یک توله خرس قهوه ای و دو گوساله گوزن زرد ایرانی در باغ وحش ارم متولد شدند

خرس متولد شده در باغ وحش ارم

پایگاه خبری فکر سبز برگرفته از دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew) : طی یک هفته اخیر دو گوساله گوزن زرد ایرانی در باغ وحش تهران (ارم) به دنیا آمدند که یکی از آنها ۴ روزه و دیگری ۶ روزه می باشند.

دامپزشک باغ وحش ارم در این باره گفت: یکی از گوساله ها نر و دیگری ماده است و هر دو در شرایط جسمانی مناسبی بسر می برند.

دکتر ایمان معماریان اظهار داشت: در باغ وحش ارم پس از تولد این دو گوساله در حال حاضر ۹ گوزن زرد ایرانی با ترکیب جنسیتی چهار نر و پنج ماده زندگی می کنند.

گوزن زرد ایرانی به طور کامل در طبیعت کشور منقرض شده است و صرفا تعداد محدودی از این گونه بسیار ارزشمند در شرایط اسارت و نیمه اسارت نگهداری می شوند تا شاید روزی بتوان تعدادی از آنها را به زیستگاه طبیعی بازگرداند.

تصویر زیر مربوط به گوساله گوزن زرد ایرانی متولد شده در باغ وحش ارم طی هفته اخیر می باشد:

نوید، گوساله گوزن زرد در کلینیک حیات وحش پردیسان
نوید، گوساله گوزن زرد در کلینیک حیات وحش پردیسان

همچنین چند روز قبل ماده خرس قهوه ای باغ وحش ارم نیز زایمان نموده و یک توله خرس زیبا به دنیا آورد.

خرس متولد شده در باغ وحش ارم
خرس متولد شده در باغ وحش ارم

دکتر ایمان معماریان در این باره گفت: این توله خرس قهوه ای به لحاظ جنسیت ماده بوده و اسم آن را «کاوایی» گذاشته اند.

خرس متولد شده در باغ وحش ارم
خرس متولد شده در باغ وحش ارم

حدود سه سال قبل دو توله خرس قهوه ای که مادرشان توسط شکارچیان غیرمجاز کشته شده بود، توسط نیروهای یگان محیط زیست از متخلفین کشف و از گیلان به تهران منتقل شدند.

«کاوایی» توله خرس قهوه ای تازه متولد شده در باغ وحش ارم در کنار مادرش «قهوه ای»
«کاوایی» توله خرس قهوه ای تازه متولد شده در باغ وحش ارم در کنار مادرش «قهوه ای»

یکی از توله خرس ها که جنسیت آن نر بود از یک قاچاقچی حیات وحش در حالی کشف شد که دندان هایش چیده شده بود تا به عنوان حیوان خانگی به فروش برسد. در آن زمان اسم این توله را که نورس و بسیار کوچک بود «فندق» گذاشتند.

توله دوم که ماده و کمی بزرگتر از فندق بود توسط افراد محلی به اداره محیط زیست تحویل داده شد و به احتمال فراوان مادرش کشته شده بود. برای این توله خرس ماده نام «قهوه ای» انتخاب شد.

فندق و قهوه ای پس از مدتی نگهداری در کلینیک حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در پارک پردیسان، جهت زندگی دائم به باغ وحش تهران منتقل شدند.

فندق و قهوه ای پس از گذشت سه سال هم اکنون خرس های بالغ و بزرگی شده و جفت گیری نموده اند.

کاوایی نخستین فرزند فندق و قهوه ای است که فروردین ماه سال جاری چشم به جهان گشود.

دامپزشک باغ وحش ارم اظهار داشت: علاوه بر دو گوساله گوزن ایرانی و خرس قهوه ای، از ابتدای سال جاری تاکنون یک گوساله مرال (گوزن قرمز) ایرانی، یک نوزاد والاری (نوعی کانگرو) و یک نوزاد لاما نیز در باغ وحش ارم متولد شده اند.

دکتر ایمان معماریان گفت: همچنین آهوها، میش های وحشی، بزهای وحشی، شتر دو کوهان، گوزن های زرد و قرمز اروپایی و فیل باغ وحش نیز آبستن هستند و طی هفته های آینده فرزندان خود را به دنیا خواهد آورد.

همچنین غاز پیشانی سفید، درنای تاجدار، کرکس مصری و دال معمولی نیز تخم گذاری نموده و بزودی جوجه هایشان متولد خواهند شد.

دکتر معماریان در مورد گوشتخواران باغ وحش اظهار داشت: از بارداری شیرها، ببرها و گرگ ها جلوگیری به عمل می آید و بقیه گوشتخواران از جمله کفتار راه راه و سایر گربه سانان نیز تک جنسی و تنها هستند و امکان جفتگیری و زاد و لد برای آنها میسر نیست.

وی در مورد ریکا و کیجا پلنگ های ایرانی باغ وحش نیز گفت: کیجا (ماده) کاملا آماده جفتگیری است اما ریکا (نر) تمایلی به این کار نشان نمی دهد که می تواند به دلیل سن بالای پلنگ نر باشد.

به همین دلیل در این مورد تصمیم داریم با استفاده از اسپرم های پلنگ نر و به روش لقاح مصنوعی پلنگ ماده را باردار نماییم.

به گزارش دیده بان محیط زیست، باغ وحش ها در صورت رعایت استانداردهای لازم ازجمله فضای تغذیه و فضای نگهداری مناسب و رسیدگی های بهداشتی و دامپزشکی محیط های مناسبی جهت نگهداری از حیات وحشی هستند که به دلایل متخلف از جمله آسیب دیدگی و یا عدم کسب مهارت های لازم در کودکی، امکان زندگی در زیستگاه های طبیعی را ندارند.

باغ وحش ها در صورت رعایت موارد فوق به منظور دستیابی به اهدافی چون تکثیر و حفاظت از نسل گونه های جانوری در معرض انقراض، انس و آشنایی مردم عادی بخصوص کودکان با حیات وحش از نزدیک و انجام مطالعات و تحقیقات علمی در خصوص جانوران وحشی بسیار مفید هستند.

یک توله خرس قهوه ای و دو گوساله گوزن زرد ایرانی در باغ وحش …
www.iew.ir/1395/02/06/46964
۱ ساعت پیش – یک توله خرس قهوه ای و دو گوساله گوزن زرد ایرانی در باغ وحش تهران … کاوایی» توله خرس قهوه ای تازه متولد شده در باغ وحش تهران در کنار مادرش «قهوه ای». یکی از توله خرس ها که جنسیت آن نر بود از یک قاچاقچی حیات وحش در حالی کشف شد که … دامپزشک باغ وحش ارم اظهار داشت: علاوه بر دو گوساله گوزن ایرانی و خرس قهوه ای، از …
دمادم | حضور وزیر کشور در شبکه یک پیرامون برگزاری …
damadam.ir/ایسکانیوز-iscanews/اخبار-سیاسی/…یک…/2274504
۲ ساعت پیش – وزیر کشور امشب در برنامه نگاه یک با مردم سخن می گوید . … ۱۸ یک توله خرس قهوه ای و دو گوساله گوزن زرد ایرانی در باغ وحش ارم متولد شدند · ۱۹ لیست …
دمادم | ورود بانوان به ورزشگاه آزادی آزاد شد؟
damadam.ir/راوی-ravipress/اخبار-ورزشی/title/ورود…شد/id/2274564
۲ ساعت پیش – جهت خواندن و پیگیری اخبار منتخب روز ایران و جهان به کانال تلگرام دمادم …. یک توله خرس قهوه ای و دو گوساله گوزن زرد ایرانی در باغ وحش ارم متولد شدند …
دمادم | بنز 5.5 میلیارد تومانی در بالای شهر تهران / عکس
damadam.ir/راوی-ravipress/اخبار-اجتماعی/title/…بالای…/2274562
۲ ساعت پیش – خودروی اس ال اس بلک سریز که ارزش آن در ایران 5.5 میلیارد تومان تخمین زده می شود. … تفاهم نامه بیمه پلنگ ایرانی بیمه «ما» امضا شد … ۱۴ یک توله خرس قهوه ای و دو گوساله گوزن زرد ایرانی در باغ وحش ارم متولد شدند · ۱۵ لیست مشترک …
دمادم | پسر 28 ساله گیلانی به خاطر نخریدن ماشین توسط پدرش …
damadam.ir/راوی-ravipress/اخبار-اجتماعی/title/پسر…/2274563
۲ ساعت پیش – جهت خواندن و پیگیری اخبار منتخب روز ایران و جهان به کانال تلگرام دمادم بپیوندید! … گیلان جسد این جوان برای بررسی بیشتر به پزشکی قانونی منتقل شد. … یک توله خرس قهوه ای و دو گوساله گوزن زرد ایرانی در باغ وحش ارم متولد شدند …
دمادم | ماجرای جابه‌جایی دانش آموزان در صندوق عقب خودرو چه بود؟
damadam.ir/عصر-ایران…نشده/…/ماجرای-جابه‌جایی…صندوق…/2232362
۱۰ دقیقه پیش – عباسی ادامه داد: بافت بخش بیرم یک بافت روستایی است و در اکثر … ۱۱ یک توله خرس قهوه ای و دو گوساله گوزن زرد ایرانی در باغ وحش ارم متولد شدند …
تصاویر برای یک توله خرس قهوه ای و دو گوساله گوزن زرد ایرانی در باغ وحش ارم متولد شدندگزارش تصاویر
نتیجه تصویری برای یک توله خرس قهوه ای و دو گوساله گوزن زرد ایرانی در باغ وحش ارم متولد شدند1 ساعت قبل
نتیجه تصویری برای یک توله خرس قهوه ای و دو گوساله گوزن زرد ایرانی در باغ وحش ارم متولد شدند1 ساعت قبل
نتیجه تصویری برای یک توله خرس قهوه ای و دو گوساله گوزن زرد ایرانی در باغ وحش ارم متولد شدند
نتیجه تصویری برای یک توله خرس قهوه ای و دو گوساله گوزن زرد ایرانی در باغ وحش ارم متولد شدند
تصاویر بیشتر برای یک توله خرس قهوه ای و دو گوساله گوزن زرد ایرانی در باغ وحش ارم متولد شدند
آرشیو [بایگانی] – صفحه 10 – تالار گفتگوی پرشین پت …
persianpet.org/forum/archive/f-86-p-10.html
خفاش های عربستان، منشاء کروناویروس · قل دوم توله پانداهای باغ‌وحش ملی آمریکا مرده بدنیا … 25 گوزن زرد ایرانی در سایت کرخه ادامه دارد · گوساله ای بدون سر متولد شد/ عکس … کشتار جغد ها برای نجات جغد های دیگر · کشف و ضبط اجزای بدن دو راس قوچ وحشی در … اسارت خرس قهوه ای در قفس یک متری؛ شرایط رقت بار نگهداری پستانداران در باغ …
گزارش ایسنا از تحویل ببر آمور به ایران/دو ببر آمور به باغ …
www.hakimemehr.ir/…/گزارش-ایسنا-از-تحویل-ببر-آمور-به-ایراندو-بب…
حکیم مهر – پس از 52 سال سرانجام دو ببر آمور (ببر سیبری) که به گفته کارشناسان … کرد و خواستار دریافت دو قلاده پلنگ ایرانی و احیای نسل این حیوان در کشور روسیه شد. … قرار است این ببرها فعلا برای مدتی به باغ وحش تهران در پارک ارم منتقل شوند. … رنگ پشت و پهلوی ببر ایرانی زرد متمایل به نارنجی با نوارهای باریک و قهوه ای می …

دیدگاهتان را بنویسید