريخي زيار متعلق به قرون اوليه اسلام، مسجد دشتي، مسجد سلجوقي برسيان، كبوترخانه هاي زيباي رودشت، قلاع تاريخي مانند قلعه ۱۰۰۰ ساله قورتان و طبيعت بكر و زيباي ورزنه، نمكزار گاوخوني كه داراي چند ضلعي هاي زيباي نمك است، تالاب بين المللي گاوخوني و مشاهده پرواز دسته جمعي پرندگان مهاجر و قلعه تاريخي خرگوشي در ۳۰ كيلومتري تالاب گاوخوني كه داراي آسماني صاف است و براي ديدن آسمان شب و ستارگان در شب هاي كوير مساعد است.

همچنين در كوير ورزنه مي توان در صورت سرمايه گذاري خدمات زير را ارائه داد: شترسواري، دوچرخه سواري، موتورسواري، ماشين سواري، پرواز با پاراگلايدر، سقوط آزاد از ارتفاع تلماسه ها، اجراي موسيقي محلي و سنتي و ايراني مانند دف و ني و نواختن سازها صحرايي، پاي برهنه راه رفتن در كوير كه رؤيايي دل انگيز در انسان ايجاد مي كند.

راه هاي دسترسي به كوير ورزنه

۱- اصفهان- پل بزرگمهر- ۳ راه پينارت- برسيان- اژيه- ورزنه ۱۰۵ كيلومتر

۲- اصفهان- خيابان جي- كوهپايه- هرند- قورتان- ورزنه- ۱۱۳ كيلومتر

۳- كيلومتر ۳۰ جاده نايين، اصفهان- گردنه ملااحمد- ورزنه – ۴۵ كيلومتر

تذکر :

1. جهت جلوگيري از آلودگي محيط زيست، از آوردن هرگونه ظروف يكبار مصرف خودداري فرمایيد .

2. برنامه هاي اعلام شده با توجه به شرايط آب و هوايي و ساير عوامل محيطي و فني قابل جابجايي است.

3. در صورت انصراف تا 2 روز قبل از اجرای برنامه کل مبلغ قابل بازپرداخت خواهد بود و پس از آن هيچ گونه وجهي مسترد نخواهد شد.

زمان

 

مکان   

 

جمعه 16 دی ماه 5:00 صبح  ( لطفا 15دقیقه قبل از حرکت در محل حاضرباشید)باغ ملی نجف آباد

 

خدمات

وسیله نقلیه ، پذیرایی عصرانه ، راهنما ، بیمه مسیولیت مدنی
موردنیاز

کارت شناسایی ، لباس گرم، دارو ، لوازم بهداشتی شخصی ، لیوان ، قمقمه آب ، کفش کوه پیمایی، کوله یک روزه ، فلاسک چای انفرادی، زیرانداز .

اقامت 

 

—–
هزینه 9.000 تومان

 

دیدگاهتان را بنویسید