18 اثر تاریخی اصفهان در ابتدای سال 1395 به ثبت ملی رسید

نمای شاه نشین خانه تاریخی تدین

معاون میراث فرهنگی استان از ثبت ملی 18اثر تاریخی استان اصفهان در اولین نشست تخصصی کمیته ثبت ملی کشور در سال 1395 خبر داد.

پایگاه خبری فکر سبز به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، ناصر طاهری با اعلام این مطلب افزود: با تشکیل کمیته تخصصی ثبت آثار کشور در تاریخ هشتم خرداد ماه سال جاری، 18 پرونده ثبتی استان اصفهان در این کمیته مطرح و تمامی آثار با اکثریت آراء به ثبت ملی رسید.

نمای شاه نشین خانه تاریخی تدین
نمای شاه نشین خانه تاریخی تدین

وی همچنین تصریح کرد: در این نشست از مجموع پرونده های ارائه شده توسط سایر استانهای کشور، کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان به جهت رعایت کیفیت پرونده های ثبتی و همچنین از نظر تعداد آثار ارائه شده مورد تقدیر قرار گرفتند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان همچنین درباره آثار ثبت شده استان در این نشست تصریح کرد 18 اثر منحصر به فرد استان در این نشست ارائه و به ثبت ملی رسیده اند که از آن جمله می توان به ثبت «چهار صفه» محله مصلی در بافت تاریخی شهر برزک از توابع شهرستان کاشان با فرم چلیپایی تشکیل و همچنین بنای «عصارخانه شهید عصاری» شهر آران و بیدگل اشاره نمود، که توسط مالک به عنوان موزه تغییر کاربری داده شده و به یاد فرزند شهیدش نامگذاری شده است.

طاهری همچنین تأکید کرد: خانه «باقری» شهر ابوزید آباد در شمال استان به عنوان بنایی به شکل چهار صفه متعلق به عصر قاجار و همچنین «گاوچاه حاج ابراهیم» در شهر تاریخی ورزنه در شرق شهرستان اصفهان که نمونه منحصر به فردی از سیستم آبرسانی سنتی ایرانی است از دیگر مواردی است که به ثبت ملی رسیده.

وی همچنین اظهار داشت: سه خانه تاریخی «غلامی» ، «ثابتی» و «سرافرازی» در شهر تاریخی ابوزید آباد نیز در کمیته ثبت کشور به ثبت ملی رسیدند.

معاون میراث فرهنگی استان در ادامه اظهار داشت: «خانه رهگشا» از بناهای تاریخی عصر قاجار که دارای سردر جلوخان منحصر به فردی است و همچنین «حمام شیخ علیخان زنگنه» متعلق به عصر شاه سلیمان صفوی که توسط «شیخ علیخان» از رجال ایران عصر صفوی بنا شده است در شهر اصفهان به ثبت ملی رسید.

طاهری در ادامه به تلاش اداره کل جهت ثبت اضطراری بناهای تاریخی استان در صورت نیاز اشاره کرد و افزود: با توجه به فروش خانه تاریخی «تدین» ، توسط وارث مرحوم تدین و تعمد مالک جدید در راستای تخریب این خانه تاریخی، این اداره کل در کوتاهترین زمان ممکن با تهیه پرونده ثبتی این خانه تاریخی، مبادرت به ثبت ملی این اثر تاریخی نمود.

وی همچنین تآکید کرد: در منطقه کاشان نیز چندین خانه تاریخی به ثبت رسیده که از آن جمله می توان به خانه « زراعتی کاشان» که به شیوه گودال باغچه بنا شده و همچنین خانه تاریخی «صدوری»، خانه تاریخی «لاجوردی»، خانه «طبسی» و همچنین خانه تاریخی «عمارتی » در شهر نوش آباد اشاره نمود.

وی همچنین در این راستا بیان کرد: این خانه های تاریخی عمدتاً به دلیل قرار داشتن در منطقه کویری، به شیوه گودال باغچه بنا شده و عمدتاً با تشویق و حمایت اداره کل میراث فرهنگی توسط مالکین مورد مرمت واقع شده اند.

طاهری همچنین تأکید کرد: در مرکز استان و به ویژه در منطقه «سودرجان» از توابع شهرستان فلاورجان نیز حمام تاریخی «کلیشاد» به همت مردم و مسئولین میراث فرهنگی این شهرستان مرمت و به ثبت ملی رسید.

معاون میراث فرهنگی استان اصفهان در زمینه اولین پل تاریخی زاینده رود در مبدأ این رود عنوان کرد: «پل اورگان» تنها پل تاریخی زاینده رود می باشد که تا کنون به ثنت ملی نرسیده بود، لذا در اولین نشست کمیته ثبت کشور، این پل نیز به عنوان هفدهمین پرونده ثبتی استان اصفهان به ثبت ملی رسید.

طاهری همچنین درباره بناهای جدید لکن منحصر به فرد اصفهان نیز مطالبی را عنوان و تأکید کرد: بناهای ارزشمند معاصر اصفهان نیز در صورت تشخیص سازمان به ثبت رسیده و تحت پوشش های حمایتی این اداره کل قرار می گیرند، لذا در این راستا «کارخانه سیلوی شهید خرازی» شهر اصفهان که در سال 1318 خورشیدی بنا شده و یکی از آثار منحصر به فرد معاصر اصفهان می باشد نیز به عنوان هجدهمین پرونده ارائه شده توسط اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان به ثبت ملی رسید.

دیدگاهتان را بنویسید